Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity
O planetě Venuši se začíná víc hovořit, neb v její historii je ukryto zatím málo známé tajemství, jehož pochopení může sehrát klíčovou roli v strategii lidstva při přístupu ku skleníkovému efektu. Planeta Venuše je totiž místem, kde se skleníkový efekt takříkajíc vymkl kontrole. A tak povrchová teplota na Venuši je 732°K, tedy 459°C. A třeba papír hoří, jak aspoň tvrdí Bradbury, už při 451 stupních Fahrenheita, což je cca 233°C. Ale těch 459°C ale není zdaleka způsobeno jen tím, že je Venuše blíže ke Slunci. Ještě blíže ke Slunci je Merkur, přesto jeho průměrná teplota činí 452°K. Rozdíl je ve složení jejich atmosféry. Merkur má jen velmi řídkou atmosféru tvořenou stopami vodíku a helia. Zato Venuše má atmosféru velmi hustou – její tlak na povrchu je 90 atm. A 97% její atmosféry je tvořeno CO2 a ten způsobuje masivní ohřev atmosféry skleníkovým jevem - hovoří se proto o vymknutí se skleníkového jevu kontrole. Při neadsorbující atmosféře by teplota povrchu Venuše byla nižší o nějakých 420 stupňů. Nyní se objevil nový přístup snažící se o vysvětlení původu tohoto masivního skleníkového jevu, a to v důsledku mnohočetných a současných sopečných aktivit. Ty v hluboké minulosti do atmosféry Venuše uvolnily i velké množství skleníkových plynů, což pak vedlo k jejímu výraznému oteplování, a následně i k jejich dalšímu uvolňování tepelným rozkladem minerálů. Tyto procesy nakonec na Venuši vedly k velké klimatické změně. Proto se v souvislosti s Venuší hovoří o přírodním či přirozeném skleníkovém jevu. Současně se ale předpokládá, že v geologické historii Země by až k takovéto rozsáhlé sopečné sérii nikdy dojít nemělo. Poměry na Venuši už dříve studovala třeba kosmická sonda Venus Express vyslaná Evropskou kosmickou agenturou ESA, či dosud Venuši obíhající družice Akatsuki (Svítání) japonské kosmické agentury JAXA. Nyní ESA pracuje na družici EnVision, která by spolu s projekty NASA pojmenovanými DaVinci+ a Veritas měla rozšířit jak informace o atmosféře Venuše, tak o geologických procesech, a zprostředkovaně tak přispět i k poznávání skleníkového jevu na Zemi. Mimochodem, nejenže sopečné aktivity mohou hrát roli v globálním oteplování planet, mohou paradoxně souviset i s jejich globálním ochlazováním - o tom někdy příště.
Onen přírodní či přirozený skleníkový jev se jako na jednom z mála míst zkoumal už v devadesátkách i v Praze. Jde např. o příspěvek srážkových dimérů N2 či O2, takže tyto komplexy se takto dostávají i na seznam skleníkových plynů. Příspěvek těchto dimérů ku skleníkovému jevu v oblasti Antarktidy může reprezentovat 40 % příspěvku jinak konvenčního atmosférického skleníkového plynu CH4. Pracovalo se i na atmosférických dimérech vody (H2O)2 v atmosféře nalezných pomocí maseru (https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2007JD009148 ):
nebo výpočty atmosférického diméru kysličníku uhličitého. A nakonec se atmosféricky užitečnými staly i naše výpočty diméru kyslíku (O2)2 (https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ast.2013.0990):
Umožňují totiž dedukovat tlakové poměry na vzdálených planetách s kyslíkem v atmosféře. Souvisí to s okolností, že symetrické molekuly jako O2 či N2 jsou neaktivní v IR vibračních spektrech (protože se u nich při vibračním pohybu nemění dipolový moment). Ale ta jejich symetrie se naruší vytvořením jejich dimérů (někdy se hovoří o kolizemi indukované adsorpci). A tak se i O2 a N2, resp. jejich diméry, staly skleníkovými plyny, a to takříkajíc zcela přirozeně, přírodní cestou. Jde také o ukázky výzkumů, které byly u nás uťaty s příchodem post-totality (takže pak pokračovaly v Pacifiku, stejně jako třeba studium oslabování ozónového pláště či nanouhlíků). Dělo se tak z jediného důvodu - bylo třeba vytěsnit nehodící se svědky lidských a odborných selhání jednoho prolhaného totalitního kariérního denuncianta. A současně tak zastrašit další, aby je zavčas přešla chuť nevhodné pravdy říkat. Podobně byly tehdy i uťaty nadějné výzkumy Dr. I. Haslingerové, Doc. J. Pancíře, Dr. M. Svrčka, a dalších:
http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/soudcokracie/item/4224-docent-pancir-prvni-polistopadovy-disident-souzeny-na-103
Přitom šlo o produktivní výzkumníky s výsledky známými a uznávanými v zahraniči - perzekuce talentových lidí jenom proto, že řekli pravdu o podivných praktikách jednoho papaláše. Akademie věd, ve které může vůbec k takovým deformacím docházet, je systémově špatně nastavena. Nemůže a nesmí se tam říkat nehodící se pravda - za pravdu se tam totiž vyhazuje:
https://reportermagazin.cz/16825/nehrajte-si-na-hrdinku-kralici-valka-mezi-vedci/
A absurdnost akademických poměrů ještě navyšuje, že ten totalitní kariérní denunciant - jak už to u kariéristů přichází - sám nikdy nic objevného v tom oboru neučinil a učinit ani nemoh, neb neovládal jeho řemeslo. Např. výpočty pro jeho DrSc. práci mu hlavně prováděl Doc. Pancíř, neb ten papaláš na počítač nikdy ani nesáhl, natož aby někdy napsal nějaký program nebo odvodil rovnici. Úhrnem řečeno - příspěvek akademického vedení k řešení problémů skleníkového jevu, atd., byl ten, že se znemožňovala práce produktivním lidem, kteří přispět mohli, a to jenom proto, aby nevyšla najevo pravda o jednom (neproduktivním) hodnostáři. Absurdní? Jistě, ale nikdo se to tam ani dneska nemůže odvážit říct. Akademie, kde se perzekují whistlebloweři, má zásadní vadu na kráse:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-auditor-v-akademii-ved-panoval-strach-vedeni-dostavalo-kritiky-pod-tlak-235083
Tato nedávná, dosud nedořešená událost taky upozorňuje, že v Akademii může docházet nejen k perzekuci whistleblowerů, ale i k zneužívání finančních prostředků původně určených na poctivou vědu.
Ve světě podle etických pravidel pro vědeckou práci platí, že instituce mají whistleblowerům poskytovat ochranu a podporu. U nás se děje pravý opak:
https://osf.cz/wp-content/uploads/2015/08/TIC_whistleblowers_2009.pdf
Foto u perexu: Obálky knihy 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho z roku 1953 (https://en.wikipedia.org/wiki/Fahrenheit_451#/media/File:Fahrenheit_451_1st_ed_cover.jpg).
XXVI. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]
XXV. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=812366
XXVII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=814527
[hniloba@AVCR neboli Akademická špína v krystalicky čisté formě: Část LIX.]
LVIII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=809240
This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Zdenek Slanina
Acylpyrin (jinde aspirin) dokazuje svou užitečnost i po 125 letech - při zvládání infarktu
Studie z Harvardu a Oxfordu z letošního léta došla k závěru, že podání aspirinu (tedy acylpyrinu) během prvních čtyř hodin bolestivých příznaků probíhajícího akutního infarktu myokardu by mohlo v USA záchránit 13000 životů ročně.
Zdenek Slanina
Nejasný příběh možného (pražského) syna Alberta Einsteina
Albert Einstein vstoupil do manželství dvakrát, prvně s Milevou, a pak se sestřenicí Elsou. Z manželství s Milevou vzešly tři děti (osud prvního je ale dodnes nejasný). Ještě méně jasný je příběh možného syna z manželství s Elsou.
Zdenek Slanina
V Norsku se pro vychytávání průmyslového kysličníku uhličitého používají i vodní řasy
V Norsku se pro vychytávání kysličníku uhličitého z průmyslových emisí začaly používat vodní řasy. V podstatě se tak kopíruje příroda, která sama tvorbou řas zvláště v mořích fakticky odnímá kysličník uhličitý ze zemské atmosféry.
Zdenek Slanina
V Japonsku vzniká celosvětově nejvíc patentů souvisících s využíváním vodíku
V řadě nejvyspělejších zemích se pracuje na přechodu k vodíkovému hospodářství, které by opustilo využívání konvenčních paliv, eliminovalo krizi po jejich vyčerpání, a tím pomáhalo řešit problémy s narůstajícím skleníkovým jevem.
Zdenek Slanina
Na konec roku připadne 99. výročí vzniku Schrödingerovy (vlnové) rovnice
1925 Schrödinger formuluje vlnovou rovnici, 1933 Nobelova cena, 1938 vyhazov z univerzity pro nesouhlas s nacistickým režimem. Budování kvantové mechaniky však začalo už 1900 Planckovým kvantováním pro záření černého tělesa.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany
Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Prodejci před Vánocemi prodlužují časy nákupů. Nabírají sezonní pracovníky
Obchodní řetězce a online supermarkety se připravují na vrchol vánoční sezony, který nastává pár...
Zájezd za cenu letenky. Konkurence zlevnila exotiku na úroveň Řecka
Premium Zostřená konkurence mezi cestovními kancelářemi a ochladnutí poptávky po dovolených během...
Mnozí Číňané se na Trumpa těší, jiