Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stíny nad ženskou osmistovkou

Mužská stovka je nejatraktivnější disciplínou atletických soutěží, pochopitelně včetně těch právě probíhajících na olympijských hrách v Londýně. Existuje však i soutěž podle mého názoru nejkontroverznější. Je to běh na 800 metrů v kategorii žen.

Podivně smíšené pocity mám už ve chvíli, kdy jakýkoliv závod v této atletické disciplíně teprve začíná - konkrétně přesně v tom okamžiku, kdy titulek podle dobrého zvyku nabízí platný světový rekord.

Z dob kvetoucího dopingu pochází historicky nejlepší čas Jarmily Kratochvílové, který na této trati vytvořila v červenci 1983 v Mnichově a který se zřejmě dožije 30 let (mimochodem, její halový rekord na poloviční trati tuto metu již překonal). Zatímco někteří se těší na oslavu tohoto výročí, můj pohled je velice rozporuplný. Bývalá atletka nejednou musela čelit podezření, že tento rekord nebyl tak úplně čistý, což se pochopitelně musí nutně týkat i mnoha dalších jejích výkonů. Pověsti o jejím "zadku rozpíchaném od injekcí" byly prý známé již tehdy a ve stejné podobě proběhly i současnými médii. Jarmila Kratochvílová ale stále šíří do světa své přesvědčení o tom, že šlo o pouhé vitamíny.

Do svědomí nikomu nevidíme, ale fakta vidět a srovnávat můžeme. Opravdu se dá věřit tomu, že v době doslova prožrané dopingem existovala jediná neposkvrněná Jarmila Kratochvílová, která vytvořila rekord, kterému se dnešní ženy těžko i jen přibližují? Nepochybně byla opravdovým talentem a dá se brát mnoha svědectvími za prokázané, že v tréninku i neskutečně dřela. Už proto je nutné považovat její úspěchy za zasloužené (a možnost dalších jí byla odebrána znemožněním účasti na olympiádě v roce 1984). Právě její vyjímečný talent jí mohl přinést výjimku z obvyklého postupu, kdy se špičkoví atleti podrobovali "zvláštní péči" - v překladu do češtiny řízenému dopingovému programu. Odmítl-li atlet, byl z reprezentace vyřazen. Naši tehdejší (a nejen sportovní) mocipáni si mohli uvědomit, že Kratochvílová je sakra dobrá na to, aby se jí takto jednoduše zbavili, a tak se prostě našla jiná cesta, jak potřebná svinstva do jejího těla dostat. Jsem ochoten uvěřit tomu, že její svědomí je čisté, že prostě byla podvedena. Pohádka o vitamínových injekcích se jako vysvětlení přímo nabízí. Nemusí být pravdivé, v tom případě by česká sportovkyně byla ztělesněním atletického zázraku. Po roce 2000 se k jejímu času nedokázala žádná běžkyně přiblížit více než na 0,73 sekundy. Přehled deseti nejlepších časů historie se přímo hemží výkony atletek bývalého východního bloku, dosaženými ne déle než v osmdesátých letech. 

Pojďme však do žhavé současnosti. Včerejší olympijské semifinále ženské půlky budí rozpaky ještě větší. Při započítání časů z obou běhů v něm s převahou zvítězila Caster Semenya, oficiální mluvou reprezentantka Jihoafrické republiky. Tato zcela jistě nešťastná postava současné atletiky byla sportovně-diplomatickou cestou propašována mezi ženy, kde však nemá co pohledávat. Jsou to možná tvrdá slova. Co jiného si ale myslet o atletce mužného vzezření s hlubokým hlasem, která údajně pod dresem nosí mužské pohlavní orgány a jejíž biochemické testy prokazují nadměrnou hladinu testosteronu? 

Po atletickém mistrovství světa v roce 2009 se rozpoutala nevídaná aféra, která vedla k provedení testů pohlaví běžkyně. Ty ale (ať se na mě nikdo z IAAF nezlobí) rozhodně neprokázaly, že by tento člověk byl ženského pohlaví. Na jednoznačný závěr stačí každému chlapovi, který má hladinu testosteronu alespoň na úrovni Caster, jeden letmý pohled na televizní obrazovku. 

Nechci zpochybňovat talent, který zřejmě měla. Lidé jsme ale na světě různí a příroda je všemocná - a občas si s námi krutě zažertuje. Zdá se, že jednou z takových podivných hříček je i Caster Semenya. Nepochybuji, že den, kdy si toto uvědomila nebo jí to bylo kýmkoliv jakkoliv sděleno, patřil k těm horším v jejím životě. Toto své neštěstí musí nést až do jeho konce. Pominu fakt, že - zvláště po tom, čím prošla po zmíněném mistrovství světa - jí v tom účast v dalších závodech zrovna dvakrát nepomůže, neboť není nijak a ničím vyloučeno, že podobné otázky nevyvstanou znova. Můj čistě soukromý a pro svět zcela nevýznamný názor je však ten, že účast v jakékoliv soutěži v ženské kategorii by jí měla být znemožněna. S ní by z oválů zmizelo podezření z neregulérnosti závodu. Její účast dělá ze ženské půlky frašku, nechutnou po stránce sportovní a koneckonců i lidské. 

Neobstojí námitka, že Semenya za svou odlišnost nemůže. Samozřejmě, že nemůže. Stejně jako nemůže teoretický běžecký talent za teoretickou nehodu, při níž utrpí teoretické zranění. Řekněme několikanásobnou zlomeninu nohy, kterou mu sice doktoři vyléčí tak, že chodí naprosto normálně, ale bývalé výkony v běhu jsou navždy pryč. Bez funkčního postižení to na účast na paralympiádě není, v závodech se zdravými sportovci však už nemá šanci, čímž je jeho kariéra u konce. Ať si tedy Caster Semenya užije v životě mnoho štěstí, ale mimo atletický ovál.

Jarmilou Kratochvílovou jsem začal, a také u ní skončím. Kruh se totiž podivně uzavírá. Před dvěma lety se  Kratochvílová v rozhovoru pro Lidové noviny k "případu Semenya" vyjádřila v tom smyslu, že běžkyně je mimořádný talent, který jednou může její letitý rekord překonat.

Stane-li se to, bude ženská půlka zralá na zrušení.

Autor: Jaroslav Babel | pátek 10.8.2012 9:10 | karma článku: 33,14 | přečteno: 2519x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 125x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.