Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden pochyb s radostným koncem

Příznivci českého biatlonu prožili docela zajímavý týden, ohraničený z jedné strany mistrovstvím světa na Holmenkollenu a z druhé strany závěrečným podnikem světového poháru v Chanty-Mansijsku.

Rozmary počasí nakonec ani neumožnily absolvovat kompletní program, takže poslední trofej spadla Gabriela Soukalové do klína bez boje. Což ani v nejmenším nesnižuje její hodnotu. U sportů konaných pod širým nebem se totiž s neuskutečněním závodu tak trochu musí počítat.

Jestliže hovořím o týdnu pochyb, je třeba hned na úvod říci, že pochyby byly několikerého druhu. Jednak nebylo zcela jasné, zda mistrovství světa bylo vlastně úspěšné nebo ne. Další pochyby předvedla sama vedoucí závodnice světového poháru poté, co se její náskok v čele soutěže trochu povážlivě tenčil. V druhém případě se již ukázalo, že obavy byly zbytečné. K rozptýlení těch prvních bych rád přispěl i tímto svým článkem.

Zklamání z mistrovství světa?

Náš sportovní fanoušek je docela zmlsaný. Jakmile přičichne k medailovým úspěchům, nechce jinak. Přitom se stačí uvědomit, kde byl český biatlon ještě před několika lety. Ve světle tehdejších umístění se letošní mistrovství světa musí nutně jevit jako superúspěšné. Navíc, co by za podobné výsledky dalo třeba takové Rusko, že… Spokojme se tedy s konstatováním, že mistrovství úspěšné bylo a zklamání není na místě.

Výsledky byly navíc ovlivněny mírným rozpadem reprezentačního týmu, jehož příčinou byla nemoc. Ta si svou oběť navíc vyhlédla v mužské i ženské části reprezentace. Byť byl Ondřej Moravec již v době mistrovství světa oficiálně zdráv, do smíšené štafety raději nenastoupil. To je podle mého názoru rozhodující moment, proč naše štafeta nemohla pomýšlet na vyšší umístění. Těžko lze vyčítat Veronice Vítkové vyšší počet dobíjení. Ano, dobíjela vícekrát, ale nakonec to časově hodilo asi tak za jedno trestné kolo, což v relativní bídě celé její sezóny byl asi tak standard, který jsme mohli očekávat. Soukalová na druhém úseku udělala maximum, Šlesingerovi předávala štafetu na medailové pozici. Michal Šlesinger sice nic nepokazil, ale také nic nepřidal. Do budoucna je nepochybně nutné počítat s tím, že výkonnostní zenit už má za sebou. Role finišmana připadla relativně nezkušenému Michalu Krčmářovi, který – alespoň prozatím – finišmanem není. Žertem by snad šlo dodat, že Češi k tomu, aby byli nejlepší, potřebují nutně jednoho Moravce. Hokejisté si nakonec tuto teorii ověřili už v roce 2001.

Na medaili měla zaděláno i štafeta ryze dámská. Nejprve jsme se báli výkonu Jessiky Jislové, která v kategorii dospělých jela štafetu poprvé v životě, když musela zaskočit za nemocnou Evu Puskačíkovou. Svůj úsek ale zvládla na velmi slušnou chvalitebnou. Soukalová pak předvedla další ze svých supervýkonů, naše naděje však pohřbilo fatální selhání Lucie Charvátové na třetím úseku. Ani další skvělý výkon, který následně předvedla na čtvrtém úseku Veronika Vítková, nepomohl k umístění, které jsme v průběhu závodu mohli snad právem očekávat.

Veronice Vítkové vyšlo mistrovství světa až nečekaně dobře. Po velmi nevýrazné sezóně asi více, než sama čekala. Na posledním podniku světového poháru pak upadla zpět do šedého podprůměru, který vyvrcholil jejím odstoupením ze stíhacího závodu. Bohužel, zřejmě nejlepší výkony Gabriely Soukalové se rozpustily v celkově nevýrazných výsledcích štafet. V individuálních závodech na ni dvakrát zbylo tak nepopulární čtvrté místo, které jednou přepustila Vítkové, aby skončila těsně za ní pátá.

Mužský tým na tom letos byl špatně, začátek sezóny jej zastihl totálně z formy a s potížemi se pak potýkal po celý její průběh. Jaroslav Soukup se z marastu nedokázal vyhrabat vůbec, výsledkem bylo jeho přeřazení do druhořadých soutěží, konkrétně do IBU Cupu a na mistrovství Evropy. To je - ve srovnání s vrcholnými soutěžemi - po sportovní stránce téměř o ničem, však také bronzová medaile, kterou Soukup na mistrovství Evropy získal, na něm nijaké pozitivní stopy nezanechala. Po rozpačitém začátku se během zimy jakž takž slibně rozjížděl už zmiňovaný Ondřej Moravec. Zastavila ho chřipková epidemie, a cesta za oceán a zpět v tom stavu, v jakém byl, ho zjevně odrovnala definitivně. To zásadní o Šlesingerovi už asi řečeno bylo, ke aktivům pánské části patří pěkné 5. místo Michala Krčmáře, jež však bylo spíše ojedinělým výstřelkem směrem vzhůru. Pokud bude naplněným příslibem do budoucna, bude to jen dobře.

