Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelská rebelie: nejednotnost, malá radikálnost, špatné odbory a virtuální grafy

Učitelská rebelie ukázala několik skutečností. 1. Kantoři jsou nejednotní. 2. Učitelé u nás nejsou  radikální. 3. Odbory mají špatné PR. 4. Ministr i premiér neumí počítat. 5. Premiér Babiš umí dobře pracovat s virtuální realitou.

Ve zhruba 8 tisícovkách škol se po celé republice na začátku týdne řešilo, kolik kantorů se přihlásí nebo nepřihlásí do stávky. Prakticky ve všech sborovnách v republice tak byly postupně vykopány a v těch šťastnějších školách posléze zakopány válečné sekery, ať už to účastníci i neúčastníci stávky chtěli nebo ne. Učitelé proti sobě. Ředitel proti učitelům. Zřizovatel proti řediteli. Nakonec kolem 1200 škol zamklo dveře. Na více jak dvojnásobku škol však někteří učitelé „do toho šli“ a jiní ne. A tam nastalo asi největší zatínání sekerek, a to z různých důvodů. Na dalších třech tisícovkách vzdělávacích ústavů pak minimálně řešili, jestli stávku podpoří nebo ne, aby se pak nakonec přidali aspoň proklamativně. Rebelii sice podpořilo opravdu hodně škol, ale zároveň se ukazuje, jak jsou učitelé nejednotní. A do toho všeho tu byly slyšet stále dokolečka omílané různé proklamace takových pidiorganizací, jako je třeba Asociace ředitelů základních škol s 250 členy, která (dle svého webu) hovoří za vedení ZŠ s 5700 učiteli, zatímco nás je celkem zhruba 150 000 kantorů.

Radikálů (myslím názorových ohledně vývoje ve školství) je mezi českými kantory zatím pomálu. Typická česká paní učitelka je empatická paní, která myslí především na své malé žáčky a dělá svoji práci jako poslání (což si mylně část populace překládá jako zadarmo). Když se podíváme na učitelské stávky v Evropě, tak nedávno polští kolegové strajkovali dva a půl týdne, v Řecku před časem měsíc a půl. V den českého protestu učitelů trvajícího jediný jeden den pochodovali ulicemi třeba kantoři v Nizozemsku (tématem jsou jak jinak finance) nebo stávkují taktéž už několik dnů i kantoři v Chorvatsku. Tím nechci říci, že se čeští rodiče mají chystat na to, že školy budou brzy opět zavřené. Do toho já opravdu nevidím. Nicméně už i český odborářský boss se rozhovořil o tom, že by se delší stávka možná mohla objevit i v naší české školičce. A že určitá část kantorstva přestává být krotkými ovečkami, je také fakt.

Pan Dobšík a jeho odbory je téma samo pro sebe. Na jedné straně se teď snažil ještě narychlo zlepšit před učiteli pošramocenou image a u některých se mu to asi povedlo, ale celkově se nedivím slovům o amatérském přístupu. Odbory by si určitě zasloužily revitalizaci. Najmout si profesionální agenturu, která se jim postará o výstupy, hesla, image, načasování. Podívejme se zpětně na lékařskou akci Děkujeme, odcházíme. To byla docela dobře odvedená práce, že? Témata ve školství, kterých se odbory mohou chopit, jsou totiž tady a svítí do tmy jako zářivá reklama. Inkluze. Třídnické příplatky. Nedostatek učitelů. Neaprobovaná výuka. Atd. A zvlášť teď po této akci, kdy ještě stále doznívají různá vyjádření, čísla, emoce.

A teď už jen velmi krátce. Počty pánů Babiše a Plagy bych vyjádřila takto: 8+2=15. O těchto číslech už bylo napsáno, řečeno a stokrát přemleto snad všechno. Takže to tu nechávám bez většího komentáře.

No a na závěr si dáme virtuální grafy. To je totiž mistrovský kousek z poslední doby. Pan premiér a pan Plaga v posledních dnech zamávali hned několikrát do televizní kamery grafy, které ukazují v posledním sloupečku sumu přes 45 tisíc. Že jde o virtuální realitu, něco jako když sedíte v simulátoru a v raketě se proháníte vesmírem, to zmiňují jen okrajově nebo vůbec. Obrázek s grafem přikládám. Povšimněte si sloupečku z roku 2018 (32 244.-). Tam totiž končí opravdová realita. Vše ostatní jsou zbožná přání a bůhvíjestli. A mnoho učitelů tomu opravdu už nevěří.

 

Já vidím úplně jiné grafy:

   

 

Autor: Zuzana Růžičková | čtvrtek 7.11.2019 7:15 | karma článku: 24,88 | přečteno: 1167x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3653x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7762x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4221x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,12 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Argentinou propukly násilné protesty kvůli úsporným opatřením

13. června 2024  6:39

Násilné protesty provázely středeční debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která...

Vídeň uctí lídra Pražského jara Dubčeka. Jedna z ulic ponese jeho jméno

13. června 2024  6:32

Jedna z ulic ve vídeňské čtvrti Donaustadt ponese jméno československého reformního komunisty...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik