Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léto roku devatenáctého (18.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

Kniha pátá: Na maďarském jihu

1. kapitola: Den v Harkányi (18. srpna 2019)

O něco málo více než čtyřtisícové město Harkány leží v nejjižnější části Maďarska, jen asi 7 kilometrů od hranice s Chorvatskem. Zdejší osídlení je velmi staré – lidé tu prokazatelně žili už před tisícovkou let, samotné jméno obce Harkány je poprvé zmíněno v roce 1323. Jeho původ však je dnes neznámý.

Město je to takové zvláštní. Chybí mu náměstí, hlavní Kossuthova ulice tím pravým centrem není – už jen proto ne, že se táhne od severu k jihu téměř celým městem. Její část slouží alespoň jako bulvár s obchody a restauracemi. Harkányské lázně mám od svého apartmánu v docházkové vzdálenosti, takže projdu tímtéž místem jako včera večer a mohu přidat fotku zmíněné části hlavní ulice i za světla.

Navštívíte-li Harkány a máte-li navíc srovnání s jinými lázeňskými místy, získáte možná dojem, jako by se tu čas zastavil někdy v osmdesátých letech. Retro byly dlouhá léta i zdejší lázně: bazény pouze vybetonované a též trochu odrolené, jak v dobách nejrozvinutějšího socíku. 

Volím vstup jednou z vedlejších bran. Není v tom žádný záměr, lázně ve městě vlastně tak trochu hledám. Prostě poslechnu první šipku, která k nim ukazuje. Zmíněné retro na mě dýchne i na místě, kde bych to rozhodně nečekal: u kasy dostávám vstupenku podobnou té, kterou kdysi v kině odtrhávali z ruličky. Sešívačkou mi ji pokladní přicvakne k účtence, a když popojdu asi pět metrů za bránu, další člověk obě části zase oddělí, účtenku mi ponechá a vstupenku vymění za náramek na ruku.

Po absolvování této zajímavé vstupní procedury mohu pokračovat parkem snad někam k bazénům.

Zastaví mě ale kávová přestávka. Je zajímavé, jak se o dovolené mění zažité zvyky. Doma by mě totiž snad ani nenapadlo dát si touhle dobou kafe, v práci jakbysmet. Ovšem dovolená, to je něco jiného. 

Už dopoledne je docela slušné horko, přes den má teplota dobýt tropickou hranici, takže se spokojím jen s venkovními bazény. V centrální části areálu jsou dva těsně u sebe, liší se jen teplotou vody.

Mimo jiné jsou krásným důkazem toho, jak je lidské oko snadno oklamatelné. Jejich zábradlí je totiž složeno ze zkosených segmentů, a při pohledu na něj se zdá, že vodní hladina je z kopce. Snad lze tento dojem převést i do plochých dvojrozměrných fotografií.

Na koho by snad tento zrakový klam nefungoval, může na fotkách hledat zcela jiné věci. Materiály jsou k dispozici sypké i pevné, malé i velké, někdy až přetékající. Detailní pohledy však s ohledem na společenské konvence nedodám. 

Blízkost Chorvatska se projevuje jednak tím, že občas zaslechnete jazyk pro mnohé jistě srozumitelnější, než je maďarština, jednak občasnými chorvatskými nápisy. Rozhodně to není nijakým pravidlem, ale tu a tam na ně narazíte. A snad pro úplnost mohu dodat, že Chorvati říkají městu Harkanj. Takže nijak překvapivě.

Lázně jsou toho času ochuzeny o hlavní bazén, který je právě zakryt a prochází či projde rekonstrukcí. I když, při bližším pohledu vlastně platí pouze ta část věty hovořící o zakrytí. Zbytek by se dal třeba svést na to, že je dnes neděle. Pohled jednou ze škvír v zástěně však odhalí něco jiného: práce evidentně ještě ani nezačaly. Trochu lituji, že je bazén mimo provoz, neboť retrozážitek to mohl být dokonalý.

Oběd mi obstará jedna z místních vývařoven. Stačí si objednat a počkat. Jsou vlastně dvě možnosti, jak čekání skončí. Hosté u několika sousedních stolů namítají, že právě tohle si neobjednali. Mě se naopak obsluha přišla zeptat, co že jsem to vlastně chtěl. Nakonec se dočkám čehosi barevně i tvarově splývajícího. Chuťový zážitek je s vizuálním v dokonalém souladu. 

Kdo chce vědět, co to vlastně je, nechť mrkne do jídelního lístku. Je to položka s číslem šest. Jíst se to jistě dá, ale už od pohledu je vidět, že na pravý gastronomický zážitek v Maďarsku pořád čekám. 

Po obědě ještě objevím plavecký bazén s teplotou vody okolo 28 stupňů, což je o pár dílků méně než odpolední maximum teploty vzduchu. A tak ty bazény až do konce pobytu střídám.

Večer v Harkányi nacházím doklad o tom, že čas se tu zastavil i v dobách minulých docela nedávno. Výstavba nového městského centra skončila někdy před rokem 2011. 

Včerejší "zelenou" restauraci poznávám i za světla, takže ji obcházím. Hned za ní je podnik s možná trochu podivným názvem Tilos ([-š], česky "Zakázáno"). Vstupuji směle. Obsluhuje tu mladý a usměvavý dámský kolektiv. Konečně také dostávám skvěle vypadající i chutnající jídlo.

Se stejnou chutí a v dobré náladě poté pokračuji Modrým Portugalem (Kékoportó). Skvělým, takže nezůstane jen u jednoho.

Setrvám až do doby, kdy řady hostů poněkud prořídnou. Od svého stolu tímto všechny zdravím. Končí den, dobrou noc.

 

Autor: Jaroslav Babel | neděle 1.9.2019 11:11 | karma článku: 39,43 | přečteno: 719x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 125x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

KOMENTÁŘ: Zvíře není jenom věc. A patří to i do české ústavy

18. června 2024

Premium Je ústava jen přesným návodem k použití státu, anebo by měla obsahovat i obecné a vznešenější...

Slovenští politici letěli na Euro vládním speciálem, pracovní cestu nehlásili

18. června 2024  11:50

Slovenský vládní speciál byl v německém Frankfurtu nad Mohanem v době, kdy tam slovenský národní...

Během deseti dnů hořely hned tři elektrokoloběžky, vždy za to mohla baterie

18. června 2024  11:50

Tři elektrokoloběžky během deseti dnů vzplály na jihu Čech. Ve všech případech o šlo o technickou...

Opilec napadal zdravotníky, kteří ošetřovali pacienta. Zamkli se v sanitce

18. června 2024  11:46

Muže ze Sokolova, který letos koncem května ohrožoval a vulgárně urážel zdravotnické záchranáře při...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.