Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři čtvrtě hodiny ze života

Ač jsou v názvu slova "ze života", převážnou část článku bude tvořit příhoda smyšlená. Představte si, že dostanete hlad nebo prostě jen chuť, a vaší jedinou touhou bude koupit si a sníst jeden rohlík. Přijdete do prodejny potravin a požádáte o něj. V příštích okamžicích by se mohl odehrávat následující dialog:

Zákazník: "Dobrý den, chtěl bych jeden rohlík." Prodavač: "Ano, zjistím vám, jestli je máme ještě na skladě." Zákazník: "Děkuji."

Následuje pauza, v níž se prodavač dívá na monitor počítače. Prodavač: "Bohužel, zjistil jsem, že rohlíky již nemáme. Omlouvám se vám." Zákazník: "To je v pořádku, přišel jsem v neobvyklou dobu, nevadí. Děkuji za ochotu a na shledanou." Prodavač: "Počkejte, přece jen bychom vám možná mohli nějak pomoci." Zákazník: "Ano? A jak?" Prodavač: "Rohlíky sice již nemáme, ale mohu vám nabídnout housku." Zákazník: "Děkuji za ochotu, ale housku nechci." Prodavač: "Ale pane, je to výrobek velmi podobného složení, a máte-li momentálně hlad, dokáže jej zasytit stejně spolehlivě. Je o něco větší a tím logicky i o něco dražší, ale odhaduji, že je ve vašich možnostech si ji koupit."

V krátké pauze se zákazník rozhoduje. Zákazník: "Tak tedy dobrá, tentokrát bychom mohli můj problém vyřešit houskou. Prosím tedy jednu housku." Prodavač: "Samozřejmě, velmi rád. Přesto bych si vám dovolil učinit ještě další nabídku. Soudím, že jste dnes velmi hladový, logicky se tedy domnívám, že pouhá jedna houska vám nepostačí." Zákazník: "Ale ano, s houskou budu naprosto spokojený." Prodavač: "O tom nepochybuji, ale je mou milou povinností vám sdělit, že samotnou housku si kupuje jen málokdo. Abych řekl pravdu, činí tak pouze lidé, kteří se nedívají příliš dopředu. A mezi takové vy, jak si dovoluji soudit, rozhodně nepatříte."

Zákazník se trochu zmateně a trochu tázavě dívá na prodavače. Neříká nic, takže v dialogu vznikla další drobná pauza. Prodavač: "Víte, suchá houska, ač pochopitelně kvalitní, nemůže uspokojit všechny vaše potřeby, které se mohou vyskytnout, ať už se tak stane dnes nebo třeba zítra, za týden... Když si dnes koupíte housky čtyři, můžete dvě sníst a stále vám dvě zbydou. K nim si koupíte zítra třeba tři a budete mít náhle pět housek. Pět housek, vážený pane, celých pět!" Zákazník: "Děkuji za nabídku, ale já opravdu nepotřebuji pět housek zítra, já bych chtěl jednu housku dnes." Prodavač: "Vy si stále neuvědomujete, jak výhodnou nabídku vám tu prezentuji. A to není vše! Můžete si u nás zřídit Rohlíkový účet. Víte, co to je?" Zákazník: "Netuším." Prodavač: "Vidím, že se vůbec nezajímáte o naše aktuální nabídky zákazníkům. Já budu tedy tak laskav a vysvětlím vám to. Vy si zřídíte za mírný poplatek váš Rohlíkový účet. Tím si jednak zajistíte, že se na vás dostane rohlík v jakoukoliv denní dobu, a můžete denně odebrat až 150 rohlíků, z toho prvních deset s jednoprocentní slevou z ceny." Zákazník: "Promiňte, já žiji v domácnosti sám, a takové množství nikdy nemohu spotřebovat." Prodavač: "Vy je odebrat nemusíte. Pokud je neodeberete, nehrozí vám z naší strany žádná sankce. Ale vy máte tu jedinečnou možnost takové množství odebrat, a to za podmínek, jaké jsem vám již nastínil." Zákazník: "Já vám děkuji za vaši nabídku i ochotu, i za ten čas, co tu se mou ztrácíte, ale myslím, že vaši nabídku nevyužiji." Prodavač: "Milý pane, to je tak jedinečná nabídka, že se divím, že o ni nemáte zájem. A to jsem vám ještě nenabídl Pletýnkový účet." Zákazník: "Promiňte, ale já jsem slyšel, že se snad pletýnky mají přestat vyrábět." Prodavač: "A jak jste na to přišel?" Zákazník: "V novinách, nebo snad v televizi.... už si nejsem jistý."

Následující úsek dialogu je oproti předchozím minutám poměrně akční. Prodavač se v krátké pauze s úsměvem nadechne, shlédne zrakem další, okolo postávají zákazníky a nakonec zavolá na jiného zaměstnance prodejny. Ten mu odpovídá zpoza rohu, takže tuto část rozhovoru vyslechnou všichni přítomní zaměstnanci i zákazníci. Prodavač: "Pepo, tady pán někde vyčetl, že snad se mají přestat dělat pletýnky. Tys o tom něco slyšel?" Zaměstnanec: "Cože to říká?" Prodavač: "No že prej se už nebudou dělat pletýnky, tady pán to někde vyčet nebo co." Zaměstnanec: "To bude ňákej nesmysl."

