Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rowan Atkinson je zpět

Umění Rowana Atkinsona bylo po dlouhá léta vyhrazeno jen jeho lehce potrhlým televizním scénkám. Někteří je milují, jiní je nenávidí. Ti druzí by ostatně polemizovali hned s prvním slovem. Pana Beana ale znají všichni.

Fotografie převzatá z oficiálních stránek filmu.Fair use

Výjimku z pravidla řečeného v úvodu tvořil seriál Černá zmije a něco málo vesměs epizodních rolí ve filmech (za všechny jmenuji Čtyři svatby a jeden pohřeb). Rowan Atkinson však byl, je a zřejmě už navždy zůstane smolařským Mr. Beanem. Snad i u vědomí tohoto faktu se rozhodl překročit rámec zhruba čtvrthodinových epizod a vydal se na filmové plátno. Cosi se však zadrhlo a film nebyl tak vtipný, jak se očekávalo. Krátké scénky zkrátka filmový rozměr nesnesly (nebo že by to bylo obráceně?).

Rowan Atkinson se rozhodl změnit identitu a v roce 2003 se stal agentem, který neví, co je nebezpečí a co je strach, protože neví vůbec nic. S obyčejným jménem Johnny English zachrání souhrou náhod monarchii před zloduchem Pascalem Sauvagem, který si dělá na britskou korunu nárok a nechybí moc k tomu, aby ji získal. Místo něho se na několik okamžiků stává králem právě Johnny English. Jak jinak, než omylem.

Rowan Atkinson byl v tomto filmu nakonec beanovštější než při pokusu převést na plátno samotného Beana. Své staré známé a osvědčené postupy zaobalil do parodie na bondovky a špionážní filmy. Kdo tato díla považuje za svatá a nedotknutelná, nechť se kromě těchto řádků vyhne zdaleka i Johnnymu Englishovi. Stejná rada platí i pro ty, kteří Atkinsonův humor nepřijali. Ty ostatní snad pokračování, uvedené pod českým názvem Johnny English se vrací, potěší. Postava agenta smolaře navíc snáší i dabing, který si u Mr. Beana umíme představit jen těžko (poznámka se pochopitelně týká jen prvního filmu, toto pokračování je uváděno s titulky a dabingu se zřejmě dočká až na DVD).

Pousmát se můžete ještě dřív, než shlédnete film samotný. Prvního vtípku se totiž tvůrci dopustili už na plakátu, kde je datum uvedení do kin vyvedené tak, že z dálky připomíná nápis 007. Zápletka filmu je pak jednoduchá, skoro až prostoduchá. Co jiného ale chtít od filmu, který má hlavně parodovat, než aby si vybral nějaké hodně otřepané téma? Ač pokračování startuje v rozjímavých mnišských hábitech, nečekejte od něj žádné duchovní povznesení. Tento snímek má cíle úplně jiné.

Už v úvodních scénách nebude možná dobře citlivějším pánům, když Johnny English posiluje to, co je slabé. Eskapáda přehmatů a omylů začíná ještě dřív, než English své roucho odhodí - přesně ve chvíli, kdy při nácviku bojových umění skončí čelem obráceně, než ostatní cvičenci. V civilu vás pak odbourá seříznutím aleje vrtulníkem nebo hlášením o výšce v situaci, kdy vrtulník přijde o navigaci. Beanovské hraní předvádí Atkinson ve chvílích, kdy nemluví - při honičce po střechách nebo když během porady jen tak klesá a stoupá na židli. Jeho grimasy v tu chvíli vám budou hodně povědomé. Kandidátem na vítěze v oboru mluvených hlášek je oslovení invalidy slovy "rád vidím tvé torzo".

Film hlavně v úvodu trochu trpí těžko udržitelnou dějovou linkou, což je při tak prostém námětu skoro až zarážející. Chybí mu také jednoznačný záporný hrdina, kteroužto úlohu v prvním díle splnil nádherně slizký Pascal Sauvage v Malkovichově podání. Pokračování v tomto bodě mírně lavíruje mezi dvojitým agentem a vraždící uklízečkou. Velmi vtipné je herecké obsazení v některých vedlejších úlohách - najdeme tu známou agentku z Akt X, Dominic West v padoušské roli dvojitého agenta jako by z oka vypadl některému z filmových Jamesů Bondů. Využitý, i když nenápadně, je další bondovský motiv - oba filmy mají jakousi svou English-girl. V prvním filmu jí byla agentka Lorna Campbell, nyní je tu psycholožka Kate v podání Rosamund Pike - mimochodem, ta je další, která tento film spojuje s parodovanými předlohami. Hrála totiž už Bond girl ve filmu Dnes neumírej. Kate však bohužel není tak výraznou postavou, jak by film potřeboval. Až na klíčovou úlohu v závěru dostala viditelně méně prostoru, než kolik ho měla Natalie Imbruglia v prvním díle. Pokud vám ovšem ke shození žánru postačí závěrečná sněhová honička, která je z bondovek jak vystřižená, tyto drobné hříšky filmu lehce odpustíte.

Stejně jako v prvním díle se ve filmu objeví i britská královna. Zatímco minule ji filmaři šetřili, na její účinkování v osudné záměně tohoto pokračování se pravé královně asi dvakrát dobře koukat nebude. Přeji Jejímu veličenstvu Alžbětě II., aby přílišný hněv nezacloumal jejím majestátem...

Jak už bylo řečeno, mozek si u tohoto filmu namáhat nemusíte. I přes pár nedostatků čas při něm příjemně ubíhá a divákům naladěným na správnou vlnu úsměv z tváře téměř nezmizí, občas jej vystřídá hlasitý smích. Co chcete více?

Autor: Jaroslav Babel | sobota 29.10.2011 11:40 | karma článku: 31,49 | přečteno: 1629x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 122x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 178x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 206x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Střelec na předměstí Detroitu zranil osm lidí, poté spáchal sebevraždu

16. června 2024  7:11

Osm lidí, včetně nejméně dvou dětí, utrpělo zranění při střelbě na předměstí Detroitu Rochester...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.