Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Třetí cesta do Büku (1.)

Snad se může zdát, že třetí pobyt během jednoho roku na tomtéž místě nemůže přinést nic nového. Zdání však tentokrát klame – Bük je skvělá základna pro výlety po okolí, navíc tu už mohu spoléhat na prostředí takřka domácké. 

1. kapitola: Znovu na cestě (26. srpna 2018)

Den začíná velmi brzy. Budík se sice má ozvat o páté ráno, ale probouzím se už po třetí hodině. Krátce po čtvrté už jsem na cestě. Rozednění mě zastihne na tradiční zastávce v Českých Budějovicích. Od té doby lehce poprchává, ale vzhledem k předpovědi počasí nemohu být překvapen. Uvažuji sice o návštěvě Freistadtu za denního světla, ale kvůli dešti ji vynechám – zmoknout podruhé během dvou měsíců v tom samém městě mi přijde trochu nadbytečné. Jediný důvod pro zdejší zastávku spočívá v zakoupení rakouské dálniční známky. 

Na dálnici vjíždím hned za městem, ale příliš si ji neužiji. Už u blízkého Neumarktu je totiž uzavřen jeden z tunelů, a tak musím do města. Spoléhám na značenou objížďku, která mě sice dovede do jakéhosi Pregartenu, ale tam na další křižovatce najednou značení chybí.

Navigace mě tvrdošíjně vrací na dálnici, jenže to znamená se spíše vracet, takže zkouším věřit dojmu, že bych si těch pár kilometrů mohl přece jen ušetřit. Co se směru týče, musím dát jen na vlastní odhad. Taktika držet se proudu ostatních aut záhy selže, neboť proud se záhy rozpustí, a na jakýchsi okreskách jsem už víceméně osamocen. Po nějaké chvíli se ocitám na silnici vedoucí do nechvalně proslulého Mauthausenu.

Odbočka k bývalému táboru znamená asi dvoukilometrovou zajížďku po úzké a klikaté cestě přes jakýsi kopec. Všudypřítomné směrovky a koneckonců i název ulice Erinnerungsstraße (česky Ulice vzpomínek) dávají tušit, že tentokrát směr ztratit nemohu. Napadá mě, jak to tu měli ti náckové dobře ukryté.

Místo působí dost ponuře i dnes. Ani neuvažuji o tom, že bych čekal na otevření památníku, do nějž zbývá asi hodina a půl. Náladě nakonec nepřidá ani momentální počasí – tmavé mraky slibují, že pršet bude ještě hodně dlouho. Není se čemu divit, jsme přece v Rakousku.

Ani ne čtvrthodina, strávená na placeném parkovišti bez placení, mi pochopitelně projde. Odjíždím. Úzkými uličkami v obci se nechám dovést ke břehu Dunaje, k dálnici na Vídeň je to odtud jen kousek. Mimo jiné tak vynechám její úsek u Lince, který mě na jaře vyšel lehce dráž, než je nezbytně nutné (v podstatě to už víte, zmínil jsem se). Navíc zjišťuji, že objížďka přes Mauthausen sice znamenala co do vzdálenosti o necelých dvacet ujetých kilometrů méně, vzhledem ke krátké zastávce u tábora byla však co do času naprosto bezvýznamná.

Zbylé cestě přes Rakousko se příliš věnovat nebudu z toho prostého důvodu, že se během ní nepřihodilo nic nečekaného a všechny přestávky na ní byly už plánované.

Jediným překvapením snad může být zrekonstruovaný, asi pětatřicet kilometrú dlouhý úsek dálnice A1, na kterém je rychlost zvýšena na 140 kilometrů za hodinu, tedy nad limit v Rakousku obecně platný. Jak se dá zjistit na internetu, jedná se o testovací provoz, spuštěný od 1. srpna.

Těsně před polednem jsem na maďarské hranici. Do cíle je to odtud kolem šedesáti kilometrů. V Büku je mi přidělen stejný pokoj jako na začátku léta. Od majitele opět dostávám malou slevu, tentokrát ušetřím okolo dvou a půl tisíce forintů. Slevu nechci zadarmo, jak by řekl klasik, ale snad abych si ji náležitě užil, jsou odmítnuty veškeré moje pokusy byť i o drobnou diškreci. 

Je fajn bydlet ve svém. A tak si tu zařizuji i malou knihovnu s odbornou literaturou. Pravda, na učebnici dojde jen po chvilkách po večerech, a to ještě ne po všech, ale slovník se občas hodí. 

Bük, můj „letní druhý domov“, se zatím tváří lehce zamračeně, ale předpověď počasí je velmi příjemná. Od zítřka má být polojasno a během týdne mají teploty atakovat třicítku. Což je milý kontrast k dnešku, kdy maximum zůstalo pod dvacítkou a déšť hrozí i teď.

V Büku si ještě nakoupím na zítřejší snídani, pak se mi navzdory několika cestou vypitým kafím povede usnout. Bylo to sice lehce neplánované, alespoň však budu mít více sil při večerní návštěvě restaurace. 

Probudím se k večeru, který je lehce slunečný, a tedy velmi příjemný. Dokonce se dá říct, že i poměrně teplý. Odcházím, tentokrát opět již zcela plánovaně, do restaurace Fehérló na nějakou tu specialitu, pochopitelně následovanou vínem. Některé věci jsou prostě v čase neměnné.

———————————

Poznámka: Veškeré fotografie ve všech cestovatelských denících jsou moje vlastní.

Autor: Jaroslav Babel | pondělí 10.9.2018 10:24 | karma článku: 37,65 | přečteno: 939x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jaroslav Babel

Budapešťské jaro (2.)

Mohu vás ujistit, že návštěva Budapešti v období jara je dobrým nápadem. Tentokrát se navíc nemusí jednat jen o jaro ve smyslu astronomickém. Co které jaro skutečně přinese, se jako vždy teprve uvidí.

6.5.2026 v 11:05 | Karma: 10,92 | Přečteno: 165x | Diskuse | Cestování

Jaroslav Babel

Budapešťské jaro (1.)

Mohu vás ujistit, že návštěva Budapešti v období jara je dobrým nápadem. Tentokrát se navíc nemusí jednat jen o jaro ve smyslu astronomickém. Co které jaro skutečně přinese, se jako vždy teprve uvidí.

1.5.2026 v 23:10 | Karma: 12,60 | Přečteno: 197x | Diskuse | Cestování

Jaroslav Babel

V Miláně pod pěti kruhy (5.)

Snad nikdy jsem ještě neodjel tak nečekaně a narychlo. I náhlý a spontánní nápad však může přinést velmi příjemné zážitky. Důkazem toho může být těchto pět dnů, na kterých opět vítám všechny pravidelné i náhodné čtenáře.

11.3.2026 v 10:30 | Karma: 13,44 | Přečteno: 345x | Diskuse | Cestování

Jaroslav Babel

V Miláně pod pěti kruhy (4.)

Snad nikdy jsem ještě neodjel tak nečekaně a narychlo. I náhlý a spontánní nápad však může přinést velmi příjemné zážitky. Důkazem toho může být těchto pět dnů, na kterých opět vítám všechny pravidelné i náhodné čtenáře.

5.3.2026 v 14:29 | Karma: 13,37 | Přečteno: 319x | Diskuse | Cestování

Jaroslav Babel

V Miláně pod pěti kruhy (3.)

Snad nikdy jsem ještě neodjel tak nečekaně a narychlo. I náhlý a spontánní nápad však může přinést velmi příjemné zážitky. Důkazem toho může být těchto pět dnů, na kterých opět vítám všechny pravidelné i náhodné čtenáře.

1.3.2026 v 21:49 | Karma: 15,79 | Přečteno: 345x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Kde hledat kapry před třením? Mělčiny, rákosí i tiché zátoky mohou přinést životní úlovek

Když víte, jak na ně, můžete ulovit i takového krasavce. Stejně jako přední...
11. května 2026

Blíží se období tření. Ještě než ale ryby začnou naplno myslet na rozmnožování, nastává pro rybáře...

Oblastní muzeum v Děčíně po opravách pořádně prokouklo

Prostory děčínského muzea prošly opravou, v novém tak jsou třeba expozice...
11. května 2026  4:59

S téměř půlročním zpožděním oproti původním plánům se návštěvníkům po částečné rekonstrukci znovu...

Les u Košťan a Pastvin u Moldavy prošel rozsáhlou obnovou

Stromy poškozené v lednu roku 2022 nahradily buky, javory, jedle, jeřáby i...
11. května 2026  4:59

Stromy poškozené v lednu roku 2022 nahradily buky, javory, jedle, jeřáby i smrky. Lesníci vysadili...

Obyvatelé Ústí nad Labem mohou rozdělit část rozpočtu města

Ústí nad Labem
11. května 2026  4:59

Lidé mohou až do 24. května opět posílat návrhy, jak v rámci participativního rozpočtu vylepšit...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 386
  • Celková karma 14,12
  • Průměrná čtenost 1232x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.