Rozhovor se rychle smrskne do předchozího prostoru. Střih je ostrý, tedy bez pauzy. Prodavač: "Tak vidíte, pane. Nic takového se nechystá. Ale řekněte mi, kdy jste naposledy měl doma nějakou návštěvu? Kolik rohlíků jste denně spotřeboval třeba koncem loňského léta?" Zákazník: "To si už bohužel napamatuji." Prodavač: "Ale pane, vy vůbec nemáte přehled o svých výdajích. A to si u nás chcete kupovat pečivo. No nic, váš problém naštěstí hravě vyřešíme." Zákazník: "Připomínám, že jsem přišel pro pouhý jeden rohlík. O nic jiného nemám zájem, vezmu si jen tu housku, když už rohlíky nemáte." Prodavač: "Housku vám samozřejmě rád prodám, ale rád bych vás ještě seznámil s naší skvělou nabídkou nových druhů pečiva."

Pauzu využije zákazník k malému přemýšlení a rozhoduje se k malé lsti. Zákazník: "Vy jistě máte internetové stránky, viďte?" Prodavač: "Samozřejmě." Zákazník: "Takže tam se doma a v klidu mohu s vašimi nabídkami seznámit." Prodavač: "Samozřejmě můžete. Vidím, že vás opravdu zaujaly, to jsem rád." Zákazník: "Netušil jsem, že se moje dnešní návštěva u vás tak protáhne. Mám již trochu naspěch, víte? Ale vaše nabídky si ve volném čase rád přečtu." Prodavač: "Doporučuji vám zaměřit svou pozornost na náš nový produkt, a to Máslový účet. Společně s Rohlíkovým účtem, případně Pletýnkovým účtem, pokud byste se k němu rozhodl, vám mohou dát dohromady Komplexní program, který vám též můžeme za velmi výhodných podmínek nabídnout. A to už je tedy vskutku něco!" Zákazník: "Dobře, v případě zájmu se u vás mohu kdykoliv zastavit." Prodavač: "Pochopitelně, a můžete si sjednat schůzku i telefonicky. Tady je má navštívenka." Zákazník: "Děkuji, ale není třeba. Mám doma již tři z minulých podobných návštěv u vás. Dnes tedy děkuji a na shledanou. Co mě bude stát ta houska?" Prodavač: "Čtyři koruny. Na shledanou."

Komu by se zdál předchozí příběh nepravděpodobný, nechť si místo prodejny potravin dosadí pobočku České spořitelny a místo rohlíku jakousi drobnou bankovní službu. Rohlíkový účet můžete nahradit Chytrou kartou (doteď jsem netušil, že moje dosavadní karta je hloupá), pletýnky stavebním spořením a Komplexní program Osobním účtem. Dotaz na spotřebu rohlíků koncem loňského léta nahraďte dotazem na bankovní poplatky ve stejnou dobu a dodejte odpověď zákazníka, že o tom má snad Spořitelna přehled. Prodavače zastoupí pracovnice u přepážky. V tu chvíli máte příhodu ze života, která se mi přihodila zhruba před týdnem. Ze Spořitelny jsem odcházel s pocitem tupce, který jen obtěžuje a nakonec si nic nepořídí. A to jsem byl ještě častován otázkami na výši státní podpory u penzijního fondu a též mě zkoušeli z úrokových sazeb. Být to ve škole, neprošel bych. Moje sebevědomí nakonec lehce stouplo, když jsem u pokladny (tedy naštěstí u jiné přepážky) směnil hotovost v českých korunách za cizí měnu. Stalo se tak bez cizí pomoci a pracovnice pokladny byla naštěstí stručná a věcná.

Autor: Jaroslav Babel | úterý 24.5.2011 10:18 | karma článku: 33,13 | přečteno: 1419x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 114x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Na východě Bratislavy hořela skládka, zasahovaly desítky hasičů

25. června 2024  7:57

Ve slovenském hlavním městě Bratislavě hořela od pondělního pozdního odpoledne skládka. Kvůli dýmu...

V Belgii hořela jedna z nejvyšších budov v zemi. Jeden člověk zemřel

24. června 2024  22:55,  aktualizováno  25.6 7:40

Při požáru jedné z nejvyšších rezidenčních budov Belgie zemřel v pondělí v Lutychu jeden člověk,...

Co najdu, odevzdám. Bezdomovec v Nizozemsku vrátil nalezenou peněženku s 2 000 eury

25. června 2024  7:17

Bezdomovec, který přebýval na hlavním nádraží v Amsterodamu, odevzdal peněženku zapomenutou ve...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,40
  • Průměrná čtenost 1323x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.