Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z podzimu do léta (6.)

Nejprve nemožná, pak dvakrát odkládaná, nakonec uskutečněná - taková byla první letošní cesta. V Büku a okolí tedy vítám pravidelné čtenáře i náhodně zbloudivší. Jako vždy vás čeká pár zážitků, něco úvah a možná i rady praktické.

6. kapitola: Háčky v maďarštině (4. června 2021)

Máme před sebou poslední kapitolu této "generálky na léto". Cestou domů se budeme věnovat tématu jazykovědnému. Tentokrát nebude řeč o nějakých nástrahách, tématem budou háčky docela jiné. Než se k nim dostaneme, zastavíme se na rakouské hranici. Kontroly tam probíhají, ale s českou registrační značkou stačí říct, že jedete "nach Hause", tedy domů, a jste vpuštěni. Jen to chce vystát malou frontu.

Na závěr bude rozhodně více textu než obrázků, ale toho se nelekejte. Nakonec, obrázky se lidstvo dorozumívalo před tisíci let, písmo je zkrátka na vyšší úrovni. A k odbornému pojednání se hodí přece jen lépe. Úvodem k tématu vám prozradím malé tajemství: maďarština nemá žádné měkké a tvrdé i/y. Možná leckdo z vás už viděl nějaký maďarský text a namítne, že ypsilony se to v něm jen hemží. To nepopírám. 

Vezměme si takovou jednoduchou větu: Bródy György egy nyulat az úton egy lyuk mellett látott. Pomiňme teď, že je to nesmysl hovořící o tom, že nějaký Jirka Bródy viděl na silnici vedle díry zajíce. Jako vzorová nám tato věta poslouží velmi dobře, neboť ypsilonů je v ní požehnaně. To, čemu my říkáme "tvrdé y", není v maďarštině samostatnou hláskou, ale součástí spřežky. A plní v ní právě tu funkci, kterou bychom čekali od háčku. Takže [ť] se píše spřežkou "ty", [ň] se zapíše jako "ny". Nějaký historický vývoj zřejmě zapříčinil, že vyslovované [ď] se píše jako "gy". Měkké [ľ] se zapisovalo jako "ly", ale jeho výslovnost se časem zjednodušila na [j]. Z toho důvodu má dnes maďarština pro hlásku [j] dva různé zápisy, neboť písmeno "j" pochopitelně používá také. Jak se které slovo píše, to si prostě musíte zapamatovat. Žádné pravidlo na to není, vše je opět dáno historicky. 

Maďarský pravopis je fonetický, a při znalosti několika málo pravidel by nemělo činit potíže přečíst jakékoliv slovo. U písmene "y" existuje jediná výjimka, a to jsou stará, většinou šlechtická příjmení. Maďarští šlechtici zpravidla nepoužívali nějakou obdobu německého "von" (už proto ne, že v maďarštině předložky neexistují), ale svoje jména si pravopisně ozvláštňovali. Jednou z takových obvyklých zvláštností bylo u příjmení docela běžné koncové -i, které si měnili na -y. Proto pana Bródyho z naší vzorové věty čtěte přesně tak, jak jeho jméno vidíte. Tady bychom asi neváhali, ale třeba u příjmení Vörösmarty, jež nosil významný básník a spisovatel devatenáctého století, bychom se mohli ve výslovnosti zmýlit docela snadno. Mnoho Maďarů taková příjmení nosí v nezměněné podobě dodnes.

Pokud vám z toho všeho trochu vyhládlo, můžeme se cestou zastavit na malé občerstvení. V rakouské restauraci u dálnice chtěli původně potvrzení o negativním testu, ale spokojili se samozřejmě i s očkováním. Na jídelním lístku měli mimo jiné ham and eggs, což čeština krásně zkomolila na hemenex. To, co mi donesli, více než obsahem překvapilo formou. 

Z uvedeného jste už asi pochopili, že maďarština háček jako diakritické znaménko nezná. Maďaři totiž neměli žádného Husa, který by spřežky odstranil. Často se stalo, že když Maďaři nějakou věc neznali, přebrali pro ni pojmenování z jiných jazyků. Pro maďarštinu nepotřebný háček se tedy maďarsky řekne skutečně "hácsek".

Uvést se to dá jako zajímavost, ale to slovo nám dobře poslouží k ilustraci dalšího jazykového jevu. Písmeno "y" totiž není jediným maďarským háčkem. Ke změkčování sykavek maďarština používá písmeno "s". Někde tady je třeba hledat logiku na první pohled podivné věci, že v maďarštině se "s" čte jako [š], zatímco [s] zapisujeme spřežkou "sz". Totiž to "s" je opět součástí spřežky, v níž změkčuje předchozí sykavku. Patrně snaha o jednoduchost zapříčinila, že pro zápis hlásky [š] nám postačí jediné písmeno "s" (zdvojené "ss" se pochopitelně jako kterákoliv jiná zdvojená souhláska vyskytuje, ale značí se jím jako vždy prodloužená výslovnost). 

Neměkčené [s] se zapisuje jako "sz", neboť "z" na druhém místě spřežky znamená pravý opak písmene "s", tedy tvrdou výslovnost. Písmeno "z" může tvořit i základ spřežky, spojení "zs" pak čteme jako [ž]. A obyčejné [z] se opět zapisuje jen jedním písmenem. Chceme-li zapsat [č], použijeme spřežku "cs". Starý maďarský pravopis dokonce pro [c] používal zápis "cz", ale to "z" se časem jako docela zbytečné vytratilo. Spřežku "cz" opět najdete v některých příjmeních. 

Závěrem si dovolím odbočit z tématu a uvést na pravou míru jednu velmi rozšířenou pověru o tom, jak se maďarsky řekne, že neumíte maďarsky. Především je potřeba použít neurčité časování, jelikož na slovesu nezávisí předmět, ale příslovečné určení způsobu. Takže nikoliv "nem tudom", nýbrž "nem tudok". A "maďarsky" se maďarsky řekne "magyarul". Tedy zaprvé žádné dlouhé "á", zadruhé zcela jiná přípona. To všeobecně zažité [maďárom] je holý nesmysl. Snad by takové slovo mohlo teoreticky existovat s krátkým "a" - ovšem "magyarom" by znamenalo "můj Maďar". Neumím si představit kloudnou větu, ve které by bylo lze takové spojení využít. A že ta úvodní vzorová byla hodně přitažená za vlasy. Takže ještě jednou a vcelku: "neumím maďarsky" se řekne "nem tudok magyarul".

Ani to dlouho netrvalo a jsme doma. Rakousko se dalo projet i s tou polední pauzou za tři a půl hodiny, ale na cestě od hranic do středních Čech se obrňte trochou trpělivosti. Už před Budějovicemi se v odpolední dopravní špičce spíše popojíždí. Následují uzavírky a další omezení, kvůli nimž se poslední třetina cesty nepříjemně protáhne. Něco po šesté večer mám konečně za sebou kompletních 1338 kilometrů. Bude-li doba i nadále cestování nakloněna, opravdu se neloučím nadlouho. 

 

Autor: Jaroslav Babel | sobota 19.6.2021 21:29 | karma článku: 37,65 | přečteno: 879x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 113x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.