Trocha historie nikoho nezabije

Biatlon ještě před pár lety zajímal v České republiky jen hrstku zasvěcených, větší pozornosti se mu snad dostalo jen během zimních olympijských her, kdy se v rámci sportovních přenosů občas dostalo právě i na biatlon. Po úspěchu jsme občas sahali, ale už od Sarajeva 1984 – mé první televizní olympiády – slýchám otřepané věty v tom smyslu, že nebýt nevydařené střelby, mohla být i medaile. Jako by si nikdo neuvědomoval, v čem spočívá rozdíl mezi klasickým lyžováním a biatlonem. Mimochodem, na této olympiádě získala jistá Gabriela Svobodová stříbro v běžecké štafetě. Později se rozvedla a vdala se za pana Soukala. Zbytek znáte.

Blízko k medaili měla na olympiádě v Albertville Jiřina Adamíčková. V závěru sprintu jí však došly síly a skončila pátá, 7 sekund od bronzu. Její umístění překonal v Naganu Ivan Masařík, žel o pouhé jedno místo, zároveň však s propastnou ztrátou na stupně vítězů. Na ty jsme si tedy museli počkat poměrně dlouhá léta až do předloňského Soči.

Sport má jméno Gabriela

Pánové jistě prominou, ale symbolem biatlonu v České republice není žádný z nich, ale jejich kolegyně Gabriela Soukalová. Ta upoutává pozornost nejen sportovními výkony, ale i svými eskapádami, při kterých sice trenérům mnohdy vstávají vlasy hrůzou na hlavě, ale u diváků budí zasloužený úsměv. Je skutečnou celebritou v nejlepším smyslu toho slova, neboť má vše dobré, co je k tomu zapotřebí. Shrnuto do čtyř slov je mladá, pěkná, sympatická a úspěšná.

Český biatlon prožíval v olympijském Soči a na mistrovství světa v Kontiolahti jednou obrazně, jednou i doslova zlaté časy. Lidé začali reprezentantům říkat křestními jmény: Gábina či dokonce Gabča, dále Verča nebo Ondra. Mnozí čekali, že medailové hody budou pokračovat. Že všechno nemusí být jako loni a předloni naznačil už průběh sezóny, vlastně jako jediná se z již popisovaného útlumu vymykala právě Gabriela Soukalová. Od počátku zimy bylo jasné, že má na to, aby bojovala o velký kříšťálový glóbus pro vítězku světového poháru. Shodneme se asi na tom, že nebyla suverénkou, která by své soupeřky celou sezónu válcovala. Naopak se stala trpělivou sběratelkou neuvěřitelně vyrovnaných výkonů, což nakonec rozhodlo. Také poctivě odjela všechny podniky světového poháru, aby jí nakonec v celkovém součtu nějaké ty body nechyběly. Byť se zdála po mistrovství už docela vyčerpaná a sama nahlas vyslovila své pochyby o tom, jestli pouť za glóbusem nakonec dovede k úspěšnému cíli, v závodech samotných dokázala zmobilizovat zbytek sil, pravděpodobně i těch morálních. A bylo to nakonec symbolické – opět bez vítězství, ale zajela to, to bylo třeba. K velkému glóbu nakonec přidala ještě tři malé ze čtyř možných, a to je bilance, pro kterou se nabízejí přívlastky jako skvělá, neuvěřitelná či úžasná. Doufejme spolu, že ne neopakovatelná.

Přes všechny úspěchy je třeba přiznat, že naše základna je trochu úzká. Gabriela Soukalová je samozřejmě nenahraditelná, ale totéž, jak ukázala třeba smíšená štafeta na mistrovství světa, platí i o dalších členech týmu. Nemůžeme si dovolit nechat občas někoho odpočinout, chceme-li pomýšlet na úspěch ve všech kategoriích. Možná i zde byla příčina toho, že v posledním závodě na Holmenkollenu Soukalové před finišem došly síly. Nakonec i sám Martin Fourcade si ověřil, že odjet vše naplno opravdu není legrace. Rozdíl byl jen v tom, že on marně sahal po páté zlaté z jednoho mistrovství, zatímco česká výprava po vůbec první a jediné. A ve chvíli, kdy nepřišla, bylo už před závěrečným mužským závodem jasné, že nestane-li se nějaký menší zázrak, jedeme domů bez medaile.

Děvčata z druhého sledu (tedy ta, která se nejmenují Soukalová nebo Vítková) v individuálních závodech nijak zvlášť nezářila, a vždy budeme tak trochu trnout, zda nějakým zásadním způsobem nepokazí ženskou štafetu. Zatímco Jessica Jislová víceméně obstála, u Lucie Charvátové se při kvalitě její střelby vestoje (na kterou se bohužel dá docela spolehlivě vsadit) nabízí otázka, zda by se tato původně klasická lyžařka neměla od biatlonu přesunout zpátky do závodů spadajících pod Mezinárodní lyžařskou federaci.

Sportovně naladěný český národ v sobotu jásal. Posledním, kdo vyhrál světový pohár na sněhu, byl před deseti lety skokan Jakub Janda. Takže si tuhle chvíli užijme, protože až dosud byla dost výjimečná.

Fotografie

Český biatlon, iDnes.

Autor: Jaroslav Babel | pondělí 21.3.2016 17:01 | karma článku: 31,17 | přečteno: 721x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 125x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.