Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepřizpůsobiví? Moderní překlad slova cigáni…

Nechápu, proč ta hysterie. Každému je jasné o co jde. Kdyby ČT uvedla, že pachatelé čehokoliv jsou cigáni, bude se zase ječet, co si to dovolují, psát cigáni. A když řeknou, že to jsou Romové, tak se zase bude ječet, že uváděním etnicity pachatelů trestné činnosti (například) štvou majoritu proti nám.  Tak co mají říct? Že to byli mladíci?

Mimochodem, nepřizpůsobivý neznamená jen Rom. Úplně stejně nepřizpůsobivý může být i gádžo. Přizpůsobil se bezdomovec gádžo společnosti? Ne.. prostě je nepřizpůsobivý. Přizpůsobil se chronický degeš s trestním rejstříkem dlouhým jak toaleťák, chlastající dnes a denně společnosti? Ne? Tak je prostě nepřizpůsobivý. Je ale fakt, že tento termín je momentálně skutečně překladem slova cigán.

Jasně, každý z nás není nepřizpůsobivý. Ale myslím, že jsme si tohle označení částečně způsobili sami tím, že kdykoliv se v médiích objeví termín Rom nebo nedej bože Cikán, tak řveme. Je to takzvaně politicky korektní termín.

Pokud jde o mne, byl bych nejraději, aby se uváděla etnicita pachatelů trestné činnosti se vším všudy. Když už, tak už. Už několikrát jsem psal, že podle mého skromného názoru by to spíš Romům pomohlo. V číslech by se totiž možná ukázalo, že to s trestnou činností romského obyvatelstva ČR není až tak horká polévka, kterou se nám snaží naservírovat některá kvalitní média.

Ostatně, to si myslím, že je momentálně náš problém.  Tedy ten mediální. Stačí se podívat na Novu, která cigány momentálně „jede“. Kdekoliv, cokoliv jen pokud je to o Romech. Bitka v Ústí? Poutavý příběh o zmláceném Čechovi, který chudák dostal nakládačku od hordy cigánů, kterou chytil u krádeže. Poutavá muzika jako ve filmu… a hle? Český chasník jde protestovat proti cikánské kriminalitě. Ale ta samá Nova už nezveřejní, že onen dobitý chudák je blázen, co chodí po sídlišti s motorovou pilou a ten samý den napadl dědečka údajných agresorů, kterého zmlátil před zrakem jeho patnáctiletého vnuka. Žádný příběh, žádná muzika.

Ba dokonce ani nezazní, že incident se nestal proto, že by někoho chytil u krádeže nýbrž proto, že napadl dalšího člověka, který před ním utekl do baráku, před kterým stálo zase pár cigánských chasníků. Žádný příběh, žádná muzika.

Incidenty v metru. Nechutná až debilní reportáž deniku.cz (a dalších) o tom, jak romský rapper před rokem nahrál píseň, která v hip-hopovém měřítku má parametry spíše mírumilovné. V titulku ale Romský rapper rozdmýchává rasovou nenávist. Mimochodem, v textu o rasismu ani slovo.

Rappeři Hrobka, Pitva a Řezník za minimálního zájmu médií odchází osvobozeni od soudu. Píseň Konečné řešení s textem jako "Vymysleli jsme řešení, na somráky z Karláku necháme spadnout lešení, na Ukrajince zase čeká hromadný oběšení," byla shledána jako nevinná tvorba. Žádné bombastické titulky, žádná hudba, žádná senzace.

Tohle nám nevyřeší změna termínů, kterými nás nazývají. Mně je jedno, zda budu Rom nebo Cikán, nepřizpůsobivý ale nejsem. Když ale budu kvůli užití Roma nebo cikána řvát, tak médiím nic jiného nezbude, než vymyslet takový termín, který prostě projde. A ačkoliv chápu, že se to některým lidem nelíbí… tak v ČT prostě cigáni pracují a jsou vidět. Buďme na ně hrdí, já osobně jsem.

Pravda, mohli to vysvětlit trošku obšírněji, nicméně… kdybychom přemýšleli nad tím, jak vznikl termín nepřizpůsobivý, možná by k situaci vůbec nemuselo dojít. Prostě jsme Cigáni (pro gádže) a jsme taky Roma (pro nás a na oficiálních místech). Pro klid vášní bych volil ten druhý termín, v ČT prostě pracuje Rom. Romská superstar Richard Samko, kterého tímto zdravím a omlouvám se ostatním, na které jsem si nevzpomněl.

 

publikováno se souhlasem www.romea.cz

Autor: Patrik Banga | sobota 3.12.2011 9:59 | karma článku: 26,61 | přečteno: 6479x
  • Další články autora

Patrik Banga

Jak mě zneužil brněnský motorkář

Znáte tu situaci, kdy si přejete být současně na dvou místech najednou a ono to nejde? Mě se to povedlo. Ležel jsem doma s Covidem a přesto jsem páchal přestupky v Brně. Jak je to možné? Čtěte dál, může se to stát i vám!

19.8.2021 v 13:16 | Karma: 42,56 | Přečteno: 12305x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem: Covid má i „výhody“!

Z jistého úhlu pohledu má Covid (fakt jen pro někoho) jednu nespornou výhodu. Člověk po něm nemá chuť jíst. (Ne) dobrovolně jsem se vrátil k jogurtům a polévkám. Cokoliv ostatního se stalo nemyslitelným.

24.3.2021 v 11:51 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4856x | Diskuse | Osobní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem

Covidu-19 se mi rok dařilo úspěšně vyhýbat. Za cenu drastických omezení jakýkoliv kontaktů a více než roční karantény doma, procházek po večerech a maximálního používání dezinfekce, roušek a později respirátorů. Jenže jednoho dne.

16.3.2021 v 14:40 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6164x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Drogy jsou prostě všude

Uvažuju nad koupí pásky přes oči. Ne přes jedno oko, ale rovnou přes obě. Abych totiž nebyl pokoušen, musel bych být slepý. A taky hluchý. Asi si koupím špunty do uší a budu je nosit do práce.

27.7.2019 v 10:00 | Karma: 27,73 | Přečteno: 4721x | Diskuse | Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma: 19,52 | Přečteno: 950x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 140
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6102x
Jsem především novinář, trošku spisovatel a trošku muzikant. Držitel ceny Magnesia litera (2023) za knihu Skutečná cesta ven. Autor povídky (Žižkovák), která vyšla v antologii The Book of Prague (CommaPress UK) nebo povídky Erža, která vyšla v antologii Krev, monstra a cukroví (2023 - Epocha).