Proč neslyšící nemají rádi slovo „hluchoněmý“?
Paní Kamélie je na toto slovo citlivá a má k němu silné výhrady. Chodí k obvodní lékařce na pravidelné preventivní prohlídky a tam se s tímto "označením" setkala i u lékařů. To ji „zabolelo“. Jednou ji dopadly negativně krevní testy, a tak lékařka vyplnila pro Kamélii průvodní list na sonografii štítné žlázy s uvedením „hluchoněmá pacientka“. V tom okamžiku měla Kamélie chuť převést kartu na jinou citlivěji jednající obvodní lékařku, přepadla ji lítost a smutek. Ale ovládla se a odcházela jen se smutnou náladou. V tom okamžiku si totiž vzpomněla na lidi, kteří jí celá léta pomáhali. Bylo jí líto vlastní maminky, logopedky a všech učitelek a učitelů, kteří s ní denně usilovně cvičili a „investovali“ do ní mnoho času. Cítila, že jejich obětavá a trpělivá práce není nyní doceněna ani u vysokoškolsky vzdělaných lékařů v podobě citlivěji voleného slova než jakým je slovo „hluchoněmý“.
Neslyšící dokážou přece svým způsobem "mluvit". Stačí přece někoho štípnout do ruky, a už vykřikne bolestí „Au“. Nejsou nemluvní jako Chaplin v němé grotesce beze zvuku. Kamélie chápe lékaře, novináře a ostatní lidi, kteří označují neslyšící za hluchoněmé, když je vidí „ukazovat rukama“ nebo slyší jejich odlišnou, uměle vybudovanou řeč. Lidé si neuvědomují, že slovo „hluchoněmý“ se nerovná slovu „neslyšící“. Toto slovo se používalo naposledy ve středověku až do 16. století, kdy nastal počátek vzdělávání neslyšících a vznikaly první školy pro neslyšící děti ze šlechtických rodin. První neslyšící učitelé ovšem kladli důraz na výuku mluvení, čtení a psaní pomocí prstové abecedy. V dnešní době neexistuje minoritní společnost hluchoněmých, ale minoritní společnost neslyšících. Je složená z uživatelů znakového jazyka, bilingvistů, ohluchlých, nedoslýchavých, uživatelů s kochleárním implantátem atd. Neslyšící děti nenajdete ani v běžné škole pro děti s vadou řečí. To je dnešní skutečnost.
Někdy, když Kamélie zavře oči, se vrací do doby, kdy se jako neslyšící novorozeně poprvé podívala do světa ticha. Tehdy ještě nekřičela. Ale časem, díky podmíněnému sacímu reflexu, byla malá Kamélie schopna se vehementně a hlasitě hlásit, že má hlad jako ostatní zdravá novorozeňata. Jak na to přišla, že má hlasitě plakat? V tom pomohly její normální potřeby a zdravé hlasivky. Ani neplakala odlišným hlasem při breku, tj. nějakým uměle vybudovaným hláskem. Ale naopak vydávala stejný hlásek nemluvněte a dávala své mamince znamení jako jiná slyšící miminka o svých potřebách, a to až do počátku vývoje mluvené řeči. V té době maminka malé Kamélie ještě netušila, že Kamélie je neslyšící. To je logické. Takže malá Kamélie se nenarodila jako hluchoněmá, ale jen jako neslyšící.
Mějte proto na paměti, že slovo „hluchoněmý“ v dnešní době patří mezi hrubá slova. Toto slovo spíše připomíná návrat do starověkého Řecka a Říma, kdy neslyšící šestileté děti byly odňaty od rodičů a běžně usmrcovány.
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Kamila Spěváková, předsedkyně Tichý dům neslyšících
Kamélie má od narození vrozenou sluchovou vadu a uměle vybudovanou řeč. Kromě psaní se věnuje třem organizacím - Tichý dům neslyšících, Česká unie neslyšících a Českomoravská unie neslyšících, kde se zabývá projektem "Domov pro neslyšící seniory".
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Ztlumeno
Domácí automatický titulkovač

Zkuste si u televizoru vypnout zvuk. Budete rozumět tomu, co se říká? Takto televizor vnímají diváci, kteří neslyší. Ale i slyšící, kteří mají televizi ztlumenou. Aby jej šlo sledovat bez zvuku, jsou potřeba titulky.
Ztlumeno
Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění

Jaký je život bez signalizace domovního zvonku? Pro lidi s postižením sluchu to znamená složitější domluvu. Naštěstí dnes existují technologie, které mohou usnadnit život nejen jim, ale i slyšícím, kteří očekávají návštěvu.
Ztlumeno
Generované titulky YouTube: Pomůcka nejen pro lidi s postižením sluchu

S nástupem AI začalo YouTube automaticky generovat titulky. To pomáhá nejen neslyšícím, ale i slyšícím divákům s porozuměním cizím jazykům. Strojový překlad sice není dokonalý, ale v mnoha případech usnadní orientaci.
Ztlumeno
Titulky naživo: Brýle usnadní komunikaci při sluchovém postižení

Chytré brýle vhodné pro lidi s postižením sluchu překládají a titulkují řeč v reálném čase. Díky nastavitelnému zobrazení textu řeší potíže se zaostřováním a svým vzhledem připomínají běžné brýle.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé
Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou...
Vysvětlete, proč jste nezadrželi Netanjahua, žádají soudci z Haagu Maďarsko
Soudci Mezinárodního trestního soudu žádají Maďarsko, aby vysvětlilo, proč nesplnilo svou povinnost...
Plovoucí tanker na Vltavě a prodloužení Baťova kanálu. Z Česka je plavební velmoc
Česko se stává plavební velmocí, třebaže nemá moře. Na říční síti vzniká obrovské množství...
Vlak srazil a usmrtil na Táborsku člověka, část koridoru stojí
Nedaleko Sudoměřic u Tábora v pátek odpoledne srazil a usmrtil vlak člověka. Mezi stanicemi...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 155
- Celková karma 7,87
- Průměrná čtenost 692x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz