Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úča na konci školního roku aneb vichřice končící nirvánou

Co jsem zažila za posledních 14 dnů ve škole, je taková smršť, že už jen ležím a vzpomínám si matně, kdo jsem. Vyčerpání, únava, smutek, dojetí, papírování, fandění, zase papírování, nadávání, rozjímání, diskutování, hodnocení.

Práce třídního učitele je těsně před prázdninami totální blázinec (ne že by během školního roku občas nebyl). I přesto, že mohu mít ve škole děti málem pozlacené, tak to, co mě čeká coby tříďase těsně před prázdninami, bych přirovnala k cílové rovnice formule 1, posledním 100 metrům na  Mt.Everest či  závěrečným 10 minutám porodu. (Možná to poslední přirovnání s porodem asi sedne nejvíc.)

1. Byrokratická vichřice se roztáčí. Finiš se známkami. Musím je všechny naťukat do internetové žákovské (ta existuje ještě vedle pravěké papírové), omrknout, kolik dětiček to má „mezi“, a tudíž se mi vyloupne vzorek, který si zvu na přezkoušení. Sepisuji hodnocení třídy, kde obsáhle popisuji, jak se který Pepík chová a přidám hodnocení studijních průšvihů nebo naopak vyzdvihnu největší šrotiče třídy. To vše musím stihnout do pedagogické rady, která je těsně před tiskem vysvědčení. (Dobře, stále to dávám, jsem v pohodě).

2. Vybírám učebnice a do každé označím, jestli je ještě použitelná nebo spíš patří do sběru. Za ty druhé polité, pomačkané, na kterých se svačilo, pak vybírám drobáky. (Večer si dám skleničku něčeho dobrého.)

3. Fotografie. To je také téma. Moji miláčkové (zhruba 30 kousků) se nechali zvěčnit. A to takto: celá třída, skupinka po dvou, skupina po třech, děvčata po pěti, chlapci a dívky po sedmi, každý sám a opět dokumentace kdo, co, za kolik. (Tak to už mně z toho jdou pomalu oči šejdrem.)

4. A abych se nenudila, tak do toho organizuji třídní akce (výlet, kurz, bowling), aby žáčci měli i na konci školního roku, na co vzpomínat. A když se mi do toho všeho připlete třídenní sportovní megaakce, tak je to úplná lahůdka. Karlík dělá atletiku, Fanda šplhá na tyči, Pepička běhá a já se snažím všem jít zafandit a tahám s sebou zbytek otrávené třídy. (Večer zhluboka dýchám, dělám meditační cvičení.)

5. Odcházení. Žáčci, se kterými se už vidím pohromadě naposledy, opouští školu. Mnohé mám velmi ráda. Rozlučka s deváťáky, kteří si právě uvědomili, že jsem „byla ta nejlepší učitelka pod sluncem“ a brečí mi těsně před obličejem, nesmí chybět. A protože tuto veselost ještě spoluorganizuji, mám o další zábavu postaráno. (Ještěže jsem se na józe učila Pozdrav slunci. Odpoledne praktikuji.)

6. Dále oběhávám skříňky, omluvenky, razítka, podpisy učitelů, souhlasy, GDPR (na této chuťovce si pěkně smlsnu) a další a další zatěžující věci. V noci skoro nespím, protože místo R.E.M. podepisuji vysvědčení, naháním omluvenky, vyplňuji výkazy, vyúčtování všech akcí… Kolotoč, veletoč, blázinec! (Odpoledne sice uléhám, vstávám až ráno, ale i tak jsem v podstatě mrtvá.)

Poslední den školy je Den D. Dostříhala jsem metr, blíží se nirvána. Osm hodin, děti s kytičkami, dárky a obaly na výza čekají. Zhodnotím rok, postraším je, že příští školní rok už se musí všechny fakt začít učit a ….konec. Ticho. Nezvoní. Nikdo nikam neběží. Nemám službu v jídelně, službu v šatně, službu kdekoliv na cokoliv, nehledám rychle pravítka, kružítko, kvádr s krychlí a jehlanem, písemky, zápisník se známkami, fixy na tabuli, v kabinetě mi nestojí delegace ve stylu „pančitelko, my dneska fakt tu písemku nedáme“, nevolá mi sekretářka, že za mnou jdou rodiče a co mám ještě všechno přijít podepsat, neřeším ředitelskou důtku za fajčení, neletím si pro flešku, kterou jsem už po sté někde zapomněla, najednou nemám pocit, že hodinky se na mě domluvily a stále zrychlují.

Dám si kafe, sednu si a nevěřícně koukám před sebe:„Dala jsem to.“ Konec školního roku existuje!

Autor: Zuzana Růžičková | neděle 1.7.2018 23:41 | karma článku: 30,84 | přečteno: 1492x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Francouzská levice má premiérskou kandidátku. Až po olympiádě, řekl Macron

23. července 2024  22:46

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

23. července 2024  21:49

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

23. července 2024  21:22

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik