Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak je to vlastně s těmi zemědělci?

Dnes jsem se opět dočetl, že zemědělci na prostest proti nízkým výkupním cenám vylijí tisíce litrů mléka. Podotýkám, že nejsem národohospodář ani zemědělec. Možná právě proto tomu nerozumím. Snažím se uvažovat selským rozumem. 

Vylít ei nevylít - to? oe tu biží.public-domain-photos.com
Představuju si, že jsem taky podnikatel v oblasti zemědělství. Jak bych se asi s nástrahami vyrovnal? No asi bych zkusil najít jiného odběratele. Nebo bych se zkusil domluvit se stejně postiženými kolegy (neslučují se zemědělci v Agrární komoře?) a dal bych najevo všem potenciálním odběratelům, že za tyto ceny nelze dále dodávat a dodávat nebudu. Raději bych zkoušel jestli mléko nepůjde prodat jinam – za hranice (proč ne?), jinému odběrateli. Konečnému spotřebiteli. Uznávám, že by si takováto změna z prostého dodavatele mléka jako vstupní suroviny pro mlékárny a další zpracovatele, na výrobce koncového produktu – mléka jako zboží, asi vyžádala nemalé investice.
 
Dokonce jsem nedávno viděl (už si nevzpomínám jestli v televizi nebo on-line), že v jedné malé slovenské vesnici se rozhodli v místním „družstvu“ udělat na návsi „automat“ na mléko – lidé si tam chodí načepovat do vlastní nádoby. A pohoda. A prodávají. Za cenu běžnou koncovému spotřebiteli. 
V cizině je vcelku běžné, že sedláci a farmáři zásobují i malospotřebitele. Mě by se líbilo, najít si svého farmáře, který by mi týdně dával objednanou bedýnku zeleniny, brambor, ovoce… a já platil přímo jemu. Bez potřeby čekat, než mi jablka přivezou z egypta, brambory z polska, česnek z austrálie a papriky z maďarska. Bez potřeby platit přepravce, supermarkety, a všechny mezičlánky. 
 
Výhody jsou jasné – zemědělec dostane podstatně vyšší cenu, než je cena výkupní, spotřebitel dostane čerstvé a chutné jídlo (suroviny) a nakonec vlastně zaplatí méně, než v supermarketu v akci. A hlavně je spokojenost na obou stranách. 
 
Realita je jiná. Doufám, že se mýlím – ale mám pocit, že naši zemědělci tak trochu zapoměli, že jsou i jiné možnosti, než prodat celou kapacitu výroby na rok dopředu jednomu nebo dvěma odběratelům. Když si někdo nekoupí pár cisteren mléka, tak se jim to vlastně ani nelíbí. Proč by měli provozvat svoji vlastní logistiku, hledat zákazníky…? Právě proto, že jinak je „okradou“ odběratelé a zpracovatelé jejich mléka, plodin atd.. I oni chtějí dodržet výhodnou cenu a i oni mají své náklady, které musí promítnout do ceny.
 
Jó zemědělci ti se mají. Neznám jiný obor, kde se vám rentuje nepracovat. Neznám jiný typ podnikání, kde kvůli boji o lepší cenu zlikvidujete svoje výrobky jako formu výkřiku a protestu. Plýtvání jídlem mi přijde nechutné. Neslušné. Dokonce bych řekl, že se jedná o jistou formu vydírání. Jeden rok prší – tak si zapláčeme a dostaneme dotace. Další rok prší méně – tak budeme plakat, že potřebujeme dotace na zavlažování. Třetí rok… ale to už znáte sami.
PS: Prosím ty, kteří mi mohou poradit – jak chápat tuhle problematiku, aby mi dali vědět. Neznám všechny možnosti, jaké zemědělec má. Vím, že je v ČR megasložitá legislativa na cokoliv, takže prodeje potraviny tak důležité a náročné na skladování a transport je situace určitě složitá, ale… všechno se dá vyřešit.  Co třeba mléčné lázně?  

Autor: Pavel Bláha | pondělí 26.10.2009 12:38 | karma článku: 16,63 | přečteno: 1284x
  • Další články autora

Pavel Bláha

Další protest před ministerstvem spravedlnosti

Dovolím si doplnit jednu ze včerejších událostí, o které média vesměs neinformovala. Včera se před ministerstvem spravedlnosti opět konal protest několika desítek lidí. Z mého úhlu pohledu (jediné informace , které jsem v tuto chvíli dohledal) se jednalo o protest proti postupu ministryně spravedlnosti, která si do úřadu přivedla nové spolupracovníky. Především se pak zřejmě jednalo o náměstkyni Marvanovou.

4.3.2014 v 14:20 | Karma: 17,26 | Přečteno: 731x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Když už prezident lustruje

koho mu pan skoroprimátor S. za ministra předložil, chtěl bych ctěnému čtenářstvu připomenout že se nějak pozapomnělo na jeho spolupracovníka pana Mynáře. Pan prezident s oblibou hledá kde by co mohl komu vytknout nebo čím by koho urazil. To už všichni víme a nikoho to nejspíš ani nepřekvapuje.

12.1.2014 v 1:18 | Karma: 22,10 | Přečteno: 703x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Happy já :)

tak jsem po půl roce a téměř tříleté přestávce našel "klíče" od blogu. Hurá, hračka není rozbitá!

6.7.2013 v 2:53 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Miniblogy

Pavel Bláha

Je mi nevolno ze sociálních demokratů (a nejen z nich)

Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím. Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím.

19.4.2010 v 10:55 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1803x | Diskuse| Ostatní

Pavel Bláha

Půjdou důchodci stávkovat?

Teď jsem se konečně přesvědčil na vlastní selský rozum, že je něco shnilého v našem důchodovém systému. Ne, že bych o tom neslýchal často a zřetelně.. - ale nikdy mi to tak nějak... nedocvaklo. Důchodce, který si za aktivního pracovního nasazení vydělával téměř 70 tisíc korun najednou spadl na "pouhých" 13,5 tisíce korun. (Částky neuvádím zcela přesně, ale to není důležité) Je to spravedlivé? Konec konců, když vydělával platil také patřičně vysoké sociální pojištění. A tady, myslím si, je kámen úrazu. Pokud se pojistím, dostávám plnění za daných podmínek. Pojistím-li se vyšší částkou - logicky mám nárok na úměrně vyšší plnění. Nicméně u důchodů to (tradičně) neplatí tak docela.

16.4.2010 v 19:01 | Karma: 21,25 | Přečteno: 1729x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Těším se na diskuzi s Vámi. Někdy, asi jako každý z nás, mám pocit, že některé věci prostě potřebuju okomentovat :) a idnes mi dal šanci. Už dávno