Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z podzimu do léta (2.)

Nejprve nemožná, pak dvakrát odkládaná, nakonec uskutečněná - taková byla první letošní cesta. V Büku a okolí tedy vítám pravidelné čtenáře i náhodně zbloudivší. Jako vždy vás čeká pár zážitků, něco úvah a možná i rady praktické.

2. kapitola: Jánosháza: pomníky, památky a památníky (31. května 2021)

Chceme-li začít historii města zvaného Jánosháza skutečně od začátku, nemůžeme vynechat ves Karakó v jeho sousedství. Právě tady sídlil Joannes Ormuzd de Varsány, člen starého šlechtického rodu. Vesnice mu brzy byla malá, a tak koupil sousední panství. To bylo někdy ve 13. století. 

V Karakó dnes žije s bídou 200 obyvatel, ale zaujme třeba tím, že kostel tu mají prakticky na okraji vsi. A pak třeba starou hasičskou stříkačkou.

Pondělní ráno zastihlo ves v naprostém klidu, ze kterého můj příjezd nevytrhl ani těch pár stálých obyvatel, a dokonce ani ty dočasné.

Joannesem v sousedství vsi založené město nese od samého začátku jeho jméno, časem samozřejmě pomaďarštěné. Název Jánosháza přeložený do češtiny pak neznamená nic jiného než Janův dům. 

Jméno pak místu zůstalo i dobách, kdy panství měnilo majitele. Nejprve patřilo šlechtickému rodu Erdődy, pak se v rámci nějakého majetkového vypořádání stal spolumajitelem jistý hrabě Choron. Obě jména mimochodem nese i místní zámek.

Dvouapůltisícová Jánosháza je klidné městečko na pomezí tří žup Vas, Veszprém a Zala. Ctí historii, o čemž svědčí množství pomníků i památníků. A v souladu s křesťanskými tradicemi jsou tu kromě ryze světských i ty druhé. Z těch prvně jmenovaných nelze přehlédnout pomník obětem první světové války.

Pokud by vás zajímal ten sotva viditelný nápis zblízka, zde jej máte. 

Věnování samotné je psané větším písmem ve spodní části. Ta drobnější věta nahoře praví, že zemřít za vlast je největší štěstí na tomto světě. Je to poslední věta básně Sándora Petőfiho Honvéd. Revoluční básník a politik Petőfi jistě patří k maďarským modlám, já sám však mám o štěstí představu docela odlišnou. 

K pomníku těsně přiléhají válečné hroby rudoarmějců. Obojí najdeme v parku v centru města.  

Kousek odtud je první z objektů církevních. Kaple sv. Vendelína (Szent Vendel kápolna) je ukryta mezi stromy a nenašel jsem způsob, jak ji vyfotit, aby byla vidět víc než jen trochu.

Sousedí s pomníkem připomínajícím oběti povstání v šestapadesátém roce. 

Nejvýznamnější památka je bohužel nepřístupná. Zámek Erdődy-Choron, prvně zmíněný už v roce 1510, sloužil na konci druhé světové války jako lazaret a pak v něm na nějaký čas zůstala Rudá armáda. Podle toho taky dopadl. Zbytek dokonaly časy komunistické vlády. Na začátku 90. let byl zámek zdevastovaný, mobiliář skončil bůhvíkde. V docela nedávné minulosti dostal aspoň novou střechu, tak se snad blýská na lepší časy. A ani zámek se nefotí nijak snadno, k přijatelné fotce dopomůže díra ve zdi. 

V přístupu k zámku vám zabrání zamčená brána, v bližším pohledu zase vysoká zeď (pozornému čtenáři neunikne zmíněná díra). Obojí též ve stavu dost neutěšeném.

Kostel sv. Jana Křtitele (Keresztelő Szent János templom) naproti tomu září novotou. Od zámku je v podstatě přes ulici, jen na mírně vyvýšeném místě.

Jeho vnitřek vyfotím jen přes zavřené dveře, neboť jak je v Maďarsku zjevně zvykem, až na výjimky jsou tu kostely zamčené. Ty prosklené dveře jsou navíc opatřeny drátěnou mříží, která na fotce možná trochu ruší, vyhnout se jí však nedalo.

Ta mírná výška stačí k opravdu pěknému výhledu na zámek. A ano, říkal jsem přes ulici. Ta je ovšem mezi oběma stavbami trochu zařízlá do terénu.

Cestou zpět do centra minu ještě Sloup Svaté trojice (Szentháromság oszlop), stojící poblíž oněch dvou nejvýznamnějších budov.

Mnohem větší moji pozornost však upoutá o kus dál stylová autobusová zastávka, vytvořená ze staré čerpací stanice někdejšího státem řízeného podniku Áfor (z nějž mimochodem v 90. letech vznikla společnost MOL, dnes známá i u nás). Vše kompletně dochované včetně budky, kde se kdysi kasírovalo. Asi jen obtížně si lze všimnout, že tu staví autobus číslo 92.

Maďarsko je v těchto místech opravdu placaté, kam až oko dohlédne.

Kopec se i tady občas najde, jako například vyhaslá sopka Ság-hegy. Na ni jsem lezl loni, letos ji jen míjím v uctivé vzdálenosti. 

Mířím do Celldömölku. Ač ráno bylo velmi studené (7°C jsem v Büku myslím ještě nezažil, takže vlastně svého druhu rekord), už během dopoledne se výrazně otepluje a skončí to na rovné dvacítce. To tady už několik týdnů neměli. Do lázní zvaných Vulkán je to jen deset patnáct minut jízdy.

Lidí tu je, že byste je spočítali na prstech ruky. A tak to tady je teď všude.

Pro těch pár návštěvníků klid, ale provozovatelé všeho se doslova modlí, aby konečně sezóna nějak začala. Její start samozřejmě odložil koronavirus. Už od poloviny měsíce mohou sice přijet návštěvníci alespoň z některých států, ale teď zase vysloveně nepřeje počasí. Těm několika návštěvníkům, kteří zatím spíše marně vyhlížejí nějaký zásadní obrat, se dostává služeb v míře řekněme základní. Občerstvení tu funguje, ale sortiment je ještě omezenější než obvykle. Tentokrát jim to snad i prominete.

Venkovní bazény se v lázních (míněno všeobecně, nejen zde) otvírají obvykle poslední víkend před 1. květnem. Letos  je prostě všechno jinak, na otevření je tu zkrátka málo lidí i málo stupňů. 

 

Autor: Jaroslav Babel | sobota 12.6.2021 11:13 | karma článku: 34,60 | přečteno: 739x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 113x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.