Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Europoslanec Zdechovský navrhuje legalizovat okupaci

Bojovník proti migraci, Barnevernetu, zastánce olověných broků, křesťan, člen KDU – ČSL, pan Tomáš Zdechovský přišel nedávno v tichosti s iniciativou, která se jaksi s jeho deklarovanou vírou příliš neslučuje.

Pan europoslanec, spolu s několika kolegy, apeloval na vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepha Borella, aby podpořil Marocké království ve věci anexe území bývalé španělské Západní Sahary, tedy slovy dnes již klasikovými - vzdálené země, o které nic nevíme. Pan Zdechovský o ní ale asi ví dost, když se nyní angažuje ve sporu, který se táhne již od šedesátých let dvacátého století, kdy OSN přiznala obyvatelům této země právo na sebeurčení.

Ale popořádku. V rámci dekolonizace si totiž na území Západní Sahary začalo dělat nárok také sousední Maroko spolu s Mauretánií a to již v roce 1963, ale tyto nároky byly v roce 1975 odmítnuty Mezinárodním soudním dvorem. V témže roce se začíná Španělsko ze své kolonie stahovat a území začíná kontrolovat Lidová fronta osvobození Sakia al Hamra a Ria de Oro – POLISARIO, která vyhlašuje Saharskou arabskou demokratickou republiku. V následujícím roce, ale Španělsko uzavírá „pragmatickou“ dohodu s Marokem a Mauretánií o předání území Západní Sahary do rukou zmiňovaných zemí za právo rybolovu v jeho pobřežních vodách. Noví páni země si území rozdělují, čímž se ale dostávají do konfliktu s místními obyvateli reprezentovanými frontou POLISARIO, která zahajuje partyzánskou válku trvající až do roku 1991.

POLISARIO přitom podporuje sousední Alžírsko, kde také vznikají uprchlické tábory pro obyvatele ZS postižené válkou. Mezi tím, v roce 1978, se, po jednání se zástupci POLISARIA, vzdává územních nároků Mauretánie a postupuje mu svůj díl ZS, který je ovšem téměř ihned a z velké části, také zabrán Marokem. Saharskou arabskou dem. republiku uznalo v roce 2011 padesát devět států z Afriky, Latinské Ameriky a Asie, včetně sousedů z Alžírska a Mauretánie. POLISARIO ovšem kontroluje jen asi 20 % území ZS, zbytek je okupován Marokem, které vyvíjí velké diplomatické úsilí, aby tato okupace byla mezinárodně legalizována.

Velkého úspěchu dosáhli Maročané na sklonku funkčního období amerického prezidenta Trumpa, kdy Maroko normalizovalo své vztahy se státem Izrael výměnou za uznání marockých nároků na Západní Saharu Spojenými státy a pravděpodobně také za vojenské dodávky ze zmíněných zemí. Špinavý kšeftík, jehož všichni aktéři jsou jistě spokojeni, jen ti již se stali předmětem obchodu, asi dvakrát radostí neskáčou. Vraťme se však k panu europoslanci. Tento poskytl zajímavý rozhovor pro internetové Armádní noviny, ve kterém se snaží svoje angažmá, ohledně legalizace okupace ZS na půdě EP, obhájit. Podle pana Zdechovského jde hlavně o to, aby bylo zabráněno uprchlické vlně do Evropy v případě, že by se situace v ZS opět vyostřila a do konfliktu se případně zapojilo i Alžírsko.

Legalizace okupace jako cesta k míru? Jistě zajímavý, ovšem ne příliš inovativní nápad pana europoslance. Češi jistě vzpomenou na podzim roku 1938 a jaro 1939, kdy někteří západní politici také zachraňovali mír na účet národa vzdáleného a neznámého. Pan Zdechovský také obvinil naši levici, tedy dle něho Piráty, ČSSD, ANO, KSČM a STAN, že by při případné vlně migrace z této oblasti tyto strany nenamítaly nic proti přerozdělování migrantů. Škoda, že pan europoslanec nezahrnul mezi levici i své partnery z koalice Spolu – TOP 09, kteří bezesporu patří mezi největší zastánce přerozdělování migrantů, viz tabulka v odkazu na wikipedii dole.

