Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chmurné vyhlídky

Jak to asi utáhnou? Nic neroste do nebe, ani blahobyt. Za běžné zboží a služby se z běžných platů a mezd nemůže doplatit stále více lidí, kterým to dosud ale nedělalo žádné problémy.

Bod zlomu již byl dosažen, zneuznávaná vláda, další politici, kartely a monopoly se dlouhodobě vyznamenávají, a ještě mé milované vlasti pořádně zavaří. Ceny jsou „vyšponované“ na maximum a peněženky budou dále hubnout. Odpouštět si budou muset toho více.

Samoživitelka Bente Tommerdalová se prostřednictvím webu deníku Adresseavisen ozvala v reakci na bonmot „Práce je cestou ven z finanční tísně“, jenž Norové slýchávají od politiků. V době, v níž žijeme, pracovat mnohým z nás nestačí, abychom udrželi vodu nad hlavou. Pobíráte-li běžný plat/mzdu a přesto neplníte finanční očekávání společnosti, může být váš pocit studu ještě naléhavější, jelikož cítíte, že nemáte platný důvod zápasit s tísní, a k tomu máte dojem, že se na vás dívají úkosem, jelikož nemáte své finance pod kontrolou, přitom vyhoříte ve snaze skrýt celou situaci, v níž se nacházíte.   

Norové tají dech nad dalším navyšováním úroků centrální banky. Bylo jich dosud čtrnáct a se sazbami dolů se jen tak nevydá. Podle deníku Bergens Tidende se náklady na bydlení od r. 2017 skoro dvojnásobily a za to mohou hlavně vyšší úroky. V tomtéž deníku napsal odborář Christoffer Heggholmen, že navyšování úroků zasahuje nové skupiny obyvatel a podle největší norské exekuční společnosti Kredinoru se u čtvrtiny těch, jež si zakládají nové bydlení (a v mnoha případech i rodinu) finanční potíže a starosti záporně podepisují na jejich každodenní práci. Zpravodajský web www.nettavisen.no přinesl rozhovor s Geirem Grindlandem, odborníkem na exekuce. Ten sdělil, že odkryt byl jen vrchol ledovce a jízda dále bude pro mnoho Norů extrémní s trvalou krizí, jež mnohé brutálně zasáhne.

Podle zmíněného Kredinoru prostřednictvím deníku Verdens Gang Norsko ještě nespatřilo plný efekt navyšování úroků. Stále více se zvětšuje propast mezi těmi, jež mají „nárazové finanční prostředky“ a těmi, jež je nemají. Nově je nárůst těch, jež mají potíže platit za mateřskou školu, elektřinu, mýtné a mobilní telefon. Podle jednoho průzkumu pro Kredinor odpovědělo 28 % respondentů, že by nemohli uhradit nečekaný účet na 10000 norských korun. Říká se, že promluví-li peníze, tak pravda mlčí, nicméně dlužno dodat, že některé menší banky jsou v hospodářsky krušných časech se zákazníky solidární a nenavyšují své úrokové sazby podle norské centrální banky.

Podle průzkumu finance silně ovlivňují stravovací návyky Norů: Je to extrémní, když vidíme, že někteří lidé přestávají jíst ovoce a zeleninu, aby si mohli dovolit je dávat svým dětem, tvrdí v tiskové zprávě Iselin Bogstrandová Sagenová, výživová poradkyně státního Informačního úřadu pro ovoce a zeleninu (v norštině Opplysningskontoret for frukt og gront). Názor Miny Gerhardsenové, tajemnice Nasjonalforeningen for folkehelsen, čili Národního sdružení pro veřejné zdraví, je takový, že nezdravé jídlo je zároveň levnějším a ze zdravého jídla z kvalitních surovin se stalo přepychem vyhrazeným bohatším a lidem s delším vzděláním. 

Jak píše Egon Holstad, komentátor zpravodajského webu www.itromso.no, s válkami nelze závodit: v boji o pozornost prohrávají psychické problémy Norů kvůli zadlužení. Žijeme v divné době, kdy ředitelka norské banky DnB nabádala lidi k tomu, aby čelili hospodářské recesi dechovými cvičeními. Mít finanční problémy je v Norsku trapné /stigma neúspěchu, jež jste si způsobili sami/ a zároveň životně nebezpečné. Skupinový nátlak působí snad ještě silněji než v dalších zemích. Mnohým chybí životní zkušenosti, pokud jde o to, strádat. Hluboce zakotvené je u mnohých naopak očekávání dále si pěstovat drahé návyky a zlozvyky, vč. přehnaně častých výměn elektrického zboží přes přepychové cestování až po to, že vaše děti mají mít automaticky totéž, co děti ostatních i tehdy, když si to nemůžete dovolit. 

Drbají si hlavu, kde na to vezmou peníze. Jen chtějí ceny, dejme tomu, za elektřinu, s nimiž se dá vyžít v pohodě, kdykoli a po celý rok, ať jste práce schopný, či ne. Vláda překopala trh nejen s elektřinou a vrátit se nemíní. A tak lidé, jimž se dosud nikdy nedostala od sociálky žádná pomoc se na ni obrací, aby se akutně domohli střechy nad hlavou pro tísňové situace, to, čemu se v Norsku říká nodbolig. Proslýchá se, že si bydlení masově zabrali uprchlíci, vč. těch ekonomických, a nikoliv ti, jež vybudovali sociální stát, jehož ovoce ne a ne nesklízet jiní. A bez ohledu na to, kolik je vypláceno na dávkách a podpoře, nikdy to nebude stačit na vyrovnání nerovností, dokud bude počet dalších lidí v finanční spodině společnosti neustále přibývat.  

Elisabeth Thoresenová, jež si předsevzala vést Nory, jež mají k sociálním institucím problematický vztah, se prostřednictvím deníku Aftenposten a odborářského webu www.frifagbevegelse.no domnívá, že co se týče chudoby jsme sotva spatřili vrchol ledovce. Podle Cathrine (která si nepřála zveřejnit své příjmení) prostřednictvím deníku Rogalands Avis nikdy nebylo tak těžké být samoživitelem/samoživitelkou jako v současnosti. Srdcervoucí jsou obavy charitní organizace Kirkens bymisjon, že někteří lidé nemusí přežít zimu. Prostřednictvím deníku Dagsavisen její zástupkyně Marit Nyboová tvrdí, že město Oslo nedělá dost pro to, aby lidé nemuseli spát ve velkých mrazech na ulici a porušovalo tím tak lidská práva. V městě Bergen mají dokonce v noclehárnách tak málo míst, že dorazí-li více zájemců o nocleh, než je míst, tak se musí losovat.

Podpásovek vlády prý bylo více než dost a člověk nemusí být kdovíjaká citlivka, aby z toho byl rozčarovaný, pokud jde o změny, jež vláda prosadila, jejich důsledkem je více omezování a méně svobody občanům a jejich větší odvody státu a obcím. Kdo tyto změny k horšímu poptává a tyto zájmy sleduje ve státě, jenž „přetéká“ penězi? Vláda svým výkonem údajně zastínila všechny, pokud jde o bezmyšlenkovitost a nulová nápaditost. „Zaskvěla“ pokud jde o nesměrování Norska nikam a přešlapování na místě, přitom kvalita a dostupnost služeb podle mnohých klesají. Příjmy státu jsou přednostně utráceny na navyšování výdajů v nesoukromém sektoru, jak dokázali prostřednictvím článku v deníku Dagens Naringsliv Gisle James Natvik, profesor Handelshoyskolen BI, tedy obdoby české Vysoké školy ekonomické, a Martin B. Holm, postdoktorand na katedře ekonomie University v Oslu. Proč si politici pořád myslí, že jsou daleko lepšími hospodáři, než řadoví občané?

