Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje NE 2013

Skoro tomu nejde uniknout - chcete-li si přečíst cokoliv na idnes.cz, ve většině případů vám naskočí tu nahoře, tu po straně pruh s předvolební agitací hnutí ANO 2011. Někdy Andrej Babiš, někdy Martin Stropnický. Je to logické - nepochybně za účelem snažšího vlastního zviditelnění koupil Andrej Babiš MF Dnes se vším, co k ní patří. 

A daří se mu - předvolební průzkumy mu předpovídají zisk nějakých 12 % hlasů, což lze u nového politického subjektu nepochybně považovat za úspěch. Ponechme zde stranou, že hnutí ANO 2011 je patrně velmi nesourodým uskupením, které může zatím držet pohromadě vidina volebního úspěchu a s ním spojených prebend, kontaktů a následného zisku včetně finančního. Babiš prostě má co investovat, a jistě předpokládá i návratnost. Pro poslanecký plat to při svém majetku určitě nedělá.

Je jedním z těch, kteří se měli a budou mít nadstandardně za jakékoliv společenské situace. Je jedním z těch, kterým jejich pozice v přelomových listopadových časech umožnila zůstat u moci ekonomické, která de facto může znamenat ještě více než formální moc politická. Svoje miliardy nevydělal po Listopadu z ničeho. K dobré starovní pozici, mnohem výhodnější než u jiných začínajících podnikatelů, mu nutně pomohly i kontakty získané před převratem. Kruh se tedy může hezky uzavřít.

Andrej Babiš rozhodně není spasitelem, kterého ze sebe dělá. V zájmu objektivity, spasiteli není drtivá většina politiků. Ani Andrej Babiš nedokáže za minutu nejen nakopnout ekonomiku nebo zatočit s korupcí. Za tu minutu dokonce není možné seriózně vysvětlit postup, byť by teoreticky existoval. To je jen mediální, přesněji řečeno reklamní hra, na kterou jako vždy mnoho lidí slyší. Reklama prostě funguje, a pan Babiš jistě ví, na jaké mediální rádce se obrátit. Ti svou práci dělají dobře, mnozí veřejně známí lidé Babišovu hnutí vyjadřují přízeň. Nejtrapnějším vystoupením v tomto smyslu byl patrně proslov žokeje Josefa Váni po skončení letošní Velké pardubické. Mimochodem, byl to jen další důkaz úsloví, že švec se má držet svého kopyta, a v předvolebním boji zvláště.

Až potud snad ještě vše v obvyklých mezích. Co v pořádku není, je Babišova minulost. Vážně si přibližně osmina voličstva myslí, že potřebujeme v parlamentu člověka zkompromitovaného jeho komunistickou a estébáckou minulostí? Mimochodem, kdyby se opravdu dostal do kýženého křesla ministra financí, bylo by zajímavé počkat si, jak dopadne jeho bezpečnostní prověrka. Andrej Babiš svou minulost popírá, ale důkazy existují a hovoří celkem jasně. Nebyl to patrně žádný řadový pěšák Státní bezpečnosti, jeho spis, veřejně dostupný a kolující již týdny na internetu, hovoří o tom, že hlavní části včetně vázacího aktu byly zničeny 4. prosince 1989 - tedy v době, kdy bezprostředně hrozilo, že se z nich stanou kompromitující materiály. U mnoha jiných agentů jsou spisy kompletní, že byly skartovány hlavní části Babišova spisu, není pouhou náhodou. V této situaci nemohu přejít bez úsměvu kouzelné přeřeknutí, když si pan Babiš spletl vázaný poslanecký mandát s vázacím aktem, přičemž druhým jmenovaným instrumentem se spolupracovník zavazoval právě Státní bezpečnosti.

Nevím, koho a jak často Babiš udával, a koneckonců mě to ani nezajímá. Babiš se prostě zapletl, a jako takový nemá v politice co dělat, a mlží-li o své minulosti, pak je tu ještě o další důvod více. Spasitelské tendence Babišovy pak nejlépe dokumentuje rok 2010 a úspěšné lobbování za zvýšení obsahu biopaliv v pohonných hmotách. Právě panu Babišovi můžeme poděkovat za vyšší cenu benzínu a nafty. Pro nás to dělá za každý litr nějaké dvě koruny vydané z naší kapsy, pro Andreje Babiše deset miliard příjmu ročně. Při tom všem se Babiš oháněl podporou českého zemědělství, a posléze se snažil přesvědčit ekonoma Petra Macha, aby zanechal svých ekonomických rozborů, ve kterých na to upozorňoval. Když pak Mach kandidoval ve volbách, snažil se jej Babiš přimět, aby zrušení podpory biopaliv vypustil z programu Strany svobodných občanů, jinak prý nemůže počítat s "podporou ze strany byznysu", jak píše kolega blogger Mach. Zkuste si tuto větu převrátit a máte Babišův boj s korupcí jako na dlani. Když byl se svými požadavky odmítnut, neváhal Andrej Babiš veřejně označit Petra Macha za demagoga.

Volby jsou demokratické, a to též z hlediska pasivního práva, tedy možnosti být volen. ANO 2011 se pravděpodobně do parlamentu dostane, zas až takový idealista nejsem. Důležité kandidující strany se zatím tváří, že koalice s babišovci pro ně nepřipadá v úvahu. Chci doufat, že alespoň tento slib splní. To by bylo chvályhodné, nicnémě to neřeší situaci, kdy budou poslanci zvolení za ANO ve sněmovně izolováni tak, jako byli dříve komunisté a ještě dříve sládkovci. To pochopitelně parlamentní práci do značné míry blokuje.

Pane Babiši, ač v parlamentu sedět pravděpodobně budete, nejenže nebudu nad tím faktem jásat - já Vás tam prostě nechci. A víte co? Běžte si Vaše nápady zkusit realizovat na Vaše rodné Slovensko. Cestou se můžete konečně zastavit u bratislavského soudu, který Vám připomene něco málo z Vaší pestré minulosti.

Autor: Jaroslav Babel | středa 23.10.2013 14:24 | karma článku: 33,92 | přečteno: 1149x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 114x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,40
  • Průměrná čtenost 1322x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.