Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelé už budou zase v balíku!

    Slibem neurazíš a pohádky má každý rád. Tímto heslem se řídí už od svého nástupu do funkce současný ministr školství. Kdyby aspoň vláda i on stále platy učitelů neřešili a prostě na férovku řekli, že na školství kašlou.

  Ať si prostě učí kdo chce co chce, a že to celé směřujeme k placenému soukromému školství. A to myslím střednímu i základnímu. Jak si jinak máme vysvětlit kroky, které teď v přímém přenosu sledujeme?  Přestože je potřeba investovat peníze do učitelů a do škol jako sůl, protože  v rámci vyspělých států (OECD) se pohybujeme na samotném chvostu ve výdajích na školství a  platy kantorů  a jsme prostě v tomto úplnými lůzry, tak ministr Plaga rozjíždí trapnou hru. A finanční nůžky se mezi námi a vyspělými státy rozevírají a rozevírat se budou dál. Učitelé se totiž podle posledních zpráv opět svých peněz nedočkají. Navýšení o 15 procent, které Plaga sliboval, se rozplynulo. Už to není ani 10 procent do tarifu, o kterých mluvil v dubnu. Teď se jeho sliby pohybují kolem 7 procent a prosákly i návrhy na pouhých 17 stovek pro všechny (abychom si byli všichni rovni a nikdo nevyčuhoval), což není ale ani 5 procent vzhledem k průměrnému platu učitele (bráno k  prvnímu čtvrtletí letošního roku).

    Je to stále dokola. Vloni také tento ministr sliboval navýšení  učitelských platů o 15 procent, a to se v lednu nekonalo. Místo 15 procent dostali kantoři do tarifu 10. Jako vtip vedle toho pak stojí text z Babišovy knihy, ve které náš premiér sní, když náhodou spí, a kde mluví o 50 procentním nárůstu platů kantorů. „To by byla bomba!“, píše pan premiér. To tedy ano. Je to bomba a přímo atomová. Z 15 procent sešup na 5.

    Jako pěst na oko proti tomuto Plagovu platovému countdownu – 15..10..7,5..5.. se pak jeví závěr průzkumu, který na jaře uveřejnilo jeho vlastní ministerstvo . A to, že učitelé odchází (viz můj článek). Chybí jich momentálně 7 tisíc a tento školní rok hodlají prchnout další, kteří učí různé předměty v rámci 8600 úvazků. (Celý průzkum si každý může prohlédnout na stránkách ministerstva.) Zhruba ve stejnou dobu byl schválen také zákon, který dal školství další ránu. Pedagogickým pracovníkem bude moci být jakýkoliv vysokoškolák, ať vystudoval zemědělku, genderová studia nebo třeba na knihovníka. Nemohu se zbavit dojmu, že Plaga má nakročeno k dalšímu titulu hrobaře školství. A to vypadal ze začátku docela slibně.

     Připomeňme si sliby, které od nástupu Babišovy vlády slyšíme stále a stále dokola jako kafemlejnek. Protože, když to zřejmě říkáte dostatečně nahlas a dostatečně dlouho, tak se to pro mnoho lidí prostě stává pravdou. Takhle jednoduše funguje propaganda. A  „ kampáň“ je přeci to, co následovníci Babiše z firmy ANO dokážou velmi dobře.  „Navýšení o 15 procent“, „Největší zvýšení platů mezi všemi zaměstnanci“, „V roce 2021 budou učitelé brát 45 tisíc“. Všechno jsou to neustále omílané sliby, které se pro mnoho lidí z vnějšku stávají realitou, protože Babiš má prostě sakra dobré PR a předpokládám, že tým „píáristů“ neradí jen jemu. Umím si představit, jak Prchalova mašina chrlí budoucí titulky, které pak čteme v novinách a mnoho novinářů v rychlosti přebírá informace, které si pořádně ani neověří. Česká veřejnost je pak krmena čísly, která nejsou pravdivá. Růst platů učitelů je zářným příkladem.

      Co se tedy stane? Výsledkem bude naštvání současných učitelů, kteří čekají po mnoha letech jako snad poslední po lékařích nebo policistech nebo cestujících ve vlacích, důchodcích, rodičích na rodičovské dovolené atd.atd.atd., že jim bude konečně v několika letech pořádně přidáno a také naštvání těch, kteří se rozmýšlejí. Učitelů, kteří by se do školství rádi vrátili, když by se konečně pořádně přidalo, učitelů čerstvě vystudovaných, kteří nenastupují do škol a nebo eventuálně i těch slibovaných odborníků, které původně chtěl Plaga do školství dostat. Už vidím, jak při očekávaném přidání 6% v soukromé sféře a 7,5% přidání ve školství bude stát před každou školou zástup profíků, kteří kvůli pár stovkám navíc budou stát frontu na učitelské pracovní místo. A vedle toho stojí pěkně nakrmená veřejnost, která se celý rok dozvídá o tom, jak jsou učitelé v balíku, a že se jim zase přidává.

Autor: Zuzana Růžičková | středa 18.9.2019 10:00 | karma článku: 46,53 | přečteno: 17084x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

V Nigérii spadla budova školy. Z trosek dostávali desítky mrtvých dětí

12. července 2024  21:51

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří

12. července 2024  21:39

Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou...

Sto tisíc rublů za kamaráda v zákopech, láká Tatarstán lidi k bojům na Ukrajině

12. července 2024  20:44

V ruské autonomní republice Tatarstán nabízejí lidem odměnu sto tisíc rublů, v přepočtu 27 tisíc...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik