Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde je miliarda na školní pomůcky pro děti?

Miliarda na školní pomůcky pro děti je fuč. Ředitelé a učitelé v druhém pololetí nemohou kupovat učebnice, názorné pomůcky pro žáky, prostě nic.

 Je stop stav. Důvod? Ze státního rozpočtu, který se opožděně schvaloval na jaře, zmizela na tyto účely celá miliarda korun. Miliarda! Byla v tichosti přesunuta jinam. Že je to nehoráznost, je jisté, protože ředitelé a učitelé teď nemají jinou možnost, jak pomůcky dětem koupit. Z jiného balíku peněz to prostě nejde (třeba z balíku na opravy budov). I když, vlastně ano... Je tu možnost zadotovat to ze svého učitelského a nebo požádat rodiče, aby dítku pomůcky koupili. Jenže to u věcí, které jsou pro všechny děti ve třídě, jako jsou třeba stavebnice, geometrické modely, váhy do fyziky nebo do kuchyně, chemikálie do chemie, hrnce a pánve pro budoucí kuchaře (a tak dále), prostě neuděláte. No a nebo to ředitel musí vzít učitelům z odměn, jako to už museli udělat v mnoha školách (viz. třeba tato televizní reportáž). Že to vzbudí nevoli, a to zvlášť, když učitelské platy ukrajuje nemilosrdně inflace a tak vehementně a urputně slibovaných 130 procent průměrné mzdy je v nedohlednu, je jasné.

 Ale zpět k odkloněné miliardě korun českých. Je tu ještě jedna věc.  Ze stejného balíku peněz, ze kterých se platí pomůcky pro děti (říká se tomu  ONIV = ostatní neinvestiční výdaje) je  placená také doprava na plavání pro menší žáky, školení pro učitele a také jedna položka, která tu vůbec nemá co dělat. Představte si, že z balíku financí určených na učebnice a jiné pomůcky, musí ředitelé škol platit neschopenky učitelům. První 2 týdny , které učitel promarodí (nebo byl ještě nedávno v nařízené karanténě kvůli covidu), musí ředitel platit ze stejných peněz, ze kterých má škola financovat třeba interaktivní tabule, dataprojektory, učebnice a další potřebné věci pro výuku. Co z toho vyplývá? Jednoduchá úměra. Čím více karantén a marodů jsi ve škole měl, tím méně pomůcek tvé děti ve škole dostanou, milý řediteli. Že je to totální blbost? No ano. Je to dokonce exemplární nehoráznost, nesmysl, pitomost, neuvěřitelná fušeřina a hlavně s tím ještě nikdo nic neudělal. V době, kdy tu byly v nedávné době nařizované karantény jak na běžícím pásu a ze školních financí odtékaly ve velkém peníze na neschopenky kantorů, nikoho na ministerstvu ani nenapadlo, aby to změnil! Za celé dva roky se nikdo nenamáhal. A tak to teď máme. Nejen, že je tu naprosto hloupé spojení těchto nesouvisejících financí do jednoho balíku, ale ještě z něj MŠMT ukrojí tak velký kus. Miliarda korun. Miliarda! Co vše by za to naše děti mohly mít. Kolik interaktivek, mikroskopů, modelů buňky, modelů srdce, klavírů do hudebny, hezkých nových učebnic, pracovních sešitů, balonů na fotbal a basket... a už asi ani nebudu pokračovat, protože to musí naštvat každého kantora a ředitele školy.

A nakonec jedna výzva. Kdo najdete v civilizovaném světě stát, kde se z balíku na pomůcky pro děti do školy platí nemocenská učitelům, tak tomu platím pivo :-)

(Další informace z médií například zde)

 

Autor: Zuzana Růžičková | pátek 21.10.2022 22:56 | karma článku: 39,75 | přečteno: 4237x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3653x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse| Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7762x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4221x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,12 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Vídeň uctí lídra Pražského jara Dubčeka. Jedna z ulic ponese jeho jméno

13. června 2024  6:32

Jedna z ulic ve vídeňské čtvrti Donaustadt ponese jméno československého reformního komunisty...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik