Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Černá díra, vzdálená pouhých 1560 světelných roků

Vědci objevili černou díru, která se nachází poměrně blízko Země. Podařilo se to díky novému katalogu hvězd, vytvořenému projektem Gaia. (délka blogu 5 min.) 

Gaia

Sonda Gaia se nachází v tzv. Lagrangeově bodě L2, podobně jako vesmírný teleskop Jamese Webba. 

Na rozdíl od něj ale vytváří sonda přesnou trojrozměrnou mapu hvězd naší galaxie. A nejen to. Sleduje také jejich pohyby, svítivost, teplotu a složení. Získává obrovské množství dat, která pomohou vyjasnit původ, vznik i vývoj jednotlivých objektů - a zároveň také naší galaxie. 

Sonda byla vypuštěna 19. prosince 2013, první rozsáhlý soubor dat zveřejnili vědci 14. září 2016. Další zveřejnění nových dat se konalo 25. dubna 2018. Letos (přesněji 13. června 2022) následoval už v pořadí třetí katalog získaných dat. 

Právě v něm našli odborníci důkazy pro existenci zatím nejbližší známé černé díry. Dostala název Gaia BH1 (Gaia odkazuje na sondu, která se na objevu podílela, BH na pojem “black hole” a číslo 1 na první podobný objekt. 

Černé díry přitom nejsou ve vesmíru vůbec vzácné. Odhaduje se, že jen v naší galaxii se jich musí nacházet kolem sta milionů. 

Jejich pozorování je ovšem nesmírně složité. Dobře pozorovat se dají jen aktivní černé díry. Ty totiž pohlcují hmotu ze svého okolí a září přitom v rentgenové části spektra. Musí však také existovat černé díry bez akrečních disků - ty rentgenové záření nevydávají. Dají se pak objevit jen díky svému gravitačnímu působení na blízké okolí. 

Gaia BH1

… je poměrně složitý objekt. Jedná se o dvojhvězdu, která obíhá kolem společného těžiště. Jednou ze složek je hvězda, která se nápadně podobá Slunci. V jejím blízkém vesmírném okolí, ve vzdálenosti, která odpovídá přibližně vzdálenosti Země-Slunce, se pak nachází tajemný temný objekt, který je daleko hmotnější. Jedná se s největší pravděpodobností o neaktivní černou díru. 

Obě souputnice jsou do nás vzdáleny 1560 světelných roků a nalézají se v souhvězdí Hadonoše. Poté, co byla podivná dvojhvězda identifikována v souborech ze sondy Gaia, začali ji vědci zkoumat pomocí teleskopu Gemini-North na Havaji. Museli si ovšem pospíšit, Slunci podobná hvězda se právě nacházela nedaleko bodu, ve kterém dosahuje největšího přiblížení k černé díře. Pokud chtěli sledovat její dráhu v této důležité oblasti, měli na to jen týden. 

Dnes tedy víme, že jeden oběh trvá menší hvězdě 185,6 dne - tedy zhruba polovinu doby, kterou potřebuje k oběhu Slunce naše Země. 

Záhadný doprovod

Původní hvězda, která se později stala černou dírou, musela mít hmotnost nejméně 20 hmotností Slunce. To je velice zajímavé. Život takové velice hmotné hvězdy je totiž při porovnání se Sluncem jen velice krátký. Celý vývoj jí musí trvat jen řádově miliony roků. 

To znamená, že pokud se obě hvězdy vytvořily v bezprostřední blízkosti ve stejné době, musela se hmotnější hvězda vyvíjet (a proměnit na veleobra) dříve, než se v její kolegyni vůbec mohla zažehnout termonukleární reakce. Podle našich nynějších vědomostí by tedy Slunci podobná souputnice černé díry neměla šanci se vůbec i jen vyvinout a existovat v takové podobě, v jaké ji zachytila sonda Gaia. 

Hádanka může mít samozřejmě různá řešení. Je možné, že naše znalosti o vývoji těchto velice hmotných hvězd jsou nedokonalé. 

Stejně tak je možné, že lehčí hvězda vznikla ve větší vzdálenosti od černé díry - a připojila se k ní až v průběhu dalšího vývoje. 

Dalším možným řešením by byla existence trojhvězdy. Pokud se nejedná o jedinou černou díru - ale dvojici velice těsně obíhajících menších černých děr, mohl vývoj obou původních velice těžkých hvězd probíhat trochu jinak než je tomu u osamělého hvězdného obra. Znamenalo by to, že by se obě těžké hvězdy nemusely proměnit ve veleobry dříve, než se třetí a málo hmotná souputnice vůbec dostala do stádia, kdy zažehla termonukleární reakci. 

Budoucí výzkum

Vědci budou zajímavý objekt i nadále studovat a doufají, že odhalí jeho tajemství. Vzhledem k tomu, že gravitace podobné dvojité černé díry ovlivňuje menší hvězdu trochu jinak než by to dělala jediná černá díra, mohou budoucí podrobnější pozorování tuto variantu potvrdit nebo vyloučit.

Kromě toho se samozřejmě těší na další zveřejnění dat sondy Gaia. To nejspíš proběhne koncem roku 2025. Slibují si od něj objevy desítek dalších podobných hvězdných systémů i rozluštění záhady jejich vzniku. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 17.11.2022 8:00 | karma článku: 22,49 | přečteno: 383x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 6,39 | Přečteno: 63x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,29 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,43 | Přečteno: 186x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,36 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,56 | Přečteno: 139x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

„Kladivo na populismus“. Tusk bude v EU po volbách těžká váha, píší v Polsku

10. června 2024  9:53

Pozice polského premiéra Donalda Tuska v Evropské unii po volbách do europarlamentu posílí, píše v...

Desítky milionů na registry utratil stát nehospodárně, uvedl NKÚ. Vnitro nesouhlasí

10. června 2024  9:06,  aktualizováno  9:23

Z celkem 2,46 miliardy korun vydaných v letech 2015 až 2022 na provoz a transformaci systému...

Vyšší ceny školních výletů působí rodinám problém, pro některé je i 200 korun moc

10. června 2024  9:20

Poslední měsíc školy vyrážejí učitelé se třídami na výlety. Kvůli zdražování jsou ale pro rodiny i...

Autobus s lidmi na blikající přejezd nenajel, koriguje policie líčení svědkyně

7. června 2024  15:45,  aktualizováno  10.6 9:09

S vážným podezřením se v dubnu obrátila na policii žena a popsala jí, že autobus jedoucí z Brna ve...

  • Počet článků 983
  • Celková karma 17,89
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.