Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelská stávka aneb Plagův tanec mezi vejci a červeným hadrem

Stávková pohotovost. Stávka. Toho se každý politik bojí jako čert kříže. Jak zapůsobilo toto magické slovo na ministra školství? Pojďme si to shrnout. Je to docela jízda.

Reakce tohoto politika jsou takřka bleskové a vy ani pomalu nestačíte vydýchávat jeho mediální výstupy. Ještě před pár týdny sliboval učitelům zvýšení tarifních platů o pouhých 1750 Kč (na to, že původní sliby byly 3600 Kč). /viz článek Učitelé už budou zase v balíku/ Poté ministr slova přehodnotil a už se hovořilo o 2250 Kč. Odborářská vyjádření o stávce pak na ministra zapůsobila jako červený hadr na býka a během pár dní poskočila částka do tarifu o dalších pár stovek na 2700 Kč. Cink, cink. Už mě napadla i kacířská myšlenka, že když to takto půjde dál, tak oněch slibovaných 45 tisíc hrubého by si učitelé mohli vysloužit už od ledna. Protože, když může ministr do tarifu přidávat rychlostí 450 Kč za dva dny, tak proč ne, že? Nakonec mnoho lidí už si stačilo všimnout, že jakási variace na lékařské :„Děkujeme, odcházíme!“ už tu probíhá i ve školství. Jen ji učitelé neumí tak dobře mediálně prodat. Kantoři sice neodchází (jako to bylo u lékařů) do Německa za lepším, ale prostě v tichosti a bez humbuku prchají od svých žáků na jiné lépe placené domácí pozice a ti mladší ani nenastupují nebo (a to nejčastěji) do dvou let končí (o alarmujícím výsledku ministerského průzkumu na toto téma jsem již psala také).

Průzkum mezi svými členy ohledně stávkové pohotovosti již dříve (před odboráři) uskutečnil též spolek Pedagogická komora, který se čím dál hlasitěji ozývá ohledně narovnávání finančních poměrů ve školství a podle průzkumu komory je pro stávkovou pohotovost přes 90% hlasujících členů spolku. A propos. V poslední době se přes komoru ozývají také mateřinky. Jen si prohlédněte tabulku platů povětšinou dam, které se léta starají o naše malé ratolesti. Já to udělala. Nástupní plat učitelky ve školce je necelých 22 tisíc korun (8.platová třída) a ředitelky pobírají plat v 10.platové třídě (ředitelé ZŠ jsou většinou ve 13.). Na 500 ředitelek se proto nedávno podepsalo pod otevřený dopis ohledně tristní situace v MŠ. Právě míří premiérovi na stůl.

Ale zpět. Jak si celou lapálii vyhodnotit? Já si dělám obrázek už poměrně dlouho, a protože mám za sebou dlouhých deset let v médiích, tak si dovolím tvrdit, že jsem se naučila v různých mediálních vyjádřeních politiků orientovat, přestože nejsem žádný politolog. A momentální výhodou teď pro mě  je zase pozice za katedrou, kde vše vidím očima insidera. Takže já to čtu takto : premiérovi pěkně teče do bot. Všem nasliboval hory doly. Vždy, když se vyrojil nějaký problém (většinou kolem Čapího hnízda – vzpomínáte na to, jak se novináři dopátrali premiérova syna, jak poslanci dotírali kvůli jeho dětem a rodině atd.), vždy v těchto velmi vypjatých osobních situacích odvedl pozornost nějakým politickým superslibem. Tu odpustil studentíkům jízdné. Tu zase rozdal důchodcům. Támhle se socialisty štědře natáhl ruku s penězi rodičům na rodičáku. A rozdával a rozdával. Teď, když má všem těm slibům dostát, tak zjišťuje, že pokladna tak plná není. A tak licituje. Kdo se bude nejméně bouřit? Kdo svoji pozici bere jako poslání a kdo většinou moc neremcá? Ententýky, dva špalíky, co třeba učitelé. Tak na ty to padne. Sliby, chyby a tůdle nůdle, kantoři.

A tak ministr Plaga teď v tom všem tančí. A tanec je to nezáviděnihodný, asi jako tango ve vejcích. Na jedné straně vlastní sliby o 15% zvýšení platů (které jsou z nedávné doby, a tudíž je většina učitelů ještě nestačila zapomenout), na straně druhé premiér, který nechce pustit chlup navíc. Do toho kantoři, kteří už mají slibů plné zuby, odbory, které se konečně probudily z letargie, jež si pro sebe nazvaly „koneclevnýchučitelů“ ( ten ovšem stále nenastal ) a kritika ze strany různých spolků a konkrétních pedagogů. A teď si ještě naštve všech 60 000 třídních učitelů prohlášením, že když dá všem kantorům do tarifů 2700 Kč, tak nebude na slibované zvýšení třídních příplatků. Třídní totiž pod jeho vedením pracují za 25 Kč na hodinu (měsíční třídní příplatek je nejčastěji 500 Kč za zhruba 20 hodin práce, za což by třeba v autorizovaném autoservisu ani neotočili klíčkem v zapalování). No a také nechci na závěr zapomenout na Plagovu letošní tabulku platů ministerských úředníků, kteří si měsíčně přijdou až na 160 000 Kč, a kteří mají roční odměny vyšší než je roční plat učitelů (lze si dohledat například v reportáži mého bývalého kolegy z rozhlasu nebo na webu ministerstva, ale tam byste museli dost pátrat).

Logický vývod týkající se našeho tanečníka mezi vejci si pro sebe z toho dělám následující. Nedojde-li mezi učiteli a premiérem urychleně k dohodě a kantoři se budou bouřit dál, dávám Plagovi čas tak maximálně do Vánoc. Protože, když chcete řídit stát jako firmu, tak budete za dva měsíce chystat firemní večírek s rolničkami, dárečky, plácat se po zádech a podobné nepříjemnosti, jako je třeba stávková pohotovost, přeci nemůžete vůbec potřebovat..

Autor: Zuzana Růžičková | čtvrtek 3.10.2019 9:40 | karma článku: 36,69 | přečteno: 1766x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

22. července 2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik