Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Právo veta v EU

Jde o současný vážný politický problém v Evropské unii, který rozděluje politiky po celé Evropě. Pojďme si vysvětlit, o co jde.

Evropská unie byla postavena na důvěře v poctivé, spravedlivé politiky spolupracující v zájmu celého společenství evropských států, proto do svých základů dala stoprocentní konsensus.

Jenže současná celosvětová ruská válka staví na petrohradském trollingu proměňující pravdu v lež a lež v pravdu. Dle investigace novinářů Respektu, za tím účelem záhy po rozpadu Sovětského svazu ruské tajné služby založili v Petrohradu speciální ústav, kde započala ruská hybridní válka za účelem obnovy ruského mocenského panství.

Tomuto falešnému narativu ruské hybridní války vytvářejícímu na podkladě emocionálního doprovodu alternativní proruské, antievropské a antiamerické myšlení, kterému podléhá stále více občanů včetně politických špiček vládnoucích v evropských státech. A tak někteří politici vědomě (?Václav Klaus, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura?) i nevědomě ve skutečnosti slouží ruskému agresivnímu imperialismu.

Dnes už o tom žádný myslící člověk nepochybuje a konečně můžeme svobodně mluvit o důsledcích ruské hybridní války, aniž bychom byli obviňováni ze spikleneckých teorií. Dnes už jen zajatci ruské hybridní války v alternativním myšlení zavírají oči před ruským přímým ovlivňováním politiky na celém světě.

Nejen u nás je společnost rozdělena do nesmiřitelných dvou frakcí obyvatelstva. Jedna část vnímá ruskou hrozbu pro liberální demokracii a pro občanské svobody po celém světě, a druhá, která je vstřícná vůči ruskému agresivnímu imperialismu. To je ve státech Evropy, Ameriky, možná i Afriky.

Dnes snad už každý vnímavý a myslící člověk ví, že kromě rozdělení společnosti Rusové přímo ovlivňují volby v Evropě i v Americe. Ovlivnili i referendum v Nizozemí a ve Velké Británii ovlivnili Brexit. Já osobně nepochybuji o ovlivnění volby našich prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. Všichni si můžeme pamatovat, jak byli poslanci při volbě ovlivňováni výhrůžkou smrtí typicky ruským způsobem, skrze obálky s nábojnicí.

V hybridní válce se nejelegantněji ovlivňují referenda, tedy u nás i volba prezidenta. Z tohoto hlediska požadavek celostátních referend považuji za velmi riskantní v naší liberální demokracii a odsuzuji všechny politiky a strany, kteří touto cestou chtějí ovlivňovat naši politiku.

Ale vraťme se k evropské politice. Ruská hybridní válka proniká i do jednotlivých parlamentů, včetně Evropského parlamentu. Rusové mají svoje figurky i na nejvyšších postech v evropských státech. Všichni jsme svědky rizika Victora Orbána a Roberta Fica, kteří svojí proruskou tvrdohlavostí mohou zcela ochromit aktivitu Evropské unie.

Proto se v Evropském parlamentu otvírá otázka, zda nadále máme trvat na stoprocentním konsensu nebo hlasovat kvalifikovanou většinou. Při právu veta, při kterém si jeden postaví hlavu v zájmu Ruska, ochromí aktivitu Evropské unie.

Podívejme se pod pokličku!

Při polistopadové transformaci naší země Václav Klaus postupoval bez ohledu na morálku a právní rámec, a dal základ tomu, že místo kvality jednotlivých hlasů jsme se naučili hlasy jen počítat. Stačí vzpomenout, jak politici korupčně kupčili s jednotlivými hlasy. Konsensus byl postaven na vedlejší kolej. Ale právě hledání toho konsensu je mnohem výš než utloukání názorů o jednotlivé hlasy.

Všiml jsem si toho, že právo veta v evropské politice preferují především politici a strany s větší či menší vstřícností vůči Rusku. Ano, skrze právo veta může Rusko snadno ochromovat práci evropských politiků.

Z druhé strany však hledání konsensu vytváří hlubší, dlouhodobé vztahy. Proto váhám, zda není cennější proruského politika přesvědčit pro konsensus, než zrušením práva veta jej eliminovat z aktivní politiky přehlasováním.

Autor: Bohumír Šimek | neděle 2.6.2024 0:13 | karma článku: 21,04 | přečteno: 1555x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Jsme jako malé děti

Politika má být služba občanům, má být produktem vlády lidu. Místo služby občanským svobodám a služby právnímu státu, si jen hloupě hrajeme!

28.6.2024 v 12:49 | Karma: 4,99 | Přečteno: 77x | Diskuse | Miniblogy

Bohumír Šimek

Sbohem, Slovensko!

Spolu se Zuzanou Čaputovou mělo Slovensko šanci definitivně se vzdát komunismu. Místo toho nastoupilo cestu zpět od liberální demokracie k autoritativní demokracii s potenciálním návratem k totalitě a vstřícností k Putinovu Rusku.

21.6.2024 v 20:52 | Karma: 17,89 | Přečteno: 290x | Politika

Bohumír Šimek

Volby jako lakmusový papírek

Volby do EP byly testem, jaká část z nás usiluje o liberální demokracii, občanské svobody a právní stát, a jaké části je budoucnost našeho státu lhostejná.

13.6.2024 v 14:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 330x | Politika

Bohumír Šimek

Strany demokratické a nedemokratické

Takto můžeme naše strany rozdělit podle jejich směřování a podle vnitřního fungování. V zájmu naší budoucnosti se nad tímto zamysleme.

5.6.2024 v 23:51 | Karma: 12,80 | Přečteno: 319x | Politika

Bohumír Šimek

Co volíš?

Naši státní svrchovanost zajištěnou soustátím Evropské unie a obranným společenstvím Severoatlantické aliance? Nebo autoritativní demokracii směřující k totalitě potenciálně pod ruským jhem?

30.5.2024 v 13:02 | Karma: 15,07 | Přečteno: 358x | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

Požár v Postřekově mohl způsobit popel z grilu. Škodu vyčíslili na 4,5 milionu

23. července 2024  11:35,  aktualizováno  13:44

Škodu, kterou způsobil nedělní požár pneumatik, jenž se následně rozšířil na několik budov v...

Ve Vídni zatkli dvaatřicetiletého Čecha. Dvěma meči napadl jiného muže

23. července 2024  13:26

Dvaatřicetiletý český občan v úterý ráno v bytě ve vídeňské čtvrti Favoriten dvěma meči napadl...

  • Počet článků 646
  • Celková karma 17,53
  • Průměrná čtenost 1073x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!