Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Starý zmetek znovu na scéně

Čas od času se najdou lidé, o kterých vás nutně napadne, že by místo jakéhokoliv veřejného působení měli sedět v kriminále. Bohužel mi bylo už dopřáno přesvědčit se, že na některé z nich je světská spravedlnost prostě krátká.

Tihle zmetci se dokážou s neuvěřitelnou bravurou pohybovat na hraně toho, čemu říkáme zákon. Jedním z takových je jakýsi Jiří Vokáč, který si za své jméno přidal snad trochu podivnou přezdívku Čmolík. Tento se prohlásil jakýmsi guru všech, kteří chtějí restartovat svůj mozek. Teď jsem se nezbláznil, jen jsem použil Čmolíkovu terminologii. 

Čmolík se zaštiťuje nejrůznějšími institucemi, včetně špičkových českých zdravotnických zařízení, jejichž dobrozdání mají dokazovat změny, ke kterým na restartovaných mozcích údajně prokazatelně dochází. Fór je bohužel v tom, že tato pracoviště se s Čmolíkovým jménem setkala až v okamžiku, kdy je spojil se svým Neurorestartem. Z toho plyne jediné - Čmolík je jen obyčejný lhář. Prý stojí v čele jakési Asociace transformačních lídrů (často pro ni používá zkratku ATL), jenže ať necháte Google hledat, jak chcete, snad všechny odkazy vás zavedou ke jménu Jiří Vokáč Čmolík. 

Pravda, občas se okolo něj vyskytne nějaká další figurka. Jako spoluautorka spisku Emoční kód úspěchu je uvedena nějaká Monika Urbanová, ohánějící se různými certifikáty, v nichž se to jen hemží slovy koučink, terapie, doprovázenými nejčastěji přívlastkem "mentální". Záhadná zkratka EFT ukrývá "techniky emoční svobody" (Emotional Freedom Techniques), jejichž efektivita nebyla nikdy žádnou seriózní autoritou potvrzena, naopak byla prohlášena za pseudovědu opírající se o nepotvrzený mechanismus účinku, ale třeba také jen o agresivní internetové kampaně.

Veřejnosti známější možná bude tzv. sexkoučka Gaia Julie Poupětová, dostávající prostor i na iDNES. Občasné rozhovory s touto "celebritou" musí snad každý soudný člověk zařadit někam do oblasti lehké pornografie, bohužel ovšem do té její směšnější části.

Vokáč sám vám rád a zdarma poskytne odkazy na několik videí s jeho cennými radami, jejichž účel není tak nezištný, jak se na první pohled zdá. Určité procento se prostě vždy alespoň drápkem zachytí, a pak není problém prodat za drobný peníz nějakou tu knihu či za peníz větší účast v nějakém tom mentálním programu. Což není tak od věci, neboť jedinci, kteří jsou schopni na něco podobného skočit, skutečně nějaký problém mají. Nemusejí však dávat nekřesťanské sumy za pochybné programy, neboť péči jim v tomto případě uhradí jejich zdravotní pojišťovny.

Knihy jsou vůbec samostatnou kapitolou, pokud jde o osobu Čmolíkovu. Komerčně úspěšný byl bezesporu jeho Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku. Kromě lživého zaštiťování se autoritami tam najdete například objev v podobě textu, v němž jsou ve slovech přeházena písmena, pouze první a poslední jsou na svém místě, a my přesto dokážeme vše správně přečíst. Snad není člověka, kterému by někdy tato zajímavost nepřistála v mailové schránce. Zajímavé je jistě i to, že "vědec" Čmolík onen text cituje přesně v té podobě, ve které ho znají všichni, kdo vlastní mailovou adresu.

V dalších svých dílech Čmolík svoje čtenáře obohatí o myšlenky vztahující se k penězům. Dozvíte se například, že pracovat není třeba, stačí na peníze myslet a ony k vám nakonec přijdou. To rozvíjí další skvělá teorie, totiž že je úplně jedno, jestli peníze máte, nebo jste chud, neboť peníze nejsou ani moje, ani vaše, a dokonce asi ani ne Čmolíkovy, nýbrž patří tomu, kdo je stvořil. Neměl jsem tenkrát tolik sil, abych otočil stránku tohoto veledíla, které se mi shodou okolností dostalo na chvíli do ruky. Takže mi zůstane utajeno, měl-li Čmolík na mysli Tošovského, staré Féničany, nebo přímo pánaboha. K pobavení i ke vzteku může přispět citát ze zmíněného Trháku: "Bohatství peněz pramení ze systému, nikoli z práce. Pracujte pro vyšší smysl, peníze vám přijdou ze systému, který si nastavíte transformací programů na peníze v mozku. Mým nejpopulárnějším seminářem je NEURORESTART PENÍZE, který navštěvují ročně tisíce lidí. Na tomto semináři dochází k odblokování chybných programů na peníze skrze praktická cvičení. Jedna z šokujících technik je cucání kovových mincí, při kterém dochází k uvolňování oxytocinu, hormonu důvěry. Po semináři následuje 21 dní online tréninku. Výsledky jsou přímo fantastické a projevují se ve formě peněz." Kniha se hemží vibracemi, šamanskými technikami, Čmolík je odborníkem na chození po žhavém uhlí, na časoprostor i na kvantovou fyziku. O tom, na čím kontě přistálo peněz nejvíc, ovšem nemůže být pochyb. Jeho obdivovatelé jistě nějakou tou korunou svému spasiteli rádi přispějí. Ono to totiž v komunitách připomínajících ze všeho nejvíce sektu snad ani jinak nechodí. 

Jak už jsem předeslal, díky jedné zkušenosti s podobnými zázračnými recepty na zbohatnutí (čtenáře bych chtěl uklidnit, že jsem nebyl tak hloupý, abych tomuto individuu nacpal byť jen jedinou korunu - vzhledem k osobní povaze zmíněné skutečnosti si však další detaily nechám pro sebe) jsem skeptický k tomu, že by Čmolíka někdo dokázal klepnout přes prsty. Zvláště když se zřejmě uklidil někam do Kostariky. Jediné, co mohu udělat, je šíření informace, že právě tam čeká na své další oběti.

A to je přesně ten důvod, proč se v úvodu článku vracím k záležitostem několik let starým. Aktuálně se totiž po internetu (asi převážně nebo výhradně prostřednictvím Facebooku) šíří videa oznamující, že Čmolíkovo impérium hodlá expandovat do Latinské Ameriky. Vše je doprovázeno svérázným Čmolíkovým textem, pod nímž je odkaz. Kliknete-li na tento odkaz, dostanete se na stránku, z níž je jen krok k zaplacení 3000 GBP, slovy tři tisíce britských liber, tedy podle dnešního kurzu 90.063 Kč za jednu "akcii", plus manipulační poplatek 89 liber (cca 2672 Kč). Jako bonus dostanete link na video. Čím více akcií si koupíte, tím více videí vám bude dopřáno. Jak prosté.

Zkuste si vygooglovat jméno Jiří Vokáč Čmolík. Dozvíte se pěkné věci. Nic na nich nezmění ani fakt, že místo Vokáč si teď říká Vokiel (patrně to zní světověji). Stejně jako dřív však veškeré vyhledávání končí v podivných kruzích, kdy zjistíte, že Vokáč/Vokiel prostřednictvím různých, zřejmě i fiktivních institucí propaguje jen sám sebe. Zaštiťuje se systémem zvaným British Asset, snad skutečně reálně existující institucí. U ní je zase ten problém, že už v roce 2017 vydala Česká národní banka upozornění, že investice do tohoto systému považuje za velmi rizikové a z tohoto důvodu od ní nemá British Asset oprávnění k činnosti na území České republiky. Vklady do systému vám sice nemůže nikdo zakázat, z uvedených důvodů ale nepožívají sebemenší ochrany ze strany státu. 

Žádná expanze do Latinské Ameriky se patrně konat nebude. Natolik jsou si podobní podvodníci podobní. Jediným cílem Čmolíkovy činnosti je shromáždit ty peníze, jež mu budou ochotny jeho oběti poslat. S vědomím toho, že někde v Kostarice jsou na něj případné ruce českých orgánů dost krátké, je vše prezentováno jako poslední šance zapojit se do jedinečného projektu. Vše je dokonale připraveno, včetně brány pro platbu kartou. Zajímavé je, že včera i dnes zbývalo k prodeji posledních 39 akcií.

Mimochodem, prý se chystají i prezentace ve španělštině, za tím účelem byl najat Čmolíkův dabér do tohoto jazyka. Dočkáte se i ukázky údajného dabingu Čmolíkova videa. Nemohu si pomoci, ale - ač španělsky neumím ani slovo - něco tak blbého aby svět pohledal. Chcete perlu na závěr? Španělský dabér se prý jmenuje Fernando Bolanos, a během videa se dočkáte i čehosi, co vypadá jako sken jeho facebookového profilu. Zkusil jsem tedy hledat. Lidí toho jména a příjmení jsou na Facebooku mraky, až jsem pojal podezření, že je to něco jako Josef Novák v našem prostředí. Bohužel, žádný z Bolanosů nemá profilovou fotku, kterou Čmolík ve svém videu ukazuje. 

Odpovězte si sami na otázku, proč Google umí při zadání hesla British Asset najít odkazy pouze na videa s Čmolíkovým ksichtem. Jediná stránka tvářící se anglicky obsahuje pár keců, jedno video a odkaz na českou verzi. A hádejte, koho tam potkáte...

Necpěte Vokáčovi ani podvodníkům jemu podobným svoje peníze. Je to to jediné, nač tenhle zmetek čeká. Děkuji za čas, který jste věnovali přečtení tohoto článku, stejně jako za případný pocit, že je potřeba tyto informace šířit dál.

Autor: Jaroslav Babel | středa 19.2.2020 21:38 | karma článku: 45,99 | přečteno: 37119x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 111x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 122x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 178x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 206x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,28
  • Průměrná čtenost 1320x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.