Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Putování s dinosaury

Když se řekne Broome, většina si tady v Austrálii vybaví tři věci. Perly, dlouhou Cable Beach s velbloudy a krokodýly a …. drumroll prosím …. Dinosaury.

Ano dinosaury.

Uznáte, že jsme si nemohli tuto příležitost nechat ujít, i když všichni místní nás odrazovali, že jsme ve špatné fázi měsíce, voda je příliš vysoko a nic neuvidíme. Jenže my si vybírat nemohli. Do Broomu bych se určitě chtěla ještě někdy vrátit, ale těžko budu v budoucnosti naši cestu synchronizovat s mořskými proudy a nejnižším odlivem.

Tak jsme to riskli.

Příliv je ve skutečnosti tím druhým zásadním faktorem, zda otisky jdou vidět nebo ne. Broome a celá okolní oblast je proslulá tím, že příliv a odliv zde dosahuje těch největších výkyvů kdekoli na světě. Neuvěřitelných až 10m, což prý představuje až 15km odliv; a některá místa jsou tudíž přístupná jen několikrát v roce, kdy jsou přílivy obzvláště nízké. Navíc, každý měsíc je prý jen třídenní okno, kdy je příliv dostatečně nízký, aby stopy odhalil. 

A že to vážně stojí za to. Jen za posledních deset let průzkumu, zde prý identifikovali 21 druhů dinosauřích stop na zhruba 100km pobřeží - cože je prý nejvíc kdekoliv jinde na planetě.

Ale! 

Tím prvním a podle mě tím nejdůležitějším faktorem, je prachobyčejné štěstí. Ano, štěstí. Neexistují totiž žádné mapy, nebo přesný návod, kde a jak je najít (z pochopitelných důvodů). Navíc, otisky vůbec není snadné rozeznat, i když jich na zdejším pobřeží je okolo tisíce a přijdete sem ve správnou dobu. Když totiž nejsou stopy zrovna pokryté slanou vodou, celkem umně se schovávají pod přílivovým písčitým nánosem, mohou být pokryté slizkým bahnem, řasami anebo podivným mazlavým porostem. Takže i když máte nějaký ten otisk přímo před nosem, je dost pravděpodobné, že ho vůbec nevidíte. Tak, jako já. Že jsme jich z tohoto důvodu minuli několik, tak o tom jediném jsem zásadně přesvědčená. 

Ale pěkně od začátku. 

Sever Západní Austrálie, oblast pojmenovanou Kimberley, jsem toužila navštívit od prvního dne, co jsme před deseti lety v Austrálii přistáli. Letos se nám to nějakým zázrakem podařilo, i přes vrchol pandemie. Nějakou naprosto neuvěřitelnou závadou v matrixu na dobu, kdy jsme měli od vánoc letenky koupené, se spěšně hranice otevřely - jakoby jenom pro nás. Ale jen proto, aby se po našem návratu zase rychle zavřely a už tak zůstaly. To bylo na začátku května. Kdybychom tam letěli o týden dřív, tak se tam nedostanem, a o měsíc později také ne. 

Za dinosaury vyrážíme na Gantheaume Point, kousek za Broomem. Na skalnatém výběžku je obrovský maják, na kterém sídlily dvě rodiny mořského orla, a který byl nedávno za několik milionů na prodej (to jen pro ty, co by měli zájem investovat do zámořských nemovitostí). Tady z bílého písku Cable Beach vystupují impozantní červené útesy, které v kontrastních barvách neskutečně soutěží s třpytivými barvami tyrkysového Indického oceánu.

A co ti dinosauři?

O dinosaurech všichni fantazírujeme už od dětství. Proto, když se taková příležitost poštěstí, člověk tomu nejdřív ani nevěří. Je to opravdu surreálně absurdní. O dinosaurech se přece čte jen v knížkách anebo se na ně chodí dívat do muzea. 

Proto mi to dovolte zopakovat, asi aby mi to samotné došlo - hledali jsme 130 milionů let staré stopy dinosaurů. 

DI-NO-SAU-Rů! 

Wow.

S těmi to bylo tak ...

Bylo nebylo, když ještě Austrálie byla součástí superkontinentu Gondwany, dinosauři tu zanechali stopy na tehdejší hlinité pláni. Dnes ovšem všude kam oko dohlédne, je oceán. Stopy v bahnité hlíně byly pokryty sedimenty, a ty časem ztuhly. Moře si to ale nenechalo líbit a sedimenty pár tisíců let odnášelo a dnes - když přeje štěstí a moře je dostatečně nízko - naskytne se možnost je najít. 

Nečekejte tu žádné nápisy, cedule, zátarasy nebo zábradlí. Dokonce se ani neplatí vstupné. Když slezete několik desítek metrů po příkré pískovcové skále k pobřeží, jste tu jen vy, desítky ostatních turistů se sklopenými hlavami, a (nepřející) příroda. 

Čím zhrběnější tělo, tím lepší šance nějakou tu stopu najít, řeknete si. Možná. Osobně jsem došla na to, že je to ta nejlepší strategie, jak si co nejméně ublížit. Těžiště svého těla jsem přenesla trochu níž, a tudíž, když jsem padala, nepadala jsem tak daleko. A že jsem padala často. Kameny jsou slizké, neskutečně všechno klouže, myslíte si, že šlapete na pevný písek a proboříte se až po kolena do bahna. Ano, přiznávám, asi po půl hodině hledání jsem to chtěla vzdát a naštvaná jít domů. Štěstí mi nepřálo (mezi námi, já ho využila na těch letenkách).

Z knížek všichni víme, jak nějaká ta dinosauří stopa vypadá.

