Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K čemu jsou jednotné přijímací zkoušky na SŠ

Každá lidská činnost by měla mít svou koncepci – tedy nějakou myšlenku, proč se to (zrovna tak) dělá a k čemu to směřuje. Když chybí, jde o nahodilé plácání se sem a tam. Požadavek koncepčnosti je ještě naléhavější v činnostech, které dlouhodobě ovlivní životy mnoha lidí – třeba taková (školská) politika.

Podívejme se na záměr ministra Chládka zavést jednotné přijímací zkoušky do maturitních oborů středních škol. (Více o záměru zde.) Důvodem, který ministr uvádí, je „roztříštěná kvalita žáků přicházejících ze základních škol“. Ano, je bezpochyby pravda, že kdo je přijat na jedno gymnázium, by třeba na jiném zůstal „pod čarou“. Co je ale na tom špatného? Komu to vadí? A proč? Všechny školy přece nemohou mít stejnou úroveň už z principu – lidé jsou jiní a podmínky různé. Veřejnost o různých nárocích jednotlivých škol ví a podle toho do nich směruje své děti. Chceme snad, aby rodiče nemuseli o výběru školy (daného zaměření) vůbec přemýšlet, protože uděláme všechny školy stejné?

Ale budiž. Připusťme, že mnoha lidem ta myšlenka může připadat jako spravedlivá a správná. Co se po jejím zavedení stane: Na maturitní obory (a zvláště pak na gymnázia) bude přijato méně žáků. Ano, to je jisté – vždyť jednotné přijímačky mají zvednout laťku, aby na gymnázia neproklouzli ti, kteří na ně podle ministra nemají. No a? To je přece dobře. Aspoň bude víc truhlářů, klempířů a zedníků, po kterých průmysl tolik volá.

Zní to logicky, že? Ale je to omyl!

Co asi udělá takový odmítnutý uchazeč o gymnaziální studium? Nejprve to zkusí na střední odborné škole, když to nevyjde, tak na učilišti s maturitou. A po maturitě? No to přece půjde na vysokou školu! Kapacita vysokých škol odpovídá asi 70 % populačního ročníku. Takže na VŠ se nakonec žák stejně propracuje. Jen místo toho, aby tam prošel přes všeobecně-vzdělávací gymnázium, proleze přes méně náročnou odbornou školu, na níž stráví velkou část studia na praxi, která je pro další studium k ničemu.

Na gymnáziích nyní máme asi 23 % žáků z daného populačního ročníku. Na VŠ však studuje již více než 60 % populačního ročníku. Hlavním dodavatelem pro VŠ jsou tedy odborné školy. To špatně! Jednak proto, že gymnázia mají své vzdělávací programy (na rozdíl od odborných středních škol) zaměřeny právě na přípravu na vysokoškolské studium, a jednak je pro stát vzdělávání gymnazisty o desítky procent levnější, než třeba u takového elektromechanika.

Takže už teď nutíme žáky jít cestou, která je hůře připraví pro další studium a která je zbytečně drahá. A to se po chystaném opatření ještě zhorší.

Kdyby ministr chtěl opravdu dosáhnout toho, aby na učňovské obory šli nadanější žáci, musel by omezit kapacity vysokých škol. Jelikož by však narazil na (oprávněný a zřejmě i nepřekonatelný) odpor akademické sféry, rozhodl se zasáhnout uprostřed vzdělávací dráhy žáků. Je jedno, že to povede ke špatným koncům – dílčí cíl (omezení přístupu na gymnázia) se dosáhne.

(Taky není pravda, že řemeslníků je nedostatek. Přesvědčit se můžete na webu MPSV zde. Desítky procent absolventů učňovských oborů jsou hned po skončení školy v registru nezaměstnaných. A zůstávají tam dlouhodobě.)

Je za tím politika. Ano, jinak se to vysvětlit nedá, protože koncepce (logika a racio) v tom není. Levicové vedení krajů a levicový ministr chtějí rovný přístup ke vzdělání (rozumějte jednotné přijímačky) a silnou dělnickou třídu (rozumějte voličskou základnu). Žádné elitářské školy, žádnou individuální (svobodnou) volbu vzdělávací cesty. Jen ať je všechno co nejvíce srovnané a jednotné. Řada gymnázií zanikne, internáty učilišť budou přistavovat nové budovy. Vyhrňme si rukávy…

Autor: Zdeněk Bergman | úterý 27.5.2014 21:23 | karma článku: 16,70 | přečteno: 1006x
  • Další články autora

Zdeněk Bergman

Žáci do škol až v září?

Petice spolku Fórum rodičů žádá: neotvírejte školy – žáci ať do nich nastoupí až v září. Informace o odeslání petice zveřejněná včera 11. dubna 2020 mě poněkud znervóznila.

12.4.2020 v 18:46 | Karma: 30,36 | Přečteno: 1446x | Diskuse| Politika

Zdeněk Bergman

Se školskými odbory do záhuby

Jsem ředitel školy a dnes 24. září 2019 mi přišel e-mail od Františka Dobšíka – vrchního školského odboráře. Obrací se na ředitele škol s žádostí o podporu a oznamuje vyhlášení stávkové pohotovosti.

24.9.2019 v 19:27 | Karma: 44,15 | Přečteno: 4859x | Diskuse| Politika

Zdeněk Bergman

Školství máme kvalitní, ale…

Čím se poměřuje kvalita školství? Je lepší dát školám volnost nebo je vhodnější přísná centrální správa? Jak dál s maturitami? Co přinese reforma financování regionálního školství?

7.9.2018 v 21:46 | Karma: 14,82 | Přečteno: 874x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Bergman

Proč je povinná maturita z matematiky spíše ke škodě

Vím – je odhlasováno, rozhodnuto, zveřejněno ve sbírce zákonů. Všichni maturanti budou muset absolvovat zkoušku z matematiky.

8.3.2017 v 15:09 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1801x | Diskuse| Politika

Zdeněk Bergman

Čas se nám krátí.

Mluvím o čase, který mají vymezený učitelé na to, aby vzdělávali žáky. Přitom čeští žáci tráví ve škole více času, než je průměr zemí OECD, takže by se zdálo, že jeho zkrácení není na závadu. Problém je v tom,

11.10.2016 v 0:00 | Karma: 4,29 | Přečteno: 85x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Bouře nad Českem. Východem Čech a Moravou prochází silné bouřky s krupobitím

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  20:36

Pásmo velmi silných bouřek právě postupuje přes východní a střední Moravu. Je mezi nimi několik...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1681x
Jsem učitel zeměpisu a matematiky - v letech 1978-1983 jsem vystudoval PřF UK Praha. Dosáhl jsem titulu RNDr. Nyní zastávám funkci ředitele Gymnázia Teplice. Nejsem a nikdy jsem nebyl v žádné politické straně. Občansky se angažuji ve volebním hnutí Volba pro Teplice a v o. s. Pro polis Teplice. Jsem ženatý. Mám dospělou dceru.

Seznam rubrik