Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Doma je doma. Ale kde to vlastně je?

Byl to zajímavý pocit, když jsem poprvé uslyšela své dítě zpívat australskou hymnu na jednom z pravidelných pátečních školních shromážděních. Já, holka z malé vesničky na jižní Moravě. Moje dcera, která je Britka a zpívá australskou hymnu. Jak se to stalo, říkala jsem si, když jsem si utírala slzy dojetí a snažila se své emoce schovat pod prosmrkaný papírový kapesníček.

Moje kořeny jsou pevně zarostlé někde pod Pálavou na mé milované jižní Moravě a hned tak je něco nevyvrátí. Manžel je zase nefalšovaný Pražák (teda pardón – Libeňák). S dětmi je to asi poněkud komplikovanější. Narodily se v Británii, v překrásném kraji Yorkshire, kde se i já cítím po letech opravdu doma, i když do Čech a na Moravu jsme jezdili často. Teď už ale tráví víc jak třetinu jejich života objevováním krás života u protinožců.

A kde jsou tedy jejich kořeny? Já vím, nabízí se nahlédnout do kolonky „národnost“ anebo „místo narození“ na rodném listě, ale je to směrodatné? Jsou uvnitř Angličany jenom proto, že se tam narodily? Nebo jsou Čechy, protože my jsme oba odtud a mluvíme na ně česky? Můžu si s nimi číst Honzíkovu cestu, povídat si s nimi o Moravě a Čechách, o moudrém Karlu IV, nebo o jejich vzdálené rodině, kterou prakticky znají jen díky Skypu; můžeme si zpívat Svěráka, číst o Bivojovi, poslouchat rádio, dívat se na Vaška v kulichu, jak se snaží vytrhnout velrybě stoličku, chodit do české školičky, ale budou se díky tomu cítit Čechy? Co si budem namlouvat, můžu se snažit sebevíc, ale myslím, že samotná znalost jazyka a kultury k národnímu cítění asi nestačí.

Jak vlastně ten pocit náležitosti k národní identitě vzniká? Jak a čím jej můžeme ovlivnit? Co to vlastně obnáší být Čechem, Angličanem, Australanem? Je vlastenectví k 16000km vzdálené zemi možné v dítěti vybudovat nošením trikolóry nebo moravského kroje z vesnice odkud pocházím?

A vůbec! Potřebujeme k životu ten pocit někam náležet? Vědět odkud pocházíme a vážit si toho? Nebo nás neovlivní nic natolik než místo, kde jsme se narodili a tím to končí? Anebo národní cítění je už v dnešním globalizovaném světě passé a je tak nějak jedno, kým jsme tam uvnitř? Protože dřív nebo později už budeme takhle světově smíchaní snad všichni. Vzniknou tak nové pojmy jako australský čecho-angličan a nikdo vlastně nebude vědět, co to znamená. A nikomu na tom, odkud ten druhý je, vlastně nebude ani záležet, protože sám neví odkud přišel a kým tam uvnitř je.

A nebude to tak možná lepší? Třeba když bude tam uvnitř prázdno, když zmizí naše národní cítění, onen hrdý pocit náležitosti a respekt k předkům, vypaří se i nežádoucí puristické názory pod zástěrkou xenofobie a potažmo i rasismu?

Přála bych si, kdyby v tomto měli sociologové a psychologové jasno. Mezitím nám nezbývá, než na Británii, Moravu i Čechy s láskou denně vzpomínát, ale stejně tak si užívat nových dobrodružství, které nám dočasně poskytuje Austrálie. Nakolik je ale ovlivní a nakolik z nich budou díky tomu Australany se s jistotou dozvím, až za mnoho let.

Ať už je to tak nebo onak, je asi jedno kde se momentálně nacházíme. Myslím, že hlavní je, co cítíme uvnitř a jsme s tím pocitem v blažené harmonii. Doma je zkrátka doma a to je podle mě tam, kde nám je dobře, protože jsme spolu. Chtěla bych ale umět přetočit film života dopředu a nakouknout do tajemství duše jejich identity a náležitosti; zkrátka vědět, kam jednou budou patřit a kým se budou cítit. Ale jak pravila jedna malá holka, to se stane „až naprší a uschne“.

Mého čtyřletého syna to možná taky tak trochu zajímá. Nedávno se mě totiž zeptal: „Mami, a v jaké zemi budeme žít příště?“. Soudím tedy, že život z kufru si i děti užívají spolu s námi. I když vlastně pořádně nevíme, kde to „naše doma“ vlastně je.

Autor: Alexandra Synac | úterý 4.12.2012 10:05 | karma článku: 26,55 | přečteno: 3628x
  • Další články autora

Alexandra Synac

Děcka jedny nevděčný!

“Dvacet stupňů? Já do takový zimy nejdu.” To prohlásil v sobotu můj syn, když jsem celý rodině naočkovala sobotní výlet do přírody.

15.8.2021 v 9:37 | Karma: 22,27 | Přečteno: 710x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Zápisky z lockdownu 2.0 ...

?Nebývá moc často, že se v českých novinách píše o Austrálii. A když už, tak to nebývá zrovna nic moc pozitivního. Za poslední rok si vybavuju jen hrstku titulků - požáry, potopy, myši, a teď obklíčení Sydney armádou.

2.8.2021 v 5:36 | Karma: 18,90 | Přečteno: 476x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Stejná pláž 100x jinak

No stokrát teda ne, i když ... ale ne, ... nebo že by? ... mmm, radši ne. Přiznávám, nadpis je trochu clickbait, ale vadí to? Podle mého pláží a moře není nikdy dost. Tak mi snad odpustíš.

25.7.2021 v 16:49 | Karma: 13,15 | Přečteno: 393x | Diskuse| Fotoblogy

Alexandra Synac

Když buš kvete v zimě

Australská zima je asi mým nejoblíbenějším obdobím. Teploty jsou snesitelné, takže se dá chodit ven na pořádný tůry, všude je okolo spousta zvířat, v noci je neuvěřitelně čistá obloha se zářící Mléčnou dráhou tak, že háže stín ...

18.7.2021 v 13:32 | Karma: 18,70 | Přečteno: 286x | Diskuse| Fotoblogy

Alexandra Synac

Z vězení na ostrově aspoň do outbacku

?Neriskuju ráda. Sázení nebo hazardování s radostí přenechám jiným. (Mezi námi, můžu sázet ledatak akorát cibuli, a i ta mi zatím vždycky chcípla.)

11.7.2021 v 10:18 | Karma: 12,93 | Přečteno: 380x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 154
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2572x
srdcem z jižní Moravy; duší v Kanadě; doma ve West Yorkshire; momentálně u protinožců; snící o chaloupce ve Švýcarských Alpách; naivně zamilovaná do krásné Polynésie. Zkrátka na cestě.

https://www.instagram.com/ardna_xella/