Nacházejí se tu 1.5m velké stopy sauropoda, což bylo zřejmě to největší zvíře, které kdy chodilo po Zemi.

 

Pak tu jsou Brontosauří vypukliny

 

Stegosauři, Velociraptoři, Ornitopodi a Allosauři a mnohé jiné...

 

 

Asi nejznámější jsou stopy Megalosaura broomensis, středně velkého masožravého teropoda. Zdejší lid Yawuru tyto stopy připisují „Emu Man“ nebo „Marale“ - jednomu ze stvořitelů a tvůrců Dreamtime, který tudy kráčel.

Pro ty, co se sem chystají někdy vyrazit, můžu doporučit jedno - chce to pořádný boty a nevzdávat to. A od věci není taky nějaké koště. Ty stopy tu fakt jsou. 

Štěstí naštěstí přálo mému manželovi, který byl se synem houževnatější. 

 

Tahle patří některému z teropodů, středně velký masožravec, možná dost podobný nechvalně známému T-Rexovi. Dokonce i první Austrálci mají stopy dinosaurů zanesené ve svých Dreamtime stories.

Je dost úžasné stát v dinosauří stopě, kterou tu nějaký teropod vytvořil, když lovil večeři před více než 100 miliony let. S postupným zvyšováním mořské hladiny je ale bohužel víc než jasné, že za pár let tyto stopy nenávratně zmizí. Je víc než jisté, že několik dalších tisíců stop je dnes stejně zalité vodou a pískem a už je nikdy nespatříme. Možná ale moře odkryje časem další pro budoucí generace.

Asi vás nepřekvapí, že si myslím, že dinosauří stopy jsou docela velký 'WOW' factor. Bohužel ne pro všechny. Je šokující, že toto místo není už dávno chráněné UNESCO. A místo toho se zde plánují výstavby plynových rafinerií, které tohle nádherné pobřeží a unikátní ekosystém zdevastují. Aktivisty naštěstí zrušená plynová rafinérka na nedalekém James Price Point je zářným příkladem. Musí to být fakt těžký vybrat si mezi krátkodobými zisky ve prospěch hrstky lidí a zdevastováním unikátního pobřeží s nevyčíslitelným přírodním bohatstvím ve formě neopakovatelného kulturního dědictví, přírodními habitaty a endemickými biotopy s florou a faunou, která se nikde jinde nevyskytuje. 

Anebo že by to až zas tak těžké nebylo?

   

Autor: Alexandra Synac | neděle 24.10.2021 22:42 | karma článku: 8,96 | přečteno: 166x
  • Další články autora

Alexandra Synac

Jak to chodí poslední dobou v Austrálii

Tak máme za sebou sto dní fiesty. A tradáááá ... vypadá to že, teda aspoň tady v New South Wales, od příštího týdne budeme moci vystrčit hlavy ven a vyrazit někam dál, než v 5km radiusu v našem okrese.

10.10.2021 v 20:49 | Karma: 15,70 | Přečteno: 982x | Diskuse | Cestování

Alexandra Synac

Šeptání vln

Až doposud vždy viděla moře z jistoty pevné půdy pod nohama. Moře z vrtkavého kajaku vypadá úplně jinak, pomyslela si Kara úzkostlivě. Ultramarínová hladina byla naprosto průzračná snad několik metrů do hloubky.

18.9.2021 v 13:16 | Karma: 12,24 | Přečteno: 210x | Diskuse | Ona

Alexandra Synac

Ty jsi má ... zlatožlutá aneb australský květinový znak

Žlutá a zelená. Pro nás obyčejná barva pampelišek nebo zlatého deště, ale třeba i kopřivy nebo trávy. V Australské buši je to ale celkem neobvyklá kombinace.

1.9.2021 v 9:43 | Karma: 16,15 | Přečteno: 494x | Diskuse | Fotoblogy

Alexandra Synac

Všechno nejlepší k prvním 60 dnům

Všechno nejlepší k 60 dnům v lockdown. A pevný nervy na mnoho, mnoho, MNOHO dalších. Hlavně to pořádně oslavit. Fiesta must go on. Já vím, šedesát dní nic není, i když nám to připadá jako věčnost.

25.8.2021 v 13:08 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse | Ona

Alexandra Synac

Děcka jedny nevděčný!

“Dvacet stupňů? Já do takový zimy nejdu.” To prohlásil v sobotu můj syn, když jsem celý rodině naočkovala sobotní výlet do přírody.

15.8.2021 v 9:37 | Karma: 22,27 | Přečteno: 714x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Antarktida našla svého poštmistra. Nejúžasnější práci na světě bude dělat Brit

9. října 2024  20:03

Antarktida právě vybrala nového ředitele pošty. Britská charitativní organizace totiž obsadila...

Česko bude znovu členem Rady OSN pro lidská práva, rozhodlo Valné shromáždění

9. října 2024  18:08,  aktualizováno 

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...

Ozvěny železné opony. Harrisová i Trump prosí migranty z Evropy o hlasy

9. října 2024

Premium Prezidentská kampaň ve Spojených státech vrcholí a do těsného souboje promluví donedávna přehlížené...

Biden si poprvé od srpna volal s Netanjahuem, mluvili i o odplatě vůči Íránu

9. října 2024  19:58

Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 154
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2485x
srdcem z jižní Moravy; duší v Kanadě; doma ve West Yorkshire; momentálně u protinožců; snící o chaloupce ve Švýcarských Alpách; naivně zamilovaná do krásné Polynésie. Zkrátka na cestě.

https://www.instagram.com/ardna_xella/