Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedoceňovaná norská nej-

Že by bylo Norsko přátelské k vašemu rozpočtu, to se obecně asi říct nedá, ale dokáže podle četných ohlasů z celého světa pobláznit i ty náročnější, vč. těch otrlejších cestovatelů a dobrodruhů.

Ať chcete nebo ne, peníze z vás tahat budou, nicméně předpokládám, že si „pálky“, jež si za svatbu na vrcholu Reinebringen na Lofotech účtuje okres Moskenes (aktuálně se jedná o 50 tisíc norských korun) většina z vás odpustí. Ovšem i třeba za naplnění termosky hotovou kávou si řada lidí připlatí. Ale dost o nákladech, vydírání a omezování turistů a více o tom všem, kde si oči neodpočinou a kde se vám rozehrají ta pravá představení a sice představení přírody. Pojďme se podívat na tato místa poněkud blíže.

Norsko se neomrzí a každému se jako lusknutím prstu rozběhnou vlastní asociace a příběhy. Milostných vzplanutí byste mohli zažít hned celou řadu a třeba se zamilujete i samoty bezpočtů „Bohem zapomenutých“ míst, jež jste měli navštívit již dávno. Pokoříte hory i velehory a tím vykřesáte výhru. A v čem je teď potkáte? Ještě zahalené sněhem?

Atlantská cesta. Jestli není nejkrásnější cesta autem po této silnici, tak kde jinde? Po tazích střídajících se s bezpočtem mostů a křivek silnic se můžete vozit třeba i na Lofotech. Pastvou pro oči je rovněž okolní krajina, dejme tomu, podél silnic Lysevegen a Trollstigen /Stezky trollů/. Či z vrchu Dalsnibba. Tzv. národních turistických tras je celkem osmnáct, z nichž se deset točí podél některých z celkem 1190 norských fjordů, ovšem kolikrát se ty pravé perly nacházejí ukryté nebo někde bokem. To platí i pro severní Norsko protkané fjordy.

Jenže ony hory a fjordy, vodopády, ledovce atd. svět bere útokem a nezřídka si připadáte jako součást nějakého velkého průvodu. A chcete-li toho za jednu dovolenou zvládnout co nejvíce tak to budete mít nahnuté. Neplatí snad, že méně někdy znamená více?

Norsko dokáže ze svých rukávů vytasit nejedno eso a jako kompletní letní destinaci se vším, co byste rádi, ho odkrývá čím dále více lidí. Výjimečným kouzlem zaujmou takové norské Maledivy. Těch míst je více, kde rozeklané břehy omývá tyrkysová průzračná mořská voda a přenese vás do exotiky. Barvami tu hrají i okolní hřebeny, kopce a strmé útesy, zatímco se můžete procházet po dlouhých plážích s jemným, bílým, krásným pískem. Kdybyste nevěděli, že jste u moře v Norsku, podle fotek byste to hádali nejspíše na Indický oceán. Přitom jste na Lofotech (třeba v Hauklandu, Uttakleivu, či Kvalviku), v Brennviksandu, či na ostrově Engeløya, oba v okrese Steigen, či Mjelle, popř. v nedalekém Hovdsundet, oba v okrese Bodø. Eventuelně na plážích a dunách u Hellestø v jihozápadním kraji Rogaland.

Mimochodem - na 18. žebříčku 50 nejkrásnějších pláží světa se v soutěži společně s Karibikem, Tichomořím atd. prostřednictvím webu www.worlds50beaches.com umístila Puinn Sand na ostrůvku Værøy, součásti lofotského souostroví. Za výběrem stálo podle zpravodajského webu www.abcnyheter.no přes tisíc nejuznávanějších a nejzkušenějších cestovních influencerů, novinářů a odborníků. Pláže byly rozřazeny podle možností koupat se, dostupnosti, nedotčenosti přírody, průměrné teploty a počet slunných dní. Zvláštní kouzlo Puinn Sandu prý spočívá v odlišnosti díky svému odlehlému umístění mezi strmými útesy a pohledům na tyčící se skalní masiv a klidnou, půvabnou vodu. Dále ve zdůvodnění poroty zaznívá, že navzdory své severní poloze je pláž v letních měsících díky půlnočnímu slunci nepřetržité osvětlována, což návštěvníkům umožňuje kolem dokola si užívat přírodní krajinu. Tato pláž údajně skutečně ztělesňuje syrovou krásu přírody.

Na dno a ještě níže: Jeskyně asi nebude to první, co byste si spojovali s Norskem, ovšem jen těch mramorových byste jich tam napočítali šest stovek. V jeskyních Setergrotta, Grønligrotta, Blåisgrotta a pár dalších se pravidelně nebo alespoň podle předchozí domluvy provádí. Blåisgrotta je jeskyně nacházející se pod ledovcem, čímž vzniká zvláštní hra barev a světla. Avšak zcela převažují takové jeskyně, jež navštěvují na vlastní nebezpečí spíše jen zvláštní zájemci. Nejdelší jeskyně měří až 20 km a téměř všechny se nacházejí ve třech okresech Nord-Trøndelag, Nordland a Troms, jak uvádí na svém webu www.forf.no Norský speleologický svaz. Mezi evropskými rekordy se neztrácí Råggejávrrerájgge, nejhlubší vápencová jeskyně severní Evropy, jež vznikla erozí podzemní řekou. Unikátní je též Pluragrotta, označovaná za ráj potápěčů.

Anebo máte raději kochání se z výšky? Rozhleden až tolik v Norsku není, zato některá dřevěná schodiště, jež vznikala v souvislosti s rozmachem vodních elektráren a patří k nejdelším na světě, nabízí bezkonkurenční rozhled na široké okolí. Jde např. o Fykantrappu se svými 1129 schody (bohužel t.č. kvůli bezpečnosti uzavřená), Flørlitrappene se svými 4444 schody, či můžete vyjít Munketrappene, nejstarší kamenné schody v Norsku, postavené mnichy v 12. stol.

V unikátních žebříčcích je zastoupené i Norsko. Věřili byste tomu, že Norsko je v počtu ostrovů druhé na světě? Sčítáním v r. 2011 se dospělo k závěru, že jich je celkem 239 057 a k tomu ještě 81 192 tzv. šér, tedy skalisek a drobných útesů tyčících se z moře. Více jich má podle webu www.w2g.no jen Švédsko a třetí žebříček obsadilo Finsko. Ujal se výraz „øyhopping“, čili „skákání“, tedy přesuny, mezi ostrovy pomoci místní lodní přepravy. Mezi výjimečnými ostrovy vyzdvihněme alespoň Vegu, Trænu, Lovund a další ostrovy v oblasti Helgeland, dále Sør-Gjæslingan, Grip s rybářskou osadou, dále ptačí kolonii na Runde, dovolenkářskou Hidru, Jomfruland a další, jak uvádí server www.visitnorway.no a další zdroje. Zajímavé jsou i majáky např. v Lindesnesu, Listě, Alnesu, Oně, Stangholmenu, Kjeungskjæru, Slettnesu, Andenesu atd. Maják v Hellisøy vychvaluje deník The Observer. V některých z majáků se dá i přespávat.

Hurtigruten, pobřežní lodní linka propojující západonorské město Bergen s Kirkenesem u norsko-ruských hranic propaguje ostrov Senja jako nejrychleji rostoucí turistickou destinaci v severním Norsku. Televize CNN zařadila ostrov mezi deset nejkrásnějších na světě a časopis National Geographic označil Senju za nejlepší skandinávskou destinaci vůbec. Hýčkat si budete horské masivy s kouzelnými rozhledy, fjordy, pláže, řídké borové lesy, močály a mnoho dalšího. Pitoreskní je prý rybářská osada Hamn.

Na své si jistě přijdou i milovníci vodních toků. Jako např. řeky Karasjohka, Rauma, či Sjoa. Podle některých je nejhezčí průplav Telemarkskanalen, jenž sahá od města Skien k osadě Dalen, bráně západního Telemarku. Klasické říční lodě vás přepraví důmyslným systémem stavidel.

Mezi roklemi a soutěskami vynikají Kjøsterudjuvet, Bordalsgjelet, kaňon řeky Alta, Jutulhogget či Helvete. Anebo si můžete zajít ke kameni Kannesteinen, jenž několik tisíce let utvářely mořské vlny, dokud nezískal svůj dnešní nezaměnitelný tvar nějaké podivné houby, jež ční nad mořem, jako kdyby se mělo jednat o nějaké trolí křeslo.

Avšak nepodceňujte! Mnoho turistů nechápe, jak brutální a zrádná může být norská příroda, a myslí si, že třeba na přírodní útvar Trolltungu, tedy Trolí jazyk, mohou vyrazit, dejme tomu, v tzv. žabkách. Případů, kde byli dobrovolníci Červeného kříže a další nucení zachraňovat vyděšené, nepřipravené turisty, bylo tolik, že si najali lidi, jejichž jediným úkolem je postávat na začátku tras a upozorňovat turisty, že si na túru nemohou obléknout sandály, že musí mít s sebou oblečení proti větru a dešti, že pěšky to bývá plus mínus 10 hodin tam a zpět a terén je hlavně na začátku nekompromisně drsný.

Nedoceňovaného je toho více. Krom přírody třeba města, mezi nimiž byl takový Ålesund, město na vodě, deníkem New York Times vyhlášeno jedním z nejkrásnějších na světě. Každoročně se navíc soutěží o nejkrásnější letní město. Jednou se jím stal Skudeneshavn, jindy Stavern, Tvedestrand, Kragerø, Risør, Grimstad, Mandal, Arendal... Mezi klenoty s idylickou starší dřevěnou zástavbou se počítají také osady Sogndalstrand, Brekkestø, Lyngør, Ny-Hellesund atd.

Nezapomeňme na některou z nejstarších dřevěných architektur světa v podobě dřevěných kostelíků a zemědělských stavění, z nichž si řada pamatuje i středověk, a dále muzea a galerie. Velký zážitek může pro některé z vás být procházka strmým terénem k některým ze zrušených zemědělských statků nad fjordy Geirangerfjorden, Sognefjorden, Hardangerfjorden atd. Mezi ně patří třeba pověstný Skageflå anebo také Kjeåsen.

Autor: Yngvar Brenna | neděle 19.5.2024 10:25 | karma článku: 11,78 | přečteno: 281x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Jak vypadá dnešní cestovní ruch? Má budoucnost?

Jakmile se řekne Norsko, většině se právem vybaví a nedá dopustit na nesmírné dálky a (téměř) liduprázdno. Ovšem i zde je cítit přetlak turistů navzdory rozprostřenému zájmu o jednotlivé lokality.

12.9.2024 v 22:45 | Karma: 8,85 | Přečteno: 198x | Cestování

Yngvar Brenna

Ustojí monarchie zevnitř ohrožená jednou bouři za druhou?

Dědičná funkce, mlčení nejen o závažných společenských problémech, nýbrž i o nelítostných poměrech ve vlastní rodině: Má se norský král Harald V. vzdát trůnu ve prospěch svého syna anebo by měla monarchie dožít s Haraldem V.?

9.9.2024 v 23:20 | Karma: 7,87 | Přečteno: 309x | Společnost

Yngvar Brenna

O skandálním synovi nastávající královny

Stačilo jen několik krátkých letních týdnů a královská rodina se stala vtipem, píše deník Fædrelandsvennen. Rodina, jež drtivá většina Norů na vlastních očích nikdy nespatřila, jež ovšem jakožto národ zná až moc dobře.

3.9.2024 v 23:30 | Karma: 11,50 | Přečteno: 399x | Společnost

Yngvar Brenna

Princezna a šaman: Pohádka ze skutečnosti

52letá Märtha Louise, čtvrtá v nástupnickém řádu královské rodiny, se zítra v Geirangeru, tedy v jednom z nejúchvatnějších míst Norska, vdává za 49letého šamana Dureka Verretta, jenž má za sebou homosexuální vztah.

30.8.2024 v 14:32 | Karma: 8,83 | Přečteno: 196x | Společnost

Yngvar Brenna

Ještě jednou o povaze Norů

Pokud jde o nepsaná pravidla pro chování a interakci, tak je Norsko „země jinakosti“, jež nezapadá do vzorců a bývá vnímána jako jedna z nejpřísnějších kultur světa. Posviťme si na tyto a další zvláštnosti.

26.8.2024 v 11:19 | Karma: 17,08 | Přečteno: 543x | Kultura
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek

20. září 2024

Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...

Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film

20. září 2024

Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...

Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami

19. září 2024  19:55,  aktualizováno  22:06

Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...

Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný

19. září 2024  21:56

Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 12,79
  • Průměrná čtenost 392x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik