Vodní panna

Ani nevím, zda vedle nás bydlela odjakživa nebo se v některém z roků, patřícím minulému století, přistěhovala. Každopádně a jistě byla mou sousedkou - starou, ošklivou, zpomalenou a hrbatou starou ženštinou bydlící v sousedství.

Já a parta mých pubertálních kámošů si z ní jaksepatří utahovali. Byla pro nás synonymem pravěku, doby temna, stáří a všeho toho, co jsme my, kluci, v rozkvětu považovali za záporné symboly.

Nikdy jsem ji neslyšel mluvit, snad byla i němá, na pozdravy neodpovídala, její vyhaslé oči se dívaly vždy jen do země, zrakem o lidi nezavadila, asi věděla proč. Měla svůj svět.

Každý den chodila čistit potůček protékající kolem její a naší zahrady. Vynechávala pouze, když byl potok zamrzlý nebo byla nemocná. Obětavě odnášela veškeré odpadky, které tam neurvalé lidské plémě odhodilo, lopatou vyhrabávala listí a jiný nános, který na oplátku potůčku nadělila příroda.

Naše jinošská parta měla za teplého počasí své tajné místečko v křovinách přímo u potůčkové vody. Tam jsme pokuřovali, popíjeli. Ona se nás bála a když nás viděla přicházet, cvalem utíkala do své skromné chalupy.

A my vyváděli, schválně jsme ječeli, řvali, chechtali se tak, aby nás slyšela a jednou, když jsme se s ní míjeli, tak jsme provokativně upustili odpolední moč do právě vyčištěného potoka. Z dálky nám hrozila a něco nesrozumitelného z posledních sil křičela.

Čas běžel, já dospěl, koupil si motorku z bazaru, kterou jsem z drzé pýchy vypulíroval na břehu daného potoka. Kámoši pokuřovali, chválili můj super kauf a já se předváděl. Nevím už, co to bylo za saponát, ale pár ryb a nějaká další vodní havěť dalo téhle zemi, následkem vylité chemie, své poslední sbohem.

Na druhý den jsem ji z dálky viděl, jak spíná ruce, pláče a žalostně vzlyká. Nechalo mě to chladným.

Pak už snad ani k potůčku nepřicházela. Nebo jsem si nevšiml? Každopádně jsem měl jiné, radostné zájmy. Sbalil jsem na svoji zánovní motorku nejkrásnější kočku z města - Moniku. Všichni mladící toužící po lásce mi ji záviděli. Měla nádhernou sexy figuru a krásnou tvář.

Na brigádě jsem si našetřil pár drobných, něco půjčil od rodičů a pozval svoji novou lásku na víkend k blízké přehradě. To byl ráj. Slunce pražilo, voda teplá, výstavní kusanec Monika opalující se v bikinách..

Chtěl jsem se ukázat a tak peníze z brigády se pomalu ztrácely v nejrůznějších drincích. Užívali jsme si.

Se zvyšujícím se počtem vypitého alkoholu, stoupalo i mé sebevědomí. Rozhodl jsem se předvést dívce mých snů své vynikající plavecké umění. Skočil jsem před jejími zraky výstavní šipku z dřevěného vyvýšeného mola. Jenže ve vodě se mi nedařilo své podnapilé tělo ukočírovat.

Dodnes nevím, zda se mi to zdálo, ale tam na dně jsem ji uviděl - naši sousedku, byla mladá, krásná a vypadala jako mořská panna. Na mě se však ošklivě mračila: "Opovaž se znečišťovat svou zlotřilou osobou tuhle čistou vodu, marš na břeh, špindíro!", křičela na mě, až mi zaléhalo v uších. Dodnes ten její hlas slyším........

Na břehu jsem se probral, nade mnou záchranáři, plavčíci a hlouček zvědavých lidí. Mezi nimi naštvaná Monika. Snažil jsem se na ni usmát.

Přistoupila blíže a nahlas zaječela: "Všechno jsi podělal, kreténe!" a odešla.

Později jsem se dozvěděl, že byla přítomna a na vlastní oči viděla, jak jsem vyloučil obsah svého žaludku horem a bohužel i spodem. Naší lásky byl po tomto nepříjemném zážitku nadobro konec. Její srdce začalo bít pro jednoho ze svalnatých plavčíků, kteří zachraňovali moji nebohou topící se tělesnou schránku.

-------------------------------------------------------------------------

Když jsem přijel z nezdařených líbánek domů, chtěl jsem se zajít stařence omluvit za své chování. Vždyť to byla právě ona, která mě zachránila a poslala zpátky na břeh. Rodiče mně však v poslední chvíli zabránili odejít.

V ten den, kdy jsem se topil, našla pošťačka tu dobrou starou ženu mrtvou. Zemřela ve spánku na zástavu srdce.

Koupil jsem tedy ten její polorozpadlý baráček, vlastními silami opravil, oženil se. Mám hodnou ženu i děti a úzkostlivě dbám, aby potůček protékající pod mojí zahradou byl za všech okolností čistý.

-----------------------------------------------------------------------

Snad si mi už odpustila potůčková stařičká panno....

  

 

Autor: Irena Bátrlová | sobota 12.6.2021 20:00 | karma článku: 25,97 | přečteno: 622x

Další články autora

Irena Bátrlová

Básnířka a její překřížené zuby

Vladimíra byla živel, nespoutaná ďáblice, schopná úplně všeho. Uměla žít až příliš naplno a právě o tom skládala geniálně emotivní verše, takové, které si vám navždy vryjí pod kůží a tam škrábou, bodají, koušou, vraždí....

10.6.2025 v 19:42 | Karma: 11,34 | Přečteno: 182x | Diskuse | Poezie a próza

Irena Bátrlová

Šestibarevní rodiče

Neví, čím si to zasloužila, ale její pestrobarevní rodiče byli opravdu výstředníci k pohledání. Nejkřiklavější barvy oblečení na sebe házeli bez ladu a skladu. Třpytivé korálky si zaplétali do svých dlouhých vlasů.

7.6.2025 v 12:55 | Karma: 18,84 | Přečteno: 562x | Diskuse | Poezie a próza

Irena Bátrlová

Koučink vedený zubatkou

Nikdo neví, odkud se tenhle prapodivný mužík v našem městečku vzal. Jednoho dne si bez jakéhokoliv upozornění otevřel přímo na náměstí krámek s kýčovitým nápisem „Henryho znovu oživené odpadky“.

31.5.2025 v 11:24 | Karma: 13,03 | Přečteno: 301x | Diskuse | Poezie a próza

Irena Bátrlová

Zrzáček z Národní

Vstáváme se synem brzy ráno a na pražské ulici Národní, cestou do školy, kolem půl sedmé ranní, při čekání na tramvaj číslo 22, máme takový náš rituál - bedlivě vyhlížíme jistého pana holuba. Je to doslova a do písmene Pan holub.

27.5.2025 v 21:33 | Karma: 15,86 | Přečteno: 521x | Diskuse | Poezie a próza

Irena Bátrlová

Pečovatel Ferko

Larisa plánovala poslední ročník na gymnáziu úspěšně zakončit nejen maturitou, ale také oslnivou róbou, kterou si mohla, vzhledem ke své štíhlé a výstavní figuře, na maturitním plese dovolit.

19.5.2025 v 19:20 | Karma: 14,44 | Přečteno: 321x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Stanjura nevysvětlil dopis, podle kterého o nabídce bitcoinů od Blažka věděl

18. června 2025  11:40,  aktualizováno  19:39

Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...

Útok Spojených států na Írán? Možná to udělám, možná ne, prohlásil Trump

18. června 2025  19:31

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...

Radní ČT nezvolili nového šéfa ani ve třetím kole, hlasování zopakují za týden

18. června 2025,  aktualizováno  19:19

Sledujeme online Rada ČT se neshodla, zda má jít do čela veřejnoprávního média favorit volby – dlouholetý obchodní...

Slovenská policie vyšetřuje vládní pomoc Ukrajině, zatknout chce i exministra

18. června 2025  13:44,  aktualizováno  19:19

Slovenská policie se ve středu ráno pokusila zatknout exministra obrany Jaroslava Nadě, a to v...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 572x
Poslední dobou se snažím vrátit ke psaní, které mě provázelo na cestě náctiletým životem.Dává mi pocit síly a energie, kterou potřebuji při výchově svých tří synů.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.