Pan poslanec Zdechovský to jistě s námi míní dobře, stejně jako s lidem Západní Sahary, vždyť je dobře známa jeho podpora obyvatelům Tibetu, Ujgurům, tak proč nevěřit v jeho dobré úmysly a hned si myslet, že se snaží dělat z lidi pitomce a že jeho úmysly nejsou čisté jako křišťál.  To, že je poněkud tajnůstkářský a nějak svou iniciativu nekonzultuje s ministerstvem zahraničí (nebo snad konzultuje?) přece není až tak podstatné, vždyť u nás může dělat zahraniční politiku i starosta, třeba z Řeporyjí. Možná také hraje někomu do karet, ale však to znáte – já na bráchu, brácha na mně, tak to přece fungovalo v minulosti a platí to i dnes. Mnoho úspěchů ve vaší další záslužné práci pane europoslanče.

Zdroje:

https://sahara-news.org/2874-u-s-decision-on-moroccan-sahara-czech-mep-calls-on-eu-to-support-

positive-momentum.html

https://www.armadninoviny.cz/zdechovsky-zapadni-sahara-je-lakmusovy-papirek.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=pOFUqupylzK-202103251932&dop_id=10955599

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uprchlick%C3%A9_kv%C3%B3ty

Autor: Aleš Merta | úterý 30.3.2021 10:34 | karma článku: 23,37 | přečteno: 1551x
  • Další články autora

Aleš Merta

Sedmilháři z ODS

Pamatujete si ještě všichni, jak před volbami do EP brojil pan Vondra a spol. proti Green Dealu, jak odeesáci slibovali jeho revizi?

14.7.2024 v 12:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 945x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Stát v roli energo-šmejdů

Může vás stát nutit platit za službu, kterou nevyužíváte? Odpověď zní může, ale není to férové a poněkud to připomíná praktiky tzv. energo-šmejdů.

4.7.2024 v 19:23 | Karma: 32,52 | Přečteno: 702x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

Sociálně-demokratické STAČILO!, nebo spíše Waterloo

Současné vedení SOCDEM přišlo s plánem, jak přivést zpět voliče, které mu přebralo hnutí ANO. Plán má ovšem několik slabin.

26.6.2024 v 19:28 | Karma: 14,41 | Přečteno: 416x | Diskuse | Politika

Aleš Merta

České KOSMO 2024

Česká republika uvažuje o vyslání svého druhého zástupce do vesmíru, a to soukromou vesmírnou lodí společnosti Axiom Space. Cena 1,5 miliardy korun.

23.6.2024 v 18:19 | Karma: 15,69 | Přečteno: 242x | Diskuse | Společnost

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 27,32 | Přečteno: 882x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

17. července 2024  5:45,  aktualizováno 

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu....

Jaderný tendr: Korejci podle vlády nedali Francii šanci, hlavně byli levnější

17. července 2024

Korejská společnosti KHNP předčila v jaderném tendru na nové dukovanské bloky svého francouzského...

Europoslanci znovu vyjádřili podporu Ukrajině. Orbán nás nezastupuje, dodali

17. července 2024  13:41,  aktualizováno  15:58

Europoslanci ve středu v první rezoluci schválené po červnových volbách do Evropského parlamentu...

OBRAZEM: Od Nobela po válku. Co dělají Češi, kteří postaví zbrojovky na Ukrajině

17. července 2024  15:46

Dvě významné české firmy z konsorcia Colt CZ Group míří na Ukrajinu. Munička Sellier & Bellot s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 278
  • Celková karma 26,87
  • Průměrná čtenost 1947x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik