Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Referendum o EU již zítra!

Budoucnost: „Mámo, zítra to tam hodíme. Jak nám zakázali to pomazánkový máslo! To jim spočítáme.“ Na jiném místě: „Kdo bude podporovat Czexit, toho vyhodím! Dejte si na mě bacha. Fabrika by šla ke dnu." Referendum o EU nechci.

Takhle by například totiž mohly vypadat názory a komenty, které budou ovlivňovat případné referendum o vystoupení z EU. A nemuselo by dojít jen na pomazánkové máslo nebo žárovky. Není to tak dlouho, co se v prezidentské kampani šířily rychlostí světla dezinformační maily o obou kandidátech (i když o jednom z nich daleko více, a to v poměru 30:1). Takže rozhovor před referendem ovlivněný takovými nesmysly by v nějaké domácnosti třeba mohl vypadat i takto:

„Karle, víš, že když vystoupíme z unie, tak nám o polovinu zvýší platy? Včera mi to přeposílala Máňa! To by bylo dobrý co?“

„Mamino, Pepa z Horní Dolní mi včera přeposílal mail, ve kterým se píše, že když nevystoupíme z unie, tak si budeme muset každá rodina vzít domů jednoho uprchlíka z Afriky. No já nevím, dyť voni jedí úplně něco jinýho než my. Já to tam asi hodim. A přepošlu to radši Miruně!“

„Jo a prosimtě, víš, že tudle Franta v hospodě říkal, že unie chystá zákaz tlustýho vepřovýho ? A že prej i guláš se nebude moct jíst! Tak to ne, zejtra s nima zatočíme. Ani kus žvance nám nenechaj! Jo a řekni to doma vašim, ať vědí, jak maj zejtra hlasovat!“

Vsadím se s vámi, o co chcete, že když se zeptáte náhodného kolemjdoucího, co ví o Evropské Unii, tak vám toho mnoho neřekne. Budou převažovat emoce a pocity. Netvrdím, že každý musí být na EU odborník, ale právě proto by se tak odborné věci, jako „co vše by nám přineslo vystoupení z EU“, mělo nechat aspoň na poslancích a senátorech. I když loňské květnové hlasování o možnosti referenda o EU mě moc chladnou nenechává (naštěstí se to pak nerealizovalo). Nicméně i mezi poslanci se najde pár chytrých lidí, ale hlavně snad takových, kteří budou nuceni si o důsledcích Czexitu něco nastudovat a budou se pak díky veřejnému hlasování zodpovídat svým voličům. A také tuším, že pravděpodobnost, že ve Sněmovně narazíte na úplného EU-analfabeta, je přeci jen menší, než v běžné populaci. Referendum je totiž tajné hlasování a jako takové vás k odpovědnosti vůbec nenutí. Můžete si tam hodit úplně, ale naprosto úplně, co chcete, bez toho, že byste něco studovali, analyzovali, zajímali se o to, někomu se pak zpovídali. A já nechci, aby někdo takový rozhodoval o tom, kde mají žít moje děti i já.

Nezpochybňuji právo na referendum o otázkách, jako je kouření v hospodě, stavba akvaparku ve městě, kudy povede silnice nebo kde bude stát nádraží. Ale aby všichni (tedy jak ti, co o setrvání v EU přemýšlejí, hledají si informace, váží pro a proti, ale také ti, kteří se řídí pouze tím, co jim kdo nakuká, informace berou odkudkoliv, nic si nepřečtou, nic je nezajímá nebo se dokonce řídí dezinformacemi) hlasovali o vystoupení z EU ( nebo NATO), to rozhodně nechci.

Ještě pár čísel na závěr: Mnoho z nás si už zcela samozřejmě zvyklo na takové věci, jako je volný pohyb občanů EU, kteří mohou žít, pracovat či studovat na území unie. Za pozitivní to podle posledního šetření Eurobarometru (podzim 2017) považuje 84% z obyvatel ČR a za negativní jen 13%. Pouze 3% na to nemají názor, což je u Čechů a Moraváků co říct. (To by ovšem s Czexitem padlo.) Budoucnost EU v ČR vidí optimisticky podle této statistiky 53%, pesimisticky 45% a neví jen 2%. Nedávno (2017) byl také uskutečněn zajímavý průzkum GLOBSEC (za ČR ho zpracovával STEM) ve státech V4 o vystoupení z EU. Ten se ptal především mladých lidí (čili naší nové generace), jak by hlasovali. V kategorii 18-24 let by zůstalo v EU 43,4%, v kategorii 25-34 roků by pro setrvání hlasovalo 44,8%. Proti by v první kategorii bylo 24,8% a v druhé 24,4% mladých. To se mi zdá ještě stále pozitivní, i když ve srovnání s okolními státy V4 jsou naši mladí nejvíce kritičtí k EU. Co je ale opravdu zarážející, je fakt, že v obou kategoriích na to třetina nemá vůbec žádný názor nebo neví! To mi trochu něco připomíná z poslední doby. Nedávno taková skupina „nerozhodnutých“ rozhodovala těsné prezidentské volby, vzpomínáte? A někteří z nich ze zcela jistě nechali právě různými dezinformacemi a nesmyslnými maily ovlivnit.

A tak říkám NE veřejnému referendu o EU.

Autor: Zuzana Růžičková | sobota 10.2.2018 13:13 | karma článku: 16,45 | přečteno: 610x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Ústavní soud odmítl bývalé záklaďáky. Chtěli zpětně dorovnat platy z vojny

15. července 2024  10:06

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalých vojáků základní služby z přelomu milénia, kteří...

Ukrajinská vláda přijede do Prahy. S Fialou a ministry projedná obranu i migraci

15. července 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Rodiny, kterým stát pomohl s bydlením, se zbavily dluhů a fungují, říká výzkum

15. července 2024

Premium Výrazné zlepšení hospodaření v rodině, větší psychická pohoda i pravidelnější docházka dětí do...

Velvyslankyně Filipi: Pochybuji, že Bašár Asad použil chemické zbraně

15. července 2024

Vysíláme Držím si ze své předlouhé diplomatické mise řadu tajemství a sama ještě nevím, zda je někdy sepíšu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik