Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praha versus venkovští "balíci" ve volebním poločase

Vláda nedávno představila sedumdesát údajných faktů, které mají dokládat její úspěšnost. Tyto její zmiňované aktivity prý našemu lidu zajistí prosperitu a bezpečí, ovšem kdejakej rejpal by k tomu dodal – jak komu a jak kde.

Vždy po volbách, které přinesou značně rozdílné volební výsledky v Praze a zejména v pohraničí, zavládne v naši matičce znechucení nad "tupostí" venkovských obyvatel kteří nejsou schopni pochopit, že správné je volit mainstream, nejlépe ten pravicový, a vyhnout se všem populistům, extrémistům, kteří kritizují a dokonce rozvracejí náš skvěle fungující systém a nabízejí řešení, která jsou proti duchu rozvinuté kapitalistické společnosti, proti duchu politiky Bruselu a dokonce prý i proti naší demokracii. Je tedy proti těmto tendencím potřeba účinně zasáhnout, třeba vládní kampaní za 42 miliónů, nebo se dokonce zamyslet nad tím, zda by všichni naši spoluobčané měli mít volební právo. No, něco podobného nejspíše občas napadne i venkovského strejce, když vidí v "akci" např. starostu Prahy – Řeporyjí, ale což, Praha je Praha, tam si mohou dovolit leccos, co jinde ne.

Ale nyní zas trochu vážně. Na nepoměr nerovnoměrné distribuce vytvářeného bohatství mezi populací naši metropole, a zejména pohraničních oblastí naší republiky, upozornili v nedělních Otázkách Václava Moravce ekonom a poradce MPSV Filip Pertold, a sociolog, člen NERVu Daniel Prokop. Pánové se shodli, že tento problém, který se vždy opakovaně dostane na povrch prostřednictvím zveřejnění volebních výsledků v jakýchkoli celostátních volbách, nemá snahu nikdo systémově řešit. Není totiž řešením, že obyvatelé okrajových regionů dostanou navíc nějakých deset tisíc, když si chtějí pořídit tepelné čerpadlo, či zateplit svůj dům. Tady jde o komplexní řešení, které do regionů přinese možnost pracovat za mzdy podobné těm v hlavním městě, protože problém těchto regionu není zejména v tom, že tam lidé nechtějí pracovat, ale že mají mizerné mzdy, takže se se jim práce nevyplácí. Je tedy nutno v těchto regionech podporovat zejména výrobu s vyšší přídavnou hodnotou, a tedy i s vyššími platy, aby lidé měli motivaci, a nestávali se příjemci sociálních dávek. S tím souvisí i nutnost poskytování sociálních stipendií, aby i děti z chudých rodin dosáhli vyššího vzdělání, a tedy v budoucnu i vyšší mzdy a jistotu zajištění na stáří.

Pan Pertold také zmínil, že byl proto, aby se zavedla daňová progrese, tedy přesněji progrese v odvodech, což by mohlo přinést jisté vyrovnání příjmů mezi nízko a vysoko příjmovými lidmi. Jako jeden z důvodů, proč se Pražáci mají lépe než lidé z venkova, je údajně i to, že Pražáci často pracují jako OSVČ a neplatí tedy prakticky žádné daně. Lidé v pohraničí nemají údajně na takovou vyčůranost Filipa, nebo nejsou dost otrlí, aby si takto svůj životní standart vylepšovali. V Otázkách se také řešil vládní úsporný balíček, jež má hlavně zamáznou výpadek daňových příjmů po zrušení superhrubé mzdy. Je sice pravdou, že tato daňová úleva přinesla všem nějaký ten peníz do kapsy, ale právě těm chudým,o kterých je řeč přinesla podstatně méně než těm výše příjmovým. Nikdo také moc neřeší, jak na venkovany dopadnou opatření v rámci naplňování tzv. Green dealu, zda nebude omezena jejich mobilita, zda je nezruinuje platba emisních povolenek, ceny energií, které jim neslouží jen k napájení běžných spotřebičů, ale i např. k pohonu domácích vodáren, bojlerů apod. Kritik namítne, no tak ať si zateplí dům, pořídí tepelné čerpadlo a budou v klidu. Jenže to se často neobejde bez rekonstrukce střechy, výměny topení, podlah, což jsou miliónové náklady, které dotace zdaleka nepokryjí a když nezavadíte o slušně placenou práci, berete 20-30 tisíc hrubého, tak kde na to vzít.

Fialova vláda má za sebou polovinu volebního období sněmovny, ale ani ona zatím neudělala nic podstatného proto, aby se zmenšovaly rozdíly mezi centrem a periferií. Navíc úsporný balíček, změny důchodového systému, zavádění zelené legislativy dopadají nejvíce na ty nejchudší, na ty z periférie naší republiky. Vláda se chlubí, že objednala vojenská letadla za sta miliardy, ale potřebným nabízí jen jednodušší přístup k sociálním dávkám. V Praze to možná berou, ale mám pocit, že po nejbližších volbách se opět rozjede kolovrátek o tom, jak je to možné, že lidé z periférie to opět podělali. Lze se jim ale divit?

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 26.10.2023 20:01 | karma článku: 33,57 | přečteno: 951x
  • Další články autora

Aleš Merta

České KOSMO 2024

Česká republika uvažuje o vyslání svého druhého zástupce do vesmíru, a to soukromou vesmírnou lodí společnosti Axiom Space. Cena 1,5 miliardy korun.

23.6.2024 v 18:19 | Karma: 14,90 | Přečteno: 230x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 27,10 | Přečteno: 873x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 34,00 | Přečteno: 1242x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,62 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 410x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Při nabíjení jednokolky začal hořet byt, hasiči zachraňovali člověka z balkonu

25. června 2024  9:13

Byt v panelovém domě v Plzni zachvátil v noci na úterý požár. Plameny zcela zničily kuchyni a...

Izraelská armáda zabila při útoku v Gaze sestru šéfa Hamásu Haníji

25. června 2024  8:58,  aktualizováno 

Při útoku izraelské armády na dům v uprchlickém táboře Šatí u města Gaza v noci na úterý zemřelo...

V pražské nádrži Kotlářka se našla mrtvola, okolnosti zjišťují kriminalisté

24. června 2024  16:59,  aktualizováno  25.6 8:51

Kriminalisté od pondělního odpoledne vyšetřují nález mrtvoly v retenční nádrži na pražské Kotlářce....

Posun v kauze IKEM. Vyděračské materiály na Pirka byly falešné, míní policie

25. června 2024  8:49

Policie tvrdí, že materiály, podle kterých profesor Jan Pirk vlastnil podezřelou firmu dodávající...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 275
  • Celková karma 26,07
  • Průměrná čtenost 1960x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik