Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu
Je to proto, že se autoři takovéto bezbariérovosti pravděpodobně domnívají, že všichni lidé, kteří neslyší, komunikují ve znakovém jazyce, a že pokud zprostředkují výklad v něm, že to je dostatečné pro všechny.
Skutečnost je ovšem taková, že ve znakovém jazyce komunikují zhruba 2 % lidí s postižením sluchu, což je v České republice 10 – 15 000 a ostatní, kteří přišli o sluch po osvojení si národního jazyka, komunikují v národním mluveném jazyce, což je v ČR čeština a dokonce většinou i normálně mluví. V ČR to je zhruba 563 380 - 568 380 (98,3-97,4 %) lidí s postižením sluchu. Nejvíc je těch, kteří přicházejí o sluch vlivem věku (odkaz na článek)
Takoví návštěvníci (nejčastěji právě senioři) nemají z výkladu vůbec nic, protože znakový jazyk neovládají, nebo jen málo. Znakový jazyk nemá s češtinou vůbec nic společného. Je to samostatný jazyk s vlastními pravidly a gramatikou. Zpřístupnění pouze ve znakovém jazyce je nedostatečné a diskriminuje většinu osob se sluchovým postižením a ono chvályhodné zpřístupnění, se najednou totiž stává nepřímou diskriminací.
Nepřímá diskriminace (Zákon č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů)
§ 3
(1) Nepřímou diskriminací se rozumí takové jednání nebo opomenutí, kdy na základě zdánlivě neutrálního ustanovení, kritéria nebo praxe je z některého z důvodů uvedených v § 2 odst. 3 osoba znevýhodněna oproti ostatním. Nepřímou diskriminací není, pokud toto ustanovení, kritérium nebo praxe je objektivně odůvodněno legitimním cílem a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné.
Znevýhodněno je tak 98 % lidí s postižením sluchu, kteří komunikují v národním (a dokonce úředním) jazyce státu.
Cizinci obvykle mají k dispozici tištěný výklad například v angličtině, němčině, španělštině, japonštině, neslyšící uživatelé znakového jazyka zase formou videí ve znakovém jazyce, ale česky nic nebývá. Pouze případné popisky u exponátů.
Bylo by skvělé vytisknout český výklad na listy A5, zalaminovat je a svázat do kroužkové vazby, aby se dal pohodlně držet v jedné ruce (v druhé ruce se drží vnouče, nebo třeba hůlka). Návštěvník s postižením sluchu, který potřebuje takový výklad v češtině, by si jej mohl zapůjčit na pokladně. Udělat tedy třeba 5 exemplářů.
Poté by byla prohlídka bezbariérová pro všechny osoby s postižením sluchu.
Ztlumeno
Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění

Jaký je život bez signalizace domovního zvonku? Pro lidi s postižením sluchu to znamená složitější domluvu. Naštěstí dnes existují technologie, které mohou usnadnit život nejen jim, ale i slyšícím, kteří očekávají návštěvu.
Ztlumeno
Generované titulky YouTube: Pomůcka nejen pro lidi s postižením sluchu

S nástupem AI začalo YouTube automaticky generovat titulky. To pomáhá nejen neslyšícím, ale i slyšícím divákům s porozuměním cizím jazykům. Strojový překlad sice není dokonalý, ale v mnoha případech usnadní orientaci.
Ztlumeno
Titulky naživo: Brýle usnadní komunikaci při sluchovém postižení

Chytré brýle vhodné pro lidi s postižením sluchu překládají a titulkují řeč v reálném čase. Díky nastavitelnému zobrazení textu řeší potíže se zaostřováním a svým vzhledem připomínají běžné brýle.
Ztlumeno
Neslyším a doručování přepravci je velký depresivní zážitek

Doručování balíků je pro neslyšící problém, protože většina přepravců spoléhá jen na telefon. Jaké komplikace to přináší a kdo to dělá lépe? Sdílím své zkušenosti a důvody, proč by e-shopy měly nabízet i písemnou komunikaci.
Ztlumeno
Pro sledování televize bez zvuku existují skryté titulky

Mnoho lidí, zejména senioři, neví o existenci skrytých titulků, protože je nikdy nepotřebovali. Televize o nich neinformují, což je škoda, protože by tím dělaly reklamu samy sobě.
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Ruská propaganda šílí z Petra Pavla. Pomáhá Ukrajině jako dřív Češi Hitlerovi, hlásá
Český prezident Petr Pavel se stal v očích ruských propagandistů největším darebákem Evropy. Jeho...
Víc států zvažuje poslat vojáky na Ukrajinu, Rusko o tom nerozhoduje, řekl Macron
Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském...
Česko poprvé využije rozšířený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazí v dubnu
Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly...
Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 153
- Celková karma 7,74
- Průměrná čtenost 697x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz