Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osobitá norská ubytovací zařízení

Norsko tak, jak ho neznáte: Za „babku“ nikdy nebude, ta drahota se nezapře, ty ceny vás leckde pošle do kolen, ovšem i tak snad alespoň někdy stojí za zvážení, zda se „neplácnout“ přes kapsu a sem tam si vyhodit z kopýtka.

Na webu www.mannshausen.no je pasován do role „nejjedinečnějšího zážitku pro dobrodružné, filozofy, rodiny,...“ Manshausen, ostrůvek v severonorském okrese Steigen, jenž zakoupil Børge Ousland, průkopník v cestovním ruchu, v Norsku známý za své polární výpravy. Původně chtěl chatu pro sebe někde v severním Norsku a nešlo mu o hromadné výpravy, ovšem posléze nechal postavit sedm chatiček a dvě „mořské věže“. Kromě architektury je unikátní umístění, výhledy skrze tzv. panoramatická okna (u „věží“ i skrze střechy) a křehké souznění s okolím za zvuků větru a vln. Kompaktní, minimalistické chaty navrhl architekt Snorre Stinessen a dosud byly odměněny 40 mezinárodními cenami. Směs designu, komfortu, přírody a unikátních zážitků je luxus vyhledáván stále více lidmi lačnícími po znovunalezení klidu a rovnováhy a nabití novou energií. Cílem je udělat chaty energeticky soběstačnými a také pro restauraci těžit více ze surovin z bezprostředního sousedství.

Velice blízko výše jmenovaného místa se nachází ostrůvek Naustholmen. Provozovatelka Randi Skaugová, první Norka na Everestu a v Norsku známá mj. z četných lyžařských výprav do Antarktidy, Grónska a na Špicberky a díky plavbě kajakem podél pobřeží severního Norska má podle www.naustholmen.com za cíl silné zážitky z přírody a abyste cítili její uklidňující sílu. Podobně jako koncept Manshausenu sází na autentičnost prostšího života, hodnoty a vize, osobní servis a chce být příjemným a skrze povídání místních historek inspirativní i zábavné místo. Bezkonkurenčně nejlepší „místností“ na ostrůvku je to ale stejně pod širákem.

Ostrov Myken s osmi stálými obyvateli (z nichž většina na ostrově zůstala poté, co tam uvízla kvůli špatnému počasí a místní je přijali pohostinností, které se prý nedalo odvděčit) a výrobnou pro 25 000 litrů whisky zve prostřednictvím webu www.sengogsuppe.no do ubytovacího zařízení s pokoji zařízenými starými karavany, v nichž můžete nocovat. V patře nad destilerií je restaurace, kde šéfkuchař vykouzlí večeři o sedmi chodech, které se prý těžko vyrovná leckterá restaurace v městech. Byť zůstal z pobytu na Mykenu kdekdo doživotně dojatý, na ostrově z nich zůstal málokdo.

Fordypningsrommet, volně přeloženo jako „soustředírna“, též zvaný Arktický úkryt, na souostroví Fleinvær hodinu lodí od města Bodø sestává z 12 chatiček různých funkcí, hlásí web www.thearctichideaway.com. Doporučuje se tu strávit aspoň dvě noci, neboť to chvíli potrvá, než se odpojíte, odpočinete si a začnete se zamýšlet. Díky absence hluku jsou vaše smysly resetovány a časté dojmy z přírody smysly zbystří, což vám zefektivní práci. Cílem hostitelů je mít místo 3650 obsazených lůžek ročně aspoň 50 „správných vztahů“ k hostům.

Chcete-li zažít polární záři, tak je klíčové být ve správné chvíli tam, kde se objeví. Karavan s kuchyní z www.arcticcampers.no má vyhřívanou kupoli z plexiskla bez sněhu a ledu, a tak můžete na záři jen vyčkávat, aniž byste museli zbytečně vycházet ven. Ležíte-li v posteli a máte místo stropu oblohu a na něm záři.

V pohoří Rondane najdeme podle webu www.arcticdomerondane.no dům, též zvaný suitou, jež se vymyká normálu. Jde o něco mezi iglú a stanem s velkými okny k přírodě.

V oceňovaném hotelu Juvet landskapshotell utopeném v lesích západonorského Valldalu se podle webu www.juvet.com bájná a přepychová příroda setkává s experimentální architekturou vzniklou co nejméně zásahy do přírody. „Provětrujte“ svou duši a vnímejte podle vlastních představ časoprostor.

Anebo co takhle pobývat v nejsevernější „noclehárně“ na světě, postavené starým lovcem? V Nordenskiold Lodge na souostroví Špicberky budete podle www.basecampexplorer.com pochopitelně hlídáni před útoky ledních medvědů. Stížnosti na výhled na ledovec Nordenskiöldbreen se nepřijímají a napijete se vody roztavené přímo z ledovce, odkud dostanete do drinků též kostky ledu.

V minulosti si čtenáři magazínu Condé Nast Traveler zvolili Hotel Thief v Oslu jedním z 150 nejlepších hotelů světa. Bylo to v r. 2016 a v případě Norska dokonce poprvé. Z mnoha zemí, vč. větších turistických destinací jako Španělska a Německa se na žebříčku umístil pouze jediný hotel. V r. 2020 si čtenáři magazínu vybrali Hotel Britannia v norském Trondheimu jako nejlepší v Norsku a 12. nejlepší v severní Evropě.

Najdete také hned několik hotelů zařízených v době norského národního obrození, jako např. ten mnohokrát oceňovaný v prostorách bývalého velkostatku zv. Sygard Grytting v údolí Gudbrandsdalen, kde je podle webu www.grytting.com 700 let touž rodinou nabízen nocleh. Každý pokoj je jinak zařízen a možná budete ubytován v jednom z těch, kde kdysi bydlel někdo z norské královské rodiny?

V Hotelu Union Øie, tam, kde končí čarokrásný Norangsfjord, kde štíty hor jsou tak rozeklané, že je prostě jen musíte překovat, kde fjord je tak tichý, že se do něj prostě musíte ponořit, tam můžete zažít pocit, jenž po generacích učaroval umělce, horaly a členy královských rodin, dočteme se na www.unionoye.no.

O pohodlí bez kompromisů se postará i 300 let starý, živý, intimní a autentický Hotel Utne u Hardangerfjordu. Pro zachování původní atmosféry nemá televizi žádný z pokojů, vybavených historickým nábytkem, prvky a ozdobami.

Bezmála 400 let starý (a tím pádem nejstarší) norský hotel stále v provozu je Walaker Hotell u Sognefjordenu. Má vlastní galerii a zahradu.

Podobně je Dalen Hotel v Telemarku časové okno do jiné doby.

Obliba chatiček v korunách stromů v posledních letech vedla až k tomu, že ty nejžhavější objekty jsou plně obsazeny rok i více dopředu, vypráví norský magazín D2. Chatička Woodnest nedaleko západonorské Oddy je atrakcí sama o sobě a k tomu výtečným výchozím bodem pro pěší tůru na Trolí jazyk, ledovec Folgefonnu, či okouzlující jezero Bondhusvatnet. Chatička Ramnereiret v západonorském Sogndalu je jako cesta zpět do doby vikinské, zatímco Trekronå v oblasti Jæren v jihozápadním Norsku je soubor futuristické architektury při některých z nejhezčích pláží Norska.

Anebo se můžete na některých z tradičních míst Laponců přespávat v gamme, popř. v lavvu. Na webu www.visomelskernordnorge.no se dočtete, že gamme je hliněná chýše. Má dřevěnou kostru pokrytou zeminou a/nebo drnem. Půdorys bývá kulatý s ohništěm uprostřed. Kouř se uvolňuje větracím otvorem ve střeše. Obvykle má pouze jednu místnost, ale existují i ​​větší varianty.

Lavvu, tradiční laponský stan, se používá již více než 2000 let. Má tvar kužele a původně sestával z dřevěných kůlů, jež byly upevněny nahoře, dále má plachtu ze sobích kůží sešitých k sobě - ​​a stejně jako zmíněné gamme disponuje ohništěm uprostřed, aby bylo možné udržovat teplo a připravovat jídlo. Lavvo je velmi podobné indiánskému týpí, ovšem nižší a tím lépe chráněné proti větru.

V norské stavební tradici je jen máloco, co je svébytnější než stavby zvané rorbu. Podle zmíněného webu byly vyvíjeny tak, aby si během zimního rybolovu zabydleli z jiných částí Norska připlouvajících rybářů. Původně šlo o jednopatrové domy s drnovou střechou a spoře vybaveným obývacím pokojem o rozloze cca 8 s kamny a vnější místnosti pro různé vybavení a úlovky. Zdrojem světla byly malé olejové lampy s olejem z tresčích jater. Nebylo neobvyklé, že se o rorbu dělily dvě posádky o celkovém počtu 12 mužů. Rorbu patřící společnosti Nusfjord Arctic Resort tvoří nejen podle britské televize BBC jeden z nejúžasnějších hotelů na světě.

Máte hlouběji do kapsy na to, abyste mohli vydávat na české a slovenské poměry povětšinou vysoké částky, jež se po vás požaduje za nocleh? Anebo jste příliš unavení, než abyste si postavili stan? Příp. jste právě připluli trajektem, či expresní lodí a zastihla vás tma? Proč to „nezapíchnout“ v jedné z četných čekáren otevřených na norské pevnině i ostrovech? V některých najdete i nábytek z 60. let a můžete se rozvalit na pohovce...

Autor: Yngvar Brenna | pátek 31.5.2024 9:16 | karma článku: 11,55 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Nerudné Norsko

Dřou se v práci od rána do večera, natahují na maximum, co se dá, až se to občas přetrhne. Dnes zamíříme za nerudnými zákazníky.

11.6.2024 v 10:53 | Karma: 12,84 | Přečteno: 478x | Společnost

Yngvar Brenna

Přečkání bouře

Nejen norská příznačná a všudypřítomná politizace všeho a všech bez ohledu na cokoli mění loga organizací, úřadů i firem a dokonce znaky okresů. Kvůli jakým dalším politickým tématům se ještě nechají využívat?

5.6.2024 v 21:15 | Karma: 7,18 | Přečteno: 89x | Společnost

Yngvar Brenna

Norskem ještě jinak

„Disneylandizace“ nabírá na síle a třeba nemine ani vás. Přesto přece nemusíte být celou dobu v sevření strachu, že se dostanete do turistické pasti. Třeba je vaše nejvroucnější přání „odpanit“ nějaké to tajemné místo v přírodě?

24.5.2024 v 12:02 | Karma: 9,24 | Přečteno: 206x | Cestování

Yngvar Brenna

Nedoceňovaná norská nej-

Že by bylo Norsko přátelské k vašemu rozpočtu, to se obecně asi říct nedá, ale dokáže podle četných ohlasů z celého světa pobláznit i ty náročnější, vč. těch otrlejších cestovatelů a dobrodruhů.

19.5.2024 v 10:25 | Karma: 11,09 | Přečteno: 269x | Cestování

Yngvar Brenna

Norové vs. cestovní ruch

Norsko úchvatnými i neprávem opomíjenými místy přetéká, avšak cestovní ruch jen málokdy není pro starousedlíky na úkor něčeho, či bez obětí. U koho najde občan zastání, aby mocní neodsouvali na vedlejší kolej ty, jež tu žijí?

12.5.2024 v 23:42 | Karma: 12,58 | Přečteno: 359x | Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

Chtěl se spojit s Le Penovou, tak ho svrhli. Mezi Republikány to pěkně vře

12. června 2024  19:26,  aktualizováno  20:55

Francouzská konzervativní strana Republikáni (LR) vyloučila svého předsedu Érica Ciottiho, který...

Pokud toho nevystřílí dost, přijde pokuta. Stát proti myslivcům přitvrdí

12. června 2024  20:46

Myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Při nesplnění...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 14,68
  • Průměrná čtenost 406x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik