Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příchod Američanů zabránil v Plzni masakru civilistů

Není pravdou, že americká armáda vstoupila do již osvobozené Plzně, naopak jí zachránila před hrozícím nacistickým terorem. Tamní německý velitel generál Georg von Majewski totiž odmítl kapitulovat před českými povstalci.

Proti několika stovkám ozbrojených českých povstalců včetně policistů a četníků stálo v Plzni sedm tisíc válkou zkušených německých vojáků, kteří mohli tuto akci utopit v krvi. K tomu naštěstí nedošlo.

V Plzni tak jako na jiných místech Čech a Moravy vypuklo 5. května 1945 povstání proti německé nadvládě. Plzeňští povstalci vedeni podplukovníkem Jindřichem Krejčíkem obsadili radnici a některé další objekty ve městě. V 12.35 pak začalo vysílat svobodné plzeňské rádio. Jako první zazněla podle webu novysmer.cz tato slova. „Občané českoslovenští! U vědomí historické chvíle, kterou právě prožíváme, zdravím Vás srdečně a tisknu všem v duchu ruku. Jménem národního výboru přejímáme do správy město Plzeň. Žádáme Vás, abyste zachovali naprostý klid, důstojnost, hodnou tohoto okamžiku, abyste zůstali ve svých příbytcích a čekali na další informace národního výboru…“

Moc v západočeské metropoli převzal Revoluční národní výbor (RNV), jenomže nastaly komplikace. Velitel tamní německé vojenské posádky generál Georg von Majewski se odmítl vzdát povstalcům, podle jeho slov civilistům. Ve střetech s Wehrmachtem zahynuly desítky Čechů.

Českým parlamentářům, vyjednávajícím s generálem Majewskim nezbylo než se uchýlit ke lsti. Tvrdili mu, že mají k dispozici dvacet tisíc dobře vyzbrojených bojovníků, a že pokud se Němci budou bránit, bude z toho velké krveprolití. Češi ovšem blufovali a hráli vabank. Ve skutečnosti bylo ozbrojených povstalců asi pět set. Nicméně se dařilo držet německé vojáky v kasárnách.

Jak je uvedeno na webu plzen1945, povstaleckému velení nezbylo nic jiného než vyslat delegace k Američanům s prosbou o pomoc a co nejrychlejšího příchodu do města. „Byly vyslány celkem tři spojky. Jedna byla zajata a druhá se vrátila s prostřelenýma nohama. Úspěchu dosáhla třetí spojka, kterou byl člen RNV a příslušník Druhé lehké tajné divize, Jaroslav Stoklasa. Za vydatné pomoci německého ředitele továrny v Kozolupech dr. Lübkeho, který neměl nacisty příliš v lásce, se oběma podařilo v autě označeném německou vlajkou projet bez problémů na Šumavu, až k Přimdě, kde se setkali s plukovníkem americké armády Noblem, velitelem 38. průzkumné skupiny působící u 16. obrněné divize. Plukovník Noble přislíbil pomoc, ale dal si podmínku, že v cestě na Plzeň jeho vojáci nenarazí na větší odpor německé armády.“

Ráno 6. května došla generálu Majewskemu trpělivost a české delegaci pohrozil, že dá svým podřízeným jednotkám rozkaz k zásahu. Bylo mu však řečeno, že už je pozdě, protože americké tanky jsou již na předměstí Plzně. Krátce po osmé hodině se první američtí vojáci z předsunutého odřadu 16. pěší divize, která byla součástí 3. americké armády vedené proslulým generálem George Pattonem, dostali až na plzeňské Náměstí Republiky. Město tak bylo konečně svobodné.

Generál Majewski tak dramatickou téměř pokerovou partii prohrál. A kalich hořkosti si pak vypil až do dna. Chtěl kapitulovat před americkým důstojníkem srovnatelné hodnosti, musel se však podle Wikipedie spokojit s výkonným důstojníkem bojového uskupení B, podplukovníkem Percy H. Perkinsem Jr. Po podepsání kapitulace se generál Majewski před svoji ženou Elizabeth a svým štábem zastřelil vlastní pistoli. Bylo to překvapení pro všechny a nikdo z přítomných mu v tom nedokázal zabránit.

