Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čím je Yoko Ono

Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, má na světě své obdivovatele i nekonečné kritiky. Historie ji pasovala do role té, která rozbila Beatles. Zrovna tato nálepka však není úplně spravedlivá.

Yoko Ono, přibližně 2008Marcela Cataldi Cipolla, svobodná licence umožňuje volné použití

Beatles se na pokraji rozpadu ocitli záhy potom, co zemřel jejich manažer Brian Epstein. Od té doby neměl kdo krotit jejich rozmíšky a egoismy. Všichni, snad s výjimkou Ringa, dospěli samovolně k názoru, že jsou dost dobří natolik, aby se obešli bez firemního štítku skupiny.

Já bych Yoko přisoudil úlohu jakéhosi katalyzátoru. Stejně jako světová válka nezačala kvůli atentátu na arcivévodu, ani Beatles se nerozpadli primárně kvůli Yoko. Obojí však posloužilo jako záminka. Lennon si snad i mohl vychutnat své kolegy, když viděl jejich obličeje otrávené z přítomnosti Yoko. Zbořme tu ale jeden mýtus - nebyla první manželkou ve studiu. Už v červnu 1966 se tam ocitla Pattie. Yoko však byla zřejmě první, která měla ve studiu vlastní postel a mikrofon. 

Její kvílení na koncertu v Torontu v září 1969 je dobře známé, koneckonců je i komerčně dostupné. Přesto tu musím varovat - kdo nemáte představu, o co jde, a chcete si ušetřit zklamání, do koupě záznamu koncertu neinvestujte. Z její produkce byl viditelně nesvůj i Lennon.

Občas si říkám, kam dal tento nesporný muzikant uši, když se postavil vedle Yoko. Zjevně v tom hrály roli i jiné orgány, alespoň na počátku jejich vztahu. Bohužel se to přeneslo i na pódia. Pro vydání na LP musel být záznam koncertu v New Yorku v srpnu 1972 milosrdně upravený tak, aby tam Yoko nebyla. Vystříhány byly nejen její sólové pěvecké výstupy, ale i její kvičení do rokenrolové klasiky Hound Dog. Ony zmíněné sólové písně se krátce předtím objevily na dvojalbu Some Time In New York City. Jedná se o písně tuctové, a posluchač nadaný jen malou dávkou hudebního sluchu musí poznat, že Yoko Ono zpívá falešně. V únoru téhož roku Yoko zakvílela v Mike Douglas Show, čímž obohatila Lennonovo první společné vystoupení s Chuckem Berrym, kteří si s chutí zahráli věci jako Memphis Tennessee nebo Johnny B. Goode. Dodnes si říkám, jestli sbor na vánočním singlu Happy Xmas (War Is Over) byl předem plánovaný, nebo byl nutný právě pro zakrytí zpěvu Yoko.

Ještě v době existence Beatles vyšly avantgardní počiny Lennonových - Two Virgins se známým nahatým obalem, Life With The Lions a Wedding Album. Podobné zvukové koláže tvořil třeba i Paul McCartney, jen Lennon měl tolik drzosti a odvahy zároveň, že tyto výplody vecpal na desky. Spolupráce Lennonových skončila až při nahrávání posledního Johnova alba. Polovina věcí byla vyhozena a byla nahrazena písněmi Yoko Ono, kteréžto autorka i zpívá. Ojedinělý případ v hudební historii, kdy se hudební extratřída spojila s naprostým brakem. Album se pochopitelně prodávalo dobře už díky tomu, že to byly první Lennonovy nahrávky po několika letech jeho období muže v domácnosti. Prodejnost pak logicky ještě zvýšily události z 8. prosince 1980, na první místo v žebříčcích po obou stranách Atlantiku se album dostalo až po Lennonově smrti. Bylo třeba vydat ještě zbylé nahrávky, proto v roce 1984 vyšlo posmrtné album Milk And Honey, které obalem i náplní pokračovalo ve stejném duchu.

Vztah Lennona a Yoko utrpěl zásadní trhliny - známý ztracený víkend přišel poměrně brzy. Lennon se k Yoko po více než roce vrátil. Po narození syna Seana se zdálo, že jsou k sobě připoutáni definitivně, byť spekulace o tom, že Lennon chtěl odejít podruhé, lze v literatuře najít. Pokud chtěl, už to nestihl. Yoko Ono po jeho smrti žila se Samem Havadtoyem, ale vesele s ním randila už před ní.

Yoko Ono nebyla ani dvakrát vzorná matka. Otci její dcery Kyoko a předešlému manželovi, filmaři Tony Coxovi, se nedivím, že chtěl Kyoko před avantgardní dvojicí schovat. Jsme-li zodpovědnými rodiči, udělali bychom v podobné situaci totéž - lehce vypatlané dvojici feťáků by svoje dítě nechal málokdo. A to i přes platné soudní rozhodnutí, kterým se Lennonovi oháněli. Lennon se ve druhé půlce sedmdesátých let do značné míry uklidnil, a tak byl z dvojice možná on právě tím, kdo byl schopný péči o Seana zvládnout. Jeho umělecká dovolená má zřejmě nejspíš hlavní příčinu právě zde.

Po roce 1980 se Yoko stala profesionální vdovou. Vtip o tom, kdo je na světě nejskromnější (Yoko, protože už desítky let žije z jedné mrtvoly), nevznikl jen tak z ničeho. Logicky má nemalé příjmy coby dědička práv. Vydávání Lennonovy pozůstalosti by však slušelo více koncepce. Dříve se mohl fanoušek dočkat aspoň nějakých raritek v podobně Anthology nebo alba Acoustic, ale poslední dobou se její péče zvrhla v nekonečnou řadu výběrů, které nemohou být jiné než čím dál tím více stejné. A tak za její nejlepší hudební počin považuji poskytnutí kazety s Lennonovými demosnímky ostatním členům Beatles, díky čemuž mohly v polovině 90. let vzniknout poslední nahrávky pod hlavičkou skupiny, písně Free As A Bird a Real Love.

Bez výhrad vlastně beru jen známé mírové aktivity. To, že jsou vesměs k ničemu a žádné válce nezabránily, nikdy není dost dobrý důvod s nimi končit.

Šíří záběru je Yoko hotový Cimrman - hudební skladatelka, zpěvačka, producentka, filmařka, výtvarnice, exhibicionistka, aktivistka... A vzpomínáte? Diskutovat, vést spory. Je to to jediné, co proti tomu můžeme dělat. Ostatně světonázor na ni nikdy nebude jednoznačný, ale já ji za génia považovat nemohu.

Autor: Jaroslav Babel | pátek 15.4.2011 10:46 | karma článku: 37,68 | přečteno: 3929x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 114x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,40
  • Průměrná čtenost 1322x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.