Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mezi březnem a dubnem (6.)

Projdu-li svoje cestovatelské kapitoly pěkně od začátku, zjistím, že v Büku mi dosud chybí listopad, prosinec a březen. Začátek téhle cesty sice vyšel až na samý konec posledně jmenovaného měsíce, ale i to se počítá.

6. kapitola: O přidaném písmenku a věcech souvisejících (2. dubna 2023)

Nic netrvá věčně, ani hodně prodloužený víkend. Je čas vrátit se domů a cestou si třeba zase říct něco zajímavého o maďarštině.

Tento jazyk je plný převzatých slov. Uvádí se, že až polovina maďarské slovní zásoby je odjinud. Příčinou snad je fakt, že Maďaři jako kočovný národ spoustu věcí neměli či neznali, a tak ani  neexistovala potřeba mít pro ně slovo. Když po svém usazení v Karpatské kotlině věci a předměty poznávali, přijali je i s jejich pojmenováním.

Posuďte sami. Kdo bydlí, má ház (dům). Každý dům má kulcs ([kulč], klíč). Ten, kdo bydlí vedle vás, je váš szomszéd ([somséd], soused). Může to být třeba horník, pak je místem výkonu jeho práce bánya ([báňa], důl). Jeho žena může třeba přednášet na vysoké škole, pak tedy pracuje na místě zvaném akadémia (to už snad ani překládat nebudu). Syn pracuje jako sofőr ([šofőr], řidič), doma má služební autó (tohle už vůbec ne). No a za domem vám teče patak (potok), a k oblíbenému nápoji zvanému kávé (káva) si odpoledne zakousnete kalács ([kaláč], koláč). Kdo nechce kávu, může si dát třeba tea ([tea] - abychom to omylem nečetli po anglickém způsobu). Děti si do blízkého lesíka půjdou natrhat málna (malina). Drsnější povahy nechť si klidně přiťuknou něčím ostřejším, máme tu pálinka (destilát, kořalka, pálenka, jak chcete). Ke snídani bude sonka ([šonka], šunka), k obědu (ebéd) třeba pecsenye ([pečeně], překlad je jasný) a večer bude samosebou vacsora ([vačora], večeře). A kdybyste potřebovali něco poslat, posta ([pošta]) je za rohem. Kdo bude zlobit, toho si vezme pokol (peklo). 

S těmi převzatými slovy zachází maďarština všelijak, občas je trochu zkomolí, ale to není nic tak zvláštního. Občas ale narazí na malý problém. To je tak, žádné maďarské slovo totiž nezačíná dvěma souhláskami. Souhláskové skupiny se Maďarům vyslovují špatně. Uprostřed slova nebo na konci je zvládají, ale na začátku slova je opravdu neradi. A nepleťte sem teď prosím slova jako szín ([sín], barva), száz ([sáz], sto) či zseb ([žeb], kapsa) - ta samozřejmě začínají souhláskou jedinou, která se zapisuje spřežkou. Za jedinou souhlásku se považuje i zvuk, pro který nemá písmeno většina jazyků včetně češtiny, zapsat ho však umí chorvatština (đ). Začíná jím slovo dzsem ([džem]), 

Dáme si po tomhle úvodu malou přestávku. Stavím kdesi v Rakousku, které zatím zůstává věrno své pověsti. Prostě prší. Cesta není to nejpříjemnější z celého víkendu, ale nenadělám nic Je to tak na rychlé kafe, déle tu postávat nemá význam.

Pokračujeme. Koukneme se konečně na několik převzatých slov, která původně začínají dvěma souhláskami. Maďarsko bylo po drtivou většinu své existence královstvím. V jeho čele byl tedy král. Stačí vsunout samohlásku, a už je to vyslovitelné: király ([kiráj]). Stejně se postupovalo u pojmenování předmětů denní i sezónní potřeby, jako jsou břitva (borotva) nebo hrábě (gereblye [gerebje]). Větší zkomolení bylo vysloveně nutné u takové třešně (cseresnye [čerešně]), neboť hlásku ř maďarština samozřejmě nezná.

Slova jako dvůr nebo škola vyřešila zase trochu jinak, prostě přidala samohlásku na začátek: udvar, iskola ([iškola]). Podobně je to se slovem stůl (asztal [astal]). S využitím výslovnosti krátkého a (srovnejte s už zmiňovanými slovy kalács nebo patak) tady maďarština nepochybně vzala za základ slovanskou podobu "stol". Poměrně zřídkavá je pak změna první souhlásky na samohlásku, jako se to stalo ve slově vnuk (unoka). Někdy může pomoci samohlásku a souhlásku prohodit, jako třeba ve slově szerda ([serda], středa).

Vydržte, už se blížíme. Na závěr dnešního možná trochu stručného povídání jsem si nechal jednu opravdovou lahůdku. Zmínil jsem středu, na řadě je čtvrtek. To je přímo parádička! Souhlásek je tu hned pět za sebou, včetně jedné slabikotvorné. To je pro Maďary téměř nevyslovitelné. Ale poradit se dá se vším, prostě tam těch samohlásek nacpeme víc - a máme z toho csütörtök ([čütörtök]). Krása, viďte?

Každé pravidlo má svoje výjimky, ani ta jazyková nejsou žádnou... řekněme zvláštností. Někdy to prostě maďarština nechala tak, jak to bylo. Slova strand ([štrand], pláž), sport ([šport]), flürt (flirt), próba (zkouška) jsou celkem běžná, žádné z nich však není domácího původu. Skupinou "pr-" začíná obrovská hromada převzatých slov (už bez překladu a výslovnosti): profil, professzor, probléma, program, procedúra, profit, privilégiuim, prevenció. Dříve třeba i proletár.

A to je vše, jsme na české hranici i na konci povídání. Pět kilometrů přede mnou jsou Halámky se známou restaurací, takže pauza bude delší a vyprávění o několik obrázků bohatší. Na pořádný odpočinek je po čtyřech a půl hodinách cesty doba tak akorát.

Když po páté hodině konečně zastavím doma, mám ujeto 1645 kilometrů. Tentokrát se loučím opravdu jen na chvíli. Další cesta je totiž v plánu už o přespříštím víkendu. 

 

Autor: Jaroslav Babel | středa 26.4.2023 16:00 | karma článku: 15,56 | přečteno: 173x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 125x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi, v silném proudu se s nimi převrátil raft

18. června 2024  9:39,  aktualizováno  9:45

Dva čeští občané přišli o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách. Nehoda se stala v pondělí...

Z novel o televizních poplatcích zmizí povinnost hlásit uživatele internetu

18. června 2024  9:25

Ministerstvo kultury odstraní z mediálních novel povinnost firem hlásit České televizi a Českému...

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Výborný: Jurečka by měl ministrem zůstat, v krajích i Senátu chceme posílit

18. června 2024

Premium Lidovci v eurovolbách své dva mandáty neobhájili. Pokud jejich předseda Marian Jurečka dodrží svůj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.