Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chemie v kuchyni - rez a Coca-Cola

Chutná dobře - hlavně v horkých letních dnech. Umí ale skutečně odstranit rez, jak se o ní traduje? K čemu se dá použít cola v domácnosti? (délka blogu 5 min.)

Nežádoucí rezavění provází lidstvo od té doby, co byla vynalezena redukce kovových rud. Jelikož se v atmosféře Země nachází značné množství volného kyslíku a vodních par, nemá kovové železo na naší planetě šanci na delší nerušenou existenci. působením vody a kyslíku se neustále pokrývá vrstvou oxidu - rzí. Rez, která se tvoří na železných předmětech, je jistě nejznámější formou koroze.

Koroze

... je samovolné, postupné rozrušení kovů či nekovových organických i anorganických materiálů (např. hornin či plastů) vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím.

Dá se rez odstranit Coca-Colou?

Sdělení na internetu znějí euforicky - stačí prý ponořit rezavý předmět na jeden až dva dny do Coca Coly - a výsledek je zaručený. Člověk si prý může ušetřit jak drahou tak jedovatou chemii. Je možné, že chemické látky, přítomné v Cole skutečně rozpouštějí rez nebo se jedná o fake?

Cola je sladká limonáda, obsahující vodu, výtažek z koky (Rudodřevu koky), kyselinu fosforečnou (E338), kofein, glukózovo-fruktózový sirup, limetkovou šťávu, vanilku, karamel, pomerančový a citronový olej, muškátový oříšek, koriandr, skořici, výtažek z květů pomerančovníku a jednu další tajnou ingredienci.

Ani samotná voda ani koření v ní rozpuštěné nejspíš moc přispívat k rozpouštění rzi nebudou - to je jistě jasné i naprostému laikovi. Cola ale obsahuje jednu ingredienci, která vypadá nadějně. Mohla by se na likvidaci rzi skutečně podílet. K okyselení nápoje totiž výrobce používá fosforečnou kyselinu.

Jak je vidět z chemického vzorce, je to trojsytná kyselina - je ochotná odevzdat svému okolí až tři atomy vodíku. Je to středně silná kyselina, která na rozdíl od některých svých kolegyň (například kyseliny dusičné) nemá oxidační vlastnosti. Sama tedy kovy neoxiduje. Přesně to se od ní očekává - pakliže má odstraňovat rez. Bylo byl kontraproduktivní, kdyby k její tvorbě sama přispívala.

Pokud přijde fosforečná kyselina do styku se rzí (oxidem železa), vytváří se železitá sůl  tím, že odevzdá všechny tři atomy vodíku a místo nich převezme trojmocný atom železa (Fe3+).

Fosforečnan železitý má jiné vlastnosti než rez. Jednak se špatně rozpouští ve vodě, ale hlavně vytváří na vrstvě rzi tenkou pevnou vrstvičku, která je na rozdíl od rzi samotné neprodyšná. Ta pak chrání povrch předmětu před další chemickou reakcí.

Vyplývá z toho ale také, že kyselina fosforečná je nejen schopná rez rozkládat a přetvářet na ochrannou vrstvu - zároveň se také sama sabotuje tím, že ona ochranná vrstva zabraňuje dalšímu kontaktu zrezivělého železa s kyselinou, která by ho měla čistit. Coca-Cola má sice jakýs-takýs účinek, není ale příliš efektivní.

Co tedy opravdu funguje?

Ten, kdo se chce zbavit skvrn od rzi nebo očistit rezavé předměty, udělá lépe, když použije další tajnou zbraň: citron.Ten totiž obsahuje určité množství kyseliny citronové. Je to slabá ale aktivní organická kyselina.  

Při využití kyseliny citronové se s železem vytvářejí dobře rozpustné žlutě zbarvené komplexy.

Procesu se mimochodem říká chelatace. Kyselina citronová je typická dáma. Atomy vodíku odevzdává jen nerada. Když už vám uštědří jeden, myslí si, že vás obdarovala až moc. Trojvazebný atom železa (Fe3+) potřebuje ale tři partnery s negativním nábojem na to, aby vytvořil neutrální molekulu. Kyselina citronová není ochotná zbavit se hned tří vodíků aby se stala trojvazebnou, oba partneři se tedy v tomto chemickém manželství aranžují ... s mnohoženstvím. Atom železa kolem sebe nashromáždí hned několik citrátových skupin. Vznikají tak složité struktury - kterým se velice názorně říká komplexy.

Jejich výhodou je právě zmiňovaná rozpustnost - přecházejí do roztoku a netvoří na povrchu zrezivělého předmětu vrstvu, která by zabraňovala dalšímu odstranění rzi.

Aby nebyla situace s Coca-Colou tak jednoduchá, obsahuje její Light verze - výše popsanou kyselinu citronovou. Ta pak rozpouští rez lépe než klasická verze.

Ne každá Cola tedy rozpouští rez stejným způsobem a stejně efektivně.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 13.8.2018 8:00 | karma článku: 29,46 | přečteno: 5631x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 534x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Dobyli jsme dvě vesnice na východě Ukrajiny, hlásí ruští vojáci

21. července 2024  14:23

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Přes postel na trůn. Jak si vládu nad Čínou jedinkrát v historii uzmula žena

21. července 2024

Premium Narodila se před 1 400 lety a její vláda spadá na začátek tzv. Zlaté éry čínských dějin. Císařovna...

Unikátní přehlídka letecké módy. V Kunovicích ukázali šaty letušek a pilotů

21. července 2024  13:39

Nevšední podívanou připravilo pro návštěvníky v sobotu večer Letecké muzeum v Kunovicích na...

OBRAZEM: Kravitz, Blake a další hvězdy. Kdo letos zářil na Colours of Ostrava

21. července 2024  13:07

Přes 50 tisíc návštěvníků letos zavítalo na festival Colours of Ostrava, který se po čtyři dny...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.