Tvrzení, že Američané neosvobodili Plzeň je proto lživé. Příchod amerických vojáků zabránil masakru, při kterém by hrozila smrt tisíců nevinných lidí. Kdo tvrdí něco jiného nemluví pravdu. Němci byli ochotni se vzdát pouze Američanům, nikoliv českým povstalcům.

V tom byl rozdíl mezi Plzní a Prahou. V hlavním městě tamní německý velitel generálem Rudolf Toussaint podepsal 8. května kapitulaci německé armády s českým povstaleckým velitelem generálem Karlem Kutlvašrem. Německé jednotky pak ukončily boje a začaly se stahovat k americkým liniím. V západočeské metropoli se však generál Majewski odmítl vzdát povstalcům a kapituloval teprve před americkou armádou. Takže ano, Američané zachránili Plzeň před nacistickým běsněním.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88sk%C3%A9_povst%C3%A1n%C3%AD_(1945)

Jak to bylo při osvobození Plzně – novysmer.cz

http://plzen1945.cz/?cat=10

https://cs.wikipedia.org/wiki/Georg_von_Majewski

https://encyklopedie.plzen.eu/home-mup/?acc=profil_osobnosti&load=219

Americká vojska v Čechách | Osvobození českého území americkou armádou (aic.cz)

Křik koruny české, Paměti 1938 – 1945, Václav Černý, nakladatelství Atlantis, Brno 1992

Autor: Jan Ziegler | středa 8.5.2024 11:55 | karma článku: 20,06 | přečteno: 592x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Fico rozeštvával Slovensko, útočil na soudy a stýkal se s mafiány

Atentáty jsou v demokratické společnosti nepřípustné, o tom žádná. Kolem střelby na slovenského premiéra je ale řada otazníků, on sám je silně kontroverzní osobnosti, a jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

16.5.2024 v 13:05 | Karma: 36,46 | Přečteno: 4462x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

110 korun za pivo na hokejovém mistrovství je přiměřená cena

Někteří fanoušci šílí, jiní zase tvrdí, že je to v pořádku, já patřím k těm druhým. Cenu za půl litru plzně na zápasech hokejového mistrovství světa ve fanzónách považuji po zkušenosti z NHL za normální.

15.5.2024 v 13:52 | Karma: 10,95 | Přečteno: 444x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Bezcharakterní Zeman si vyznamenání nezaslouží, to už spíše „sudeťák“ Posselt

Návrh na ocenění bývalé hlavy státu v Poslanecké sněmovně neprošel. A to je dobře. Člověk, který akorát škodil vlastní zemi, lhal a rozeštvával lidi, má pouze nárok na hluboké opovržení.

14.5.2024 v 10:46 | Karma: 23,85 | Přečteno: 592x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Rusín Mondič: Češi se bojí ruských čekistů více než německých gestapáků

„Nepřinášeli jsme svobodu, ale smrt,“ uvedl výstižně Rusín Michal Mondič k chování Sovětů v Československu období po květnu 1945. Ruští směršovci perzekuovali čs. občany a řádili stejně jako předtím nacisté.

10.5.2024 v 10:36 | Karma: 20,63 | Přečteno: 460x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Prahu neosvobodila Rudá armáda, ale povstalci s pomocí vlasovců

Je potřeba neustále naplno zdůrazňovat pro někoho krutou pravdu, že rudoarmějci si v našem hlavním městě téměř nezabojovali. Navíc kvůli netvoru Stalinovi a Sovětům zbytečně umírali čeští lidé.

7.5.2024 v 10:27 | Karma: 38,50 | Přečteno: 4495x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

  • Počet článků 3326
  • Celková karma 25,44
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz