Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kateřina Neumannová, Radek John, Petr Fejk … (a Karel Loprais?)

Vždycky mi je smutno (a někdy i líto), když v přímém přenosu sleduji, jak si nějaká mediálně známá a zaslouženě uznávaná osobnost kazí jméno a přichází o oblibu. Leckdy s ní veřejné mínění tak zatočí, že z miláčka davů je během několika měsíců vyvrhel, který by snad měl mít v kanálech vlastní chodník. Když jsem před měsícem viděla reportáž z tiskové konference BESIPu a na ní dalšího adepta na tuto pochybnou slávu, vybavilo se mi hned několik klasiků v disciplíně „prokaučování dobrého jména“. Je zvláštní, kolik osobností uvěřilo, že mohou dělat vlastně cokoliv, protože ve všem budou vynikající. A že si zaslouží být za to státem řádně ohodnoceni. Je možné, že v některých případech jde jen o zdání neschopnosti a neúspěchu, ale stejně vyvolá odmítavou reakci u (do té doby příznivě naladěné) veřejnosti.

Symbolem těchto padlých hvězd je pro mě Kateřina Neumannová, kterou to semlelo pravděpodobně nevratně. Asi již nikdo nebude mluvit o její kariéře, aniž by alespoň na závěr nezmínil její nepovedené působení ve vedení organizačního týmu libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování. A i kdyby se jí jednou povedlo prokázat, že neudělala jedinou chybičku (o čemž se dá úspěšně pochybovat), nikdo už jí její předchozí popularitu a úctu nevrátí.

V poslední době sledujeme téměř online podobnou show se smutným hrdinou jménem Radek John. Jeho denním chlebem je čtení článků typu „Hledá se trafika pro Johna“. Připadám si jako voyeur, jen s tím rozdílem, že mě netěší přihlížet cizímu pádu. Což ale neznamená, že by mě nějak dojímal, protože právě v tomto případě jde o případ přecenění svých schopností a vlastní důležitosti. Navíc parta, kterou zaštítil svým jménem, smrděla populismem a amatérismem od začátku. Nově pan předseda prohlašuje, že je politikou zklamán. My též, my též.

Nebožák, který dříve vynikal ve svém oboru, lapený přehnanými ambicemi ocitá se v nové situaci. Většinou je průběh následující: něco se nepovede, je poukázáno na nehorázně vysoký plat, objeví se několik pochybných rozhodnutí nebo výroků, dotyčný je vyzván k vysvětlení. Od novinářů již nedostává servilní dotazy a neslyší chválu. Věci mu nejdou od ruky tak, jak byl zvyklý. A každé jeho vyjádření působí přes veškerou snahu ještě hůře než to předchozí, jehož vyznění mělo napravit. Začne zmatkovat a chovat se agresivně, pokud je tázán na něco nepříjemného. Samozřejmě k celému procesu úpadku značně přispívají média, neboť pro ně podobní borci představují opravdovou lahůdku, na níž si mohou pochutnávat dlouhodobě a která je divácky atraktivní.

Stejně dopadl ještě nedávno médii oslavovaný Petr Fejk. Zdá se, že taktéž propadl dojmu, že kamkoli přijde, zazáří. Že může dělat cokoli a že je žádoucí, aby byl důstojně zaplacen. Uvidíme, jestli se k němu přidá i legendární Karel Loprais. Začal poměrně ambiciózně, ať už jde o předvedený výkon či o zveřejněný plat. Nebo jen nebyl dostatečně připraven a příště to už bude profesionální? Přála bych mu, aby se mu podařilo přesvědčit veřejnost, že je mužem na svém místě, skutečným odborníkem disponujícím jedinečnými zkušenostmi. A aby se nezapletl do výše popsané spirály končící ostudou.

Autor: Klára Budilová | pondělí 3.10.2011 11:29 | karma článku: 45,68 | přečteno: 15164x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Na luxusním bulváru v Paříži pobodal muž policistu. Zastřelili ho

19. července 2024  9:35,  aktualizováno  12:33

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Mladí motorkáři si dávali pauzu na zastávce, nabourala do nich opilá řidička

19. července 2024  12:33

Dva nezletilí motorkáři si dávali přestávku v jízdě a v sedle svých motorek odpočívali na...

Dodavatelé v desítkách případů nehlásí výpadky léků, nedostává se 30 druhů

19. července 2024  12:18

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) řeší desítky případů, kdy výrobce porušuje novou povinnost...

Výbuch prodejny konopí v Hradci zavinil majitel, získával CBD pomocí hořlaviny

19. července 2024  12:18

Kriminalisté pokročili s vyšetřováním loňského květnového požáru a výbuchu v obchodě s léčebným...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!