Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panebože okradli mě, lidi pomožte!

280 tisíc lidí postižených krachem SkyEurope. Hm... a co my s tím. Tenhle titulek na vás vykoukne snad ze všech novin a z většiny webů. Ale je to skutečně tak? Na úvod bych asi měl říct, že je mi velmi líto těch, kteří s touto společností někam odcestovali a nedostanou se kvůli jejímu krachu domů. Ať už je to kamkoliv. 

internet
O něco méně je mi líto těch, kteří se těšili na dovolenou a v odletové hale zjistili, že jejich dovolená mizí v nenávratnu, protože se na ni nemají jak dostat. Ale proč mi má být líto čtvrt milionu lidí? Podle mně nejhůř dopadli zaměstnanci, kterým společnost (údajně) dluží nemalé peníze na výplatách..
Těch několik tisíc lidí, kteří zůstali v zahraničí (a znovu podotýkám, nemusí to být češi v cizině, ale i naopak) se snad, dříve nebo později v pořádku domů dostane. Sice je nikdo neodškodní (a doufejme, že se na jejich případ vztahuje nějaké pojištění, které si jistě před cestou do zahraničí vyřídili) ale dostanou. V případě nouze se vždy můžou obrátit na zastupitelský úřad své země.
Co ale nechápu vůbec, je fakt, že jsme ze všech stran bombardováni titulky o čtvrt miliónu postižených krachem. Pravda je podle mého názoru úplně jednoduchá. Každý z klientů SkyEurope určitě věděl, že se tyto aerolinky už velmi dlouhou dobu potácely nad propastí. Už několik měsíců jsou pod ochranou proti věřitelům. Zákazníci SkyEurope prostě riskovali, že letenka v hodnotě tisíců korun, kterou koupí za desetieurovku nebude holt platit. Tohle riziko přece musí být jasné každému, kdo používá selský rozum. Koupil jsem si podezřele levnou letenku? Nechtěl jsem si "připlatit" za solidní leteckou společnost? Tak pak musí přínos (levný let) vyvážit jisté riziko (nepoletím). 
Srovnávat tyhle "postižené" s obětmi kampeliček je na jednu stranu nepřesné - o nebezpečí pádu spořitelen rozhodně nebylo tolik dostupných informací, jako o riziku cestování s touto slovenskou firmou. Na druhou stranu, je poměrně trefné - pokud se nechám nalákat na velký zisk (levná letenka, nebo vysoký úrok v kampeličce), musím počítat s přimeřeným (vysokým) rizikem - krachne a já nic nedostanu. 
Těším se na diskuzi, jenom ještě poznámka: já taky přišel o pár €, a je mi to šumák. Dobře mi tak. Holt poletím s jiným low costem a stále mě to vyjde levněji než letenka s pořádnou firmou :-D

Autor: Pavel Bláha | středa 2.9.2009 9:56 | karma článku: 36,29 | přečteno: 7067x
  • Další články autora

Pavel Bláha

Další protest před ministerstvem spravedlnosti

Dovolím si doplnit jednu ze včerejších událostí, o které média vesměs neinformovala. Včera se před ministerstvem spravedlnosti opět konal protest několika desítek lidí. Z mého úhlu pohledu (jediné informace , které jsem v tuto chvíli dohledal) se jednalo o protest proti postupu ministryně spravedlnosti, která si do úřadu přivedla nové spolupracovníky. Především se pak zřejmě jednalo o náměstkyni Marvanovou.

4.3.2014 v 14:20 | Karma: 17,26 | Přečteno: 731x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Když už prezident lustruje

koho mu pan skoroprimátor S. za ministra předložil, chtěl bych ctěnému čtenářstvu připomenout že se nějak pozapomnělo na jeho spolupracovníka pana Mynáře. Pan prezident s oblibou hledá kde by co mohl komu vytknout nebo čím by koho urazil. To už všichni víme a nikoho to nejspíš ani nepřekvapuje.

12.1.2014 v 1:18 | Karma: 22,10 | Přečteno: 703x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Happy já :)

tak jsem po půl roce a téměř tříleté přestávce našel "klíče" od blogu. Hurá, hračka není rozbitá!

6.7.2013 v 2:53 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Miniblogy

Pavel Bláha

Je mi nevolno ze sociálních demokratů (a nejen z nich)

Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím. Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím.

19.4.2010 v 10:55 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1803x | Diskuse| Ostatní

Pavel Bláha

Půjdou důchodci stávkovat?

Teď jsem se konečně přesvědčil na vlastní selský rozum, že je něco shnilého v našem důchodovém systému. Ne, že bych o tom neslýchal často a zřetelně.. - ale nikdy mi to tak nějak... nedocvaklo. Důchodce, který si za aktivního pracovního nasazení vydělával téměř 70 tisíc korun najednou spadl na "pouhých" 13,5 tisíce korun. (Částky neuvádím zcela přesně, ale to není důležité) Je to spravedlivé? Konec konců, když vydělával platil také patřičně vysoké sociální pojištění. A tady, myslím si, je kámen úrazu. Pokud se pojistím, dostávám plnění za daných podmínek. Pojistím-li se vyšší částkou - logicky mám nárok na úměrně vyšší plnění. Nicméně u důchodů to (tradičně) neplatí tak docela.

16.4.2010 v 19:01 | Karma: 21,25 | Přečteno: 1729x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Po ukrajinských útocích v Belgorodské oblasti hlásí Rusko zraněné

25. června 2024  6:08

Sledujeme online Zranění čtyř lidí a poškození řady domů způsobily v úterý ukrajinské vzdušné útoky na Belgorodskou...

Kritiku od pozůstalých nesu těžce, Bek využil majáček legitimně, říká Rakušan

25. června 2024

Premium Nerezignuji a nikoho neodvolám. Ministr vnitra Vít Rakušan trvá na tom, že policie při pátrání po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Těším se na diskuzi s Vámi. Někdy, asi jako každý z nás, mám pocit, že některé věci prostě potřebuju okomentovat :) a idnes mi dal šanci. Už dávno