Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lišky ve výběhu slepic

Hospodáři pěstují, chovají a vyrábějí, zatímco politici a byrokraté pěstují udržitelnost. 7. března traktory vyrazí i do norského hlavního města Osla. Rýsuje se konec dnešní zemědělské politiky?

V Norsku známé heslo zní Uten bonden dor Norge, čili „Bez hospodáře Norsko zhyne.“ Jenže je spotřebitel ochotný dále platit, ať to stojí, co to stojí? Vždyť kdo může, tak si pro levnější potraviny a větší výběr jezdí do sousedního zemí, hlavně do Švédska.

Norští spotřebitelé se od zbytku Evropanů liší tím, že jsou na tom nejhůře, co se týče nakupování regionálních a bio potravin. Více než polovina Norů potraviny v bio kvalitě nikdy nekupuje. Uvádí to na základě průzkumu návyků web www.oslomet.no. Málo jim prý jde o udržitelnost a sortiment a další aspekty kvality potravin jim jdou na rozdíl od spotřebitelů jiných zemí Evropy stranou. Proto si prý navzdory tomu, že na to mají peníze, dostatečně necení toho, že maso ze zvířat, jež se pásla v horách, chutná lépe, než maso zvířat krmených krmnými koncentráty, či, dejme tomu, výjimečnou chuť norských jahod. Avšak ve výrocích Norů pravidelně rezonuje to, že si váží skutečnosti, že Norsko je tou zemí, jež podle Evropské lékové agentury a např. severu www.abcnyheter.no užívá nejméně antibiotik a podle Mattilsynetu, Norské potravinářské inspekce a téhož serveru také nejméně pesticidů v rámci srovnávaných evropských zemí.     

I tak se najdou tací, jež svou identitu definují do větší míry nejen tím, v jaké značce auta jezdí, nýbrž i tím, co exkluzivního a nejen hromadně vyráběného jedí. Na tuto hodnotu ale hospodáři dosud kladli malý důraz. Nicméně se v posledních letech někteří hospodáři-idealisté snaží o alternativní příležitosti výdělků docílených větší diferenciací výrobků podle místa a výrobního postupu. Potíž je v tom, že jim schází distribuční aparát jako součást jejich infrastruktury. Také usilují o vyzdvihování významu živého kulturního dědictví v podobě lokálních specialit a budov. Na tomto základě se jim daří třeba přilákat turisty. 

Podle Norů - či alespoň podle výsledků veřejného mínění - je na zemědělské politice údajně nejdůležitější klást důraz na těch cílech jako ochraně zemědělské půdy proti zástavbě a také zajišťování, aby se zvířata pásla venku, vyšší požadavků na dobro zvířat, omezovat dovoz krmných koncentrátů a také udržovat někdy památkově chráněné budovy, venkov jako takový a jeho osídlení před vylidňováním.

Méně důležité je prý odstranit povinnost obývat farmy či omezovat emise údajně škodlivých plynů, či začlenění zemědělské politiky do obecného parlamentního vypracování rozpočtů, a ne zvlášť se samostatnými jednáními předem, jež vyústí v dohodu, což několik desetiletí znemožňuje zásahy a úpravy zemědělské politiky ze strany vlád, aniž by se vměšoval parlament. Historie ukazuje, že parlament dohodu se zemědělci neupraví, neboť systém vyjednávání je sám o sobě považován za natolik důležitý, že by ho parlament již neměl upravovat.

Daňový poplatník by měl být právě ten, kdo by se měl spíše bouřit, než hospodář, napsal Trygve Hegnar prostřednictvím svého magazínu Kapital. Podle něj neumí hospodáři počítat. Podle názoru jiných je ale norské zemědělství levné. Prý si málokdo uvědomuje, kolik dalších pracovních míst a zisků přímo i nepřímo svou činností i poptávkou dalších služeb a zboží generuje hospodář. Takoví Švédové, Dánové i další nyní odvádí na zemědělské dotace ostatním zemím EU, nicméně aby toho nebylo málo musí dotovat vlastní zemědělství tak, aby bylo schopné konkurovat těm zahraničním zemědělcům, na jejichž dotaci se podíleli. Kdo má rozumět logice v tom?

Žádné další odvětví v dějinách Norska si prodělal tak silný nárůst výroby jako zemědělství, jenže této výrobní revoluce si uvědomuje málokdo. Podzimní prázdniny byly svého času zavedeny proto, aby děti zemědělců pomáhaly rodičům se sklizní brambor. Nyní je zemědělství nakolik mechanizované, že děti pomáhají jen v zanedbatelné míře. Podle Jona Hustada a webu www.framtida.no spočívá v tom nárůstu produktivity jak vítězství, tak tragédie hospodářů, poněvadž vede rostoucí výroba k slabšímu politickému vlivu hospodáře. Málo se také mezi běžnými Nory ví o další kuriózní reálii – vývozu byčího semene, jenž dokonce prý „narovnává“ jinak pohnuté norsko-čínské vztahy. Podle webu www.matogmarked.no Norové dosud dodali bezmála 200 000 dávek byčího semene. Ušlechtilé kapky z Norska prý umožní zdravější zvířata s kvalitnějšími geny a více mléka a na vývoz prý jde více než polovina semene získaného z norských býků. 

Norští hospodáři se dosud těšili zárukám od státu na odbyt veškeré výroby. Sylvi Listhaugová, bývalá ministryně zemědělství, tuto živnost kdysi označila za prošpikovanou komunistickým systémem a předsevzala si, že její strana Fremskrittspartiet /Pokroková strana/ hodlá „osvobodit“ hospodáře, aby mohl vyrábět to, co sám chce a kolik toho chce. Někteří se naklonili tomu, že Listhaugová opravdu chtěla rehabilitovat hospodáře jakožto OSVČ a svobodného a samostatně výdělečně živnostníka provozujícího svou činnost méně závisle na zásahů státu a úřadů. Proti Listhaugové ale pracovaly velké síly, jež ji vinily z toho, že vpustila do výběhu slepic lišku a že s její politikou bude hospodaření většiny norských pastvin ještě méně rentabilních, neboť vezme dotace hospodářům s malými stavy zvířat a převede je těm s největšími polnostmi i stavy zvířat, tedy těm, kteří si údajně zaslouží titul „agrobaroni.“

Mezi ty, jež usilují o status quo v zemědělství, najdeme mocná a samotnými hospodáři vlastněná družstva, o nichž se podle průzkumu zveřejněného deníkem Nationen prý devět z deseti hospodářů domnívá, že jsou nezbytná, má-li norské zemědělství v celé zemi přežít. Mají na zpracovávání surovin takřka monopol a zároveň fungují jako regulátoři trhu. Za ně vděční jsou především velkohospodáři, ovšem i ti s menšími dodávanými objemy v nejřídčeji obydlené části Norska. Povinnost odvozu surovin prý činí ceny předvídatelnými jak pro hospodáře, tak pro spotřebitele. Deregulace sto let starého systému družstev prý povede k ještě větší koncentraci moci v systému potravinářských řetězců i centralizaci výroby. Bude-li i nadále klesat počet hospodářů tak se může vyplatit těm, jež zbydou, aby družstva prodali např. řetězcům. Uvedl to zmíněný Jon Hustad prostřednictvím webu www.framtida.no.

Již bylo rozhodnuto, že do deseti let musejí všechny statky s dojnicemi přejít na volný chov bez přepážek. Výpočty podle www.nibio.no a veřejnoprávní televize www.nrk.no již před deseti lety ukázaly, že na přebudování všech chlévů v Norsku bude potřeba celkem 18 až 23 miliard norských korun a vše si budou muset hospodáři hradit sami.

Dokud neprojde nová zemědělská politika, bude norský hospodář závislý na dotacích čím dál více, pomyslné nůžky mezi náklady a příjmy se budou rozevírat ještě více, zatímco zadlužení bude růst dále. A dojde-li k uvolnění cen půdy, tak mohou norští hospodáři dopadnout jako dánští, jejichž zadlužení je podle analytika Christana Antona Smedhauga a listu Nationen sedminásobné oproti těm norským dluhům, což výrazně omezí možnosti investic a zesílí spekulace se zemědělskou půdou.

Autor: Yngvar Brenna | pondělí 4.3.2024 6:34 | karma článku: 9,43 | přečteno: 249x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Nerudné Norsko

Dřou se v práci od rána do večera, natahují na maximum, co se dá, až se to občas přetrhne. Dnes zamíříme za nerudnými zákazníky.

11.6.2024 v 10:53 | Karma: 13,18 | Přečteno: 508x | Společnost

Yngvar Brenna

Přečkání bouře

Nejen norská příznačná a všudypřítomná politizace všeho a všech bez ohledu na cokoli mění loga organizací, úřadů i firem a dokonce znaky okresů. Kvůli jakým dalším politickým tématům se ještě nechají využívat?

5.6.2024 v 21:15 | Karma: 7,22 | Přečteno: 92x | Společnost

Yngvar Brenna

Osobitá norská ubytovací zařízení

Norsko tak, jak ho neznáte: Za „babku“ nikdy nebude, ta drahota se nezapře, ty ceny vás leckde pošle do kolen, ovšem i tak snad alespoň někdy stojí za zvážení, zda se „neplácnout“ přes kapsu a sem tam si vyhodit z kopýtka.

31.5.2024 v 9:16 | Karma: 11,56 | Přečteno: 436x | Cestování

Yngvar Brenna

Norskem ještě jinak

„Disneylandizace“ nabírá na síle a třeba nemine ani vás. Přesto přece nemusíte být celou dobu v sevření strachu, že se dostanete do turistické pasti. Třeba je vaše nejvroucnější přání „odpanit“ nějaké to tajemné místo v přírodě?

24.5.2024 v 12:02 | Karma: 9,24 | Přečteno: 207x | Cestování

Yngvar Brenna

Nedoceňovaná norská nej-

Že by bylo Norsko přátelské k vašemu rozpočtu, to se obecně asi říct nedá, ale dokáže podle četných ohlasů z celého světa pobláznit i ty náročnější, vč. těch otrlejších cestovatelů a dobrodruhů.

19.5.2024 v 10:25 | Karma: 11,09 | Přečteno: 270x | Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Sunak zuří kvůli sázkám na termín voleb. Toryům hrozí ještě epochálnější prohra

21. června 2024  11:58

Pokud někdo využil interní informace k sázení na datum britských parlamentních voleb, měl by se...

Právníka zaklekli při silniční kontrole. Nepřiměřené, rozhodl nyní soud

21. června 2024  11:46

Ministerstvo vnitra prohrálo soudní spor s mužem, který po silniční kontrole skončil na policejní...

Na Islandu zůstali po nehodě autobusu čtyři Češi. Dva jsou stále na JIP

21. června 2024  11:44

Dva klienti pojišťovny Uniqa, kteří se zranili před týdnem při nehodě autobusu na Islandu, jsou...

ANO kritizuje, že korespondenční volba přidá čtyřem krajům sedm poslanců

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  11:36

Přímý přenos Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 15,05
  • Průměrná čtenost 409x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik