Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strany demokratické a nedemokratické

Takto můžeme naše strany rozdělit podle jejich směřování a podle vnitřního fungování. V zájmu naší budoucnosti se nad tímto zamysleme.

Dělení stran podle vnitřního fungování je celkem jednoduché a srozumitelné. Straníci mezi sebou mají mít svobodnou, demokratickou diskusi, jejich ideologie je s jejich předsedou souhlasná nebo nesouhlasná. Když je skupina nesouhlasících členů většinová, může být zvolen nový předseda. Tak to funguje u stran s vnitřní demokracií.

Pak jsou autoritativní strany založené jedním člověkem, které fungují bez vnitřní svobody a demokracie. Co řekne předseda, to platí. Kdo nesouhlasí s předsedou, je vyobcován. Ideologie těchto stran může být postavena na ideologických tezích, na ideologii geniálního vůdce, ale také může být postavena na čirém populismu přizpůsobujícím se náladám společnosti, kterou také skrze emoce ovlivňuje, aby jí občané bezmezně věřili. Jejich ideologie místo zaměření do budoucnosti, je totálně zaměřena na ovládnutí místní politiky.

Nejhorší je, pokud strana bez vnitřní svobody a demokracie svoji ideologii staví na alternativním myšlení, jehož zdrojem je desinformační hybridní válka nějaké mocnosti. V současnosti jde u nás o ruskou propagandu, kterou nám zde již nejméně dvě desetiletí semení ruské tajné služby skrze petrohradský trolling proměňující pravdu v lež a lež v pravdu. To vede ke ztrátě racionálního myšlení a nastavení člověka na prostých emocích. Takový člověk poslušně jde, kam je nasměrován, často i proti svým zásadám. Tato tajemně proměnlivá ideologie se proměňuje v novodobé náboženství. Taková víra občana je racionalitou neporazitelná.

S vnějším zaměřením stran to není tak jednoduché, protože všechny strany mají zájem, abychom je považovali za demokratické. Pro mnohé občany není jednoduché rozlišit strany, které doopravdy směřují k liberální demokracii, občanským svobodám a právnímu státu, a které směřují k autoritativní demokracii podřízené jednomu vůdci. Učme se to rozlišovat!

Navíc u nás máme řadu stran, u kterých nevím, do jaké míry jde o naivitu nebo zlý úmysl. Nehledě k současným geopolitickým podmínkám, válce Ruska na Ukrajině, usilovaně chtějí mír za každou cenu, odmítají vyzbrojovat naši armádu a odmítají bránit Ukrajinu proti ruské agresi. Co chtějí? Chtějí opět vítat šeříkem ruské tanky v Praze, aby nám jejich politici mohli vládnout pod záštitou ruských tajných služeb jako komunisti po druhé světové válce?

Autor: Bohumír Šimek | středa 5.6.2024 23:51 | karma článku: 12,50 | přečteno: 314x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Volby jako lakmusový papírek

Volby do EP byly testem, jaká část z nás usiluje o liberální demokracii, občanské svobody a právní stát, a jaké části je budoucnost našeho státu lhostejná.

13.6.2024 v 14:00 | Karma: 15,73 | Přečteno: 323x | Politika

Bohumír Šimek

Právo veta v EU

Jde o současný vážný politický problém v Evropské unii, který rozděluje politiky po celé Evropě. Pojďme si vysvětlit, o co jde.

2.6.2024 v 0:13 | Karma: 20,66 | Přečteno: 1550x | Politika

Bohumír Šimek

Co volíš?

Naši státní svrchovanost zajištěnou soustátím Evropské unie a obranným společenstvím Severoatlantické aliance? Nebo autoritativní demokracii směřující k totalitě potenciálně pod ruským jhem?

30.5.2024 v 13:02 | Karma: 14,81 | Přečteno: 354x | Politika

Bohumír Šimek

Petrohradský trolling

Co to je? Jde o moderní, efektivní metodu vymývání mozků proměnou pravdy v lež a lži v pravdu, která se stala efektivním nástrojem ruské hybridní války.

25.5.2024 v 11:50 | Karma: 20,69 | Přečteno: 396x | Politika

Bohumír Šimek

Politika a politikaření

Stát má budoucnost, pokud na tvorbě zákonů spolupracuje vláda s opozicí. Pokud se politici jen perou o moc, takový stát snadno přijde o svoji státní svrchovanost. Položme si otázku, jak jsme na tom u nás.

17.5.2024 v 11:23 | Karma: 14,57 | Přečteno: 272x | Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 644
  • Celková karma 19,57
  • Průměrná čtenost 1076x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!