V Maďarsku kolabuje prodej benzínu, Gazprom je nesolidní a nespolehlivý

Viktora Orbána nepřechvalujme. Nařízení jeho vlády o maximálních cenách pohonných hmot pro některé řidiče vede k vážným problémům. Zastropování elektřiny ve Francii řeší soudy.

A francouzští distributoři elektřiny respektive jejich odboráři se soudí se státem o náhradu až 200 miliard korun za zastropované ceny elektřiny.

Nekritický obdiv k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi také není na místě. Je dobré si přečíst článek na webu Novinky.cz. Orbánovské opatření způsobilo v zemi chaos v distribuci benzínu a nafty. To například znamená, že malí prodejci nakupují pohonné hmoty za tržní cenu 700 forintů za litr (42 korun), jenomže jsou nuceni ji prodávat a za vládou regulovanou cenu 480 forintů (29 korun) za litr. Rozdíl, který vláda doplácí, je přitom reálně jen 16 forintů.

Takže Orbanova vláda přenesla tento problém na prodejce a nutí tak obchodníky prodávat pohonné hmoty pod reálnou cenou a s prodělekem.. Je jasné, že tohle nemůže fungovat pořád a malé benzínky se uchylují k zavírání. Šéf maďarské asociace nezávislých čerpacích stanic Gábor Ergi už také varoval řidiče, aby kvůli protestům raději vyráželi na delší cesty s plnou nádrží, jinak by se jim mohlo stát, že nedojedou. Regulované ceny nafty a benzínu jsou v Maďarsku jen pro domácí soukromé řidiče, taxikáře a farmáře se zemědělskými stroji a jejich prodej je omezen na maximálně 50 litrů denně. V zásobování pohonnými hmotami je tak v Maďarsku de facto zavedený přídělový systém, zdejší distributoři žalují maďarský stát a jak upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na webu Forum24.cz, hodnota forintu klesla za půl roku o 15% a maďarská vláda byla nucena mimořádně uvolnit strategické rezervy pohonných hmot. Takže orbanovské opatření výrazně bledne ve světle faktů.

Dokáži pochopit snahu nakoupit zemní plyn za co nejnižší cenu. Jenomže k tomu musí být solidní obchodní partner, kterým ruská státní společnost Gazprom rozhodně není. Jak ve svém blogu uvedl kolega Vilém Barák, Rusko na podzim roku 2021 cíleně vyvolalo nedostatek zemního plynu, tím že zastavilo jeho prodeje na spotovém trhu a plnilo pouze dlouhodobé kontrakty. Následně Unie zjistila, že si Gazprom objednal (zablokoval) kapacitu evropských zásobníků plynu, ale nenaplnil je.

Gazprom dále už před časem změnil svévolně smluvní podmínky k dodávkám plynu do Litvy, když zničehonic zvýšil této zemi ceny plynu o 50% kvůli tomu, že tato největší pobaltská země přijala zákon, který zakazoval nacistické a komunistické symboly. Gazprom je plně ovládán ruským státem, čili Kremlem a není to typická privátní společnost, které jde pouze o zisk. Tato ruská státní firma rovněž slouží k vyvíjení ideologických tlaků v zájmu Moskvy. Čili se jedná o nespolehlivého a nesolidního partnera, před kterým je třeba se mít na pozoru. Nikdy nemůžeme vědět, že něco podobného, co Gazprom provedl Litvě, neprovede v budoucnu také České republice.

No, a zastropování cen elektřiny se ve Francii také příliš nepovedlo. V této zemi stát čelí žalobám proti tomu opatření a ve hře jsou v přepočtu stovky miliard korun, které jsou předmětem stížností distribučních společností na ušlý zisk.

Ano, vysoké ceny energií je třeba řešit, o tom žádná, ale musí se řešit tak, aby to nebylo na úkor prodejců jako v Maďarsku nebo to nevyvolalo soudní spory jako ve Francii. Regulování cen energií není jednoduchou záležitostí, a k vyřešení tohoto problému nestačí pouhé papouškování proruských dezinformačních webů.

Malé benzínky v Maďarsku na protest zavřou - Novinky

Na zastropování cen elektřiny nemáme, ani kdybychom znárodnili Agrofert i s Čapím hnízdem, vzkázal Síkela - Forum24

https://iuhli.cz/francie-zastropovani-cen-elektriny-jde-k-soudu/

Co získáme, když přestaneme podporovat Ukrajinu? - Blog iDNES.cz

 

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 2.9.2022 16:42 | karma článku: 41,93 | přečteno: 15082x