Premiér se v deníku Dagbladet chvástal, že tento rok bude nakonec lepší. Dštil, že se sice kvůli Ukrajině a klimatickým změnám stahují mračna, přesto nám chce vrátit naději v zlepšení přesto, že podle průzkumu Naringslivets Hovedorganisasjon, organizace živnostníků a průmyslníků, je polovina mladých přesvědčená o tom, že se budou mít hůře, než generace svých rodičů. Finance trápí 72 % dotázaných a podle 51 % se vývoj v Norsku ubírá špatným směrem. Pesimismus rozdmýchávají i usnesení EU jako např. to o normách energetické náročnosti. Do 2050 mají mít všechny budovy v Evropském hospodářském prostoru třídu A, ovšem většina těch norských spadá do nejhorší třídy G a Huseiernes Landsforbund, tedy Národní svaz majitelů domů, se podle svého webu dopočítal, že bude stát přes půl milionu norských korun vylepšit dům natolik, že ho to zvedne o několik energetických tříd.

Dokud bude Norsko ve spárách monopolů a Norové dojnou krávou vlád a politiků, jež se rvou o to, kdo více provětrá peněženky a sypou miliardy poslepu na migraci a jistá zahraničně politická dobrodružství, zatímco dále „nafukují“ veřejný sektor, bude výsledkem údajné „souručenství“ levicovo-liberální, kde zloději starých pořádků lidem vnáší do života větší chaos a nejistotu a navíc s dlouhodobým slaďováním zájmů stírají rozdíly politických stran až k nerozeznání.

Autor: Yngvar Brenna | neděle 17.3.2024 1:05 | karma článku: 12,26 | přečteno: 344x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Minimalismus bydlení

Donedávna rostly ceny bytů a domů v Norsku nejvíce na světě, pak jej ale předběhly některé země, ale jen některé. Jsou „pidibyty“ řešením norské krize s bydlením? Ano, tvrdili někteří stavitelé. Jenže co takhle kvalita bydlení?

22.6.2024 v 12:13 | Karma: 11,19 | Přečteno: 281x | Společnost

Yngvar Brenna

Nerudné Norsko

Dřou se v práci od rána do večera, natahují na maximum, co se dá, až se to občas přetrhne. Dnes zamíříme za nerudnými zákazníky.

11.6.2024 v 10:53 | Karma: 13,76 | Přečteno: 521x | Společnost

Yngvar Brenna

Přečkání bouře

Nejen norská příznačná a všudypřítomná politizace všeho a všech bez ohledu na cokoli mění loga organizací, úřadů i firem a dokonce znaky okresů. Kvůli jakým dalším politickým tématům se ještě nechají využívat?

5.6.2024 v 21:15 | Karma: 7,22 | Přečteno: 95x | Společnost

Yngvar Brenna

Osobitá norská ubytovací zařízení

Norsko tak, jak ho neznáte: Za „babku“ nikdy nebude, ta drahota se nezapře, ty ceny vás leckde pošle do kolen, ovšem i tak snad alespoň někdy stojí za zvážení, zda se „neplácnout“ přes kapsu a sem tam si vyhodit z kopýtka.

31.5.2024 v 9:16 | Karma: 11,56 | Přečteno: 446x | Cestování

Yngvar Brenna

Norskem ještě jinak

„Disneylandizace“ nabírá na síle a třeba nemine ani vás. Přesto přece nemusíte být celou dobu v sevření strachu, že se dostanete do turistické pasti. Třeba je vaše nejvroucnější přání „odpanit“ nějaké to tajemné místo v přírodě?

24.5.2024 v 12:02 | Karma: 9,24 | Přečteno: 207x | Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

26. června 2024

Premium Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

26. června 2024

Premium Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

25. června 2024  21:47,  aktualizováno  21:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:41

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 14,84
  • Průměrná čtenost 405x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik