Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Verdikt Ústavního soudu aneb, když stabilita vítězí nad právem

Tak jako za reálného socialismu, tak i dnes jsou soudci pevnou oporou režimu, i když se nám establishment a média snaží namluvit pohádku o jejich nezávislosti.

Dnes a denně slýcháme pohádku o neovlivnitelných soudcích a nezávislých soudech, ale jen naiva může těmto báchorkám věřit. Ano jistě existují mezi soudci jedinci, kteří se snaží každý případ posuzovat nestraně, ale jistě se najde i dost těch, kteří jsou v některých případech ochotni přivřít oči, ohnout paragraf, když dostanou nabídku, která se neodmítá, když je potřeba vyjít vstříc příteli, když je jim nabídnuta jistá protislužba atd. Najdou se ovšem jistě i takoví soudci, kteří před právem preferují i nějaké vyšší zájmy, ideje, kterým věří, což je ovšem také špatně, ale bohužel to tak funguje. Není také nic nového, že se různé mocenské skupiny, či dokonce mafiáni snaží dostat své lidi na klíčová místa ve státní správě, tedy i na místa soudců na různých stupních našeho soudního systému. Pokud jde o stupně nejvyšší, tak zde do hry vstupují i politici, kteří v těchto institucích potřebují mít své lidi, jenž podpoří jejich rozhodnutí, jsou-li náhodou u těchto soudů rozporována. Nemusí přitom jít jen o snahu o přímé ovlivňování, ale o proces jejich jmenování na vybrané posty na základě znalostí jejich názorů na určitou problematiku, či jejich ideovou spřízněností s tou, či onou stranou.

V USA se veřejně probírá, zda ten či onen soudce má blíže k republikánům, či demokratům a prezident většinou jmenuje soudce Nejvyššího soudu podle toho, kdo má blíže k jeho partaji, kdo věří ve stejné hodnoty. U nás si stále hrajeme na to, že nejvyšší místa zaujímají jen ti nejlepší z nejlepších, že politika v jejich výběru nehraje žádnou roli. Pokud se týče výběru soudců Ústavního soudu, tak zde navrhuje kandidáty prezident a soudce pak schvaluje senát. V minulosti, za prezidenta Zemana, byl pravicový senát jistou pojistkou, že se na místa soudců dostanou lidé, kteří nevadí ani navrhovateli, ani těm kdo ho schvalují a že tedy lze od nich čekat jistou nestrannost.  Prezident Pavel je ovšem ze stejné líhně jako ti, co ovládají senát a pravici tedy nic nebrání ve výběru soudců dle svého vkusu, tedy zejména těch, o kterých vědí, že je případně podpoří. Mimochodem byla to právě volba prezidenta, která částečně stojí za kauzou, ke které se vztahuje včerejší sporný verdikt Ústavního soudu.

Kauza krácení valorizace důchodů přijatá parlamentem ve stavu legislativní nouze byla zdůvodněna neodkladností, protože údajně hrozilo, že v rámci vysoké inflace bude stát muset vyplácet důchodcům navíc průměrně o 1 770 Kč více, což by neúměrně zatížilo státní rozpočet.  Vládní koalici sice bylo již zřejmě nejpozději v lednu minulého roku jasné, že se bude muset k takovému kroku odhodlat, ale vyčkávala až proběhnou prezidentské volby, protože předčasné zveřejnění jejich rozhodnutí by mohlo odradit voliče od volby jejich nepřímo podporovaného kandidáta. Volba se vydařila, a tak teď bylo potřeba rychle zákon přijmout, aby státní finance byly zachráněny, což se ve zkráceném jednání vládním stranám podařilo. Peripetie okolo přijímání zákona, tedy nedostatečný čas k jeho projednání, neopodstatněné využití zákona o legislativní nouzi, jeho retroaktivita, to, že nenaplnil očekávání důchodců na zvýšení jejich penzí se snažilo využít hnutí ANO k jeho napadení u Ústavního soudu, kde ale neuspělo. Soud rozsudek zdůvodnil i tím, že státu mohla vzniknout přiznáním důchodů velká zátěž, že takovou výši inflace nikdo nepředpokládal, a že tedy vyhlášení stavu legislativní nouze bylo oprávněné, že nejde o retroaktivitu, že očekávání by bylo nenaplněno až po oficiálním přiznání důchodů.  Ovšem co se týče inflace, tak i běžný občan si v druhé polovině roku 2022 zajisté všiml, že ta strmě roste, což potvrdili i mnozí odborníci, jen holt k vládě a soudcům Ústavního soudu se to nějak nedoneslo. Mimoto, kdyby vláda zvládla růst cen energií, což nastartovalo inflaci, tak by nemusela řešit problém s valorizacemi penzí, ale to je jiný příběh.

Také s tím očekáváním a retroaktivitou to není tak úplně jasné, protože i někteří odborníci mají na tento případ jiný názor než ten, který prezentuje verdikt US. Mnozí se dnes tedy oprávněně ptají, zda za rozhodnutím soudců nestojí spíše obavy o ohrožení systému, kterému slouží, ekonomickými a politickými otřesy. Jejich vazby na představitele vládní koalice, jejich ideová spřízněnost s nimi. Jak se zdá, tak stabilita systému dostala přednost před právem. Pro mnohé to ovšem nebylo až takové překvapení, napověděla již výměna soudce zpravodaje za člověka, eufemisticky řečeno, s velmi specifickými názory. Kdo četl výše, tak jistě pochopil, že se nebude jednat o ojedinělý případ, kdy právo dostane na frak, kdy to bude o politice, i když soudci přece s politikou nemohou nic mít, jsou nezávislí a nestraní.

O této kauze také: Vládní lež a trnité dilema prezidenta Pavla

https://alesmerta.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=799006

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 25.1.2024 19:20 | karma článku: 45,62 | přečteno: 5908x
  • Další články autora

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 26,75 | Přečteno: 853x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 33,95 | Přečteno: 1238x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,62 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 410x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 4001x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Policie řešila na Václaváku podezřelé kufry, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

Aktualizujeme V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Farageovi kandidáti chválí Hitlera. Může za to prověřovací firma, čílí se lídr

18. června 2024  14:33

Kandidáti britské nacionalistické strany Reform UK vedené Nigelem Faragem čelí kontroverzím. Jeden...

Dodávka na pěší zóně srazila a usmrtila seniorku, zůstala zaklíněná pod autem

18. června 2024  14:19

Tragickou dopravní nehodu vyšetřovali dnes dopoledne olomoučtí policisté i hasiči na pěší zóně v...

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06,  aktualizováno  18.6 14:01

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 274
  • Celková karma 28,75
  • Průměrná čtenost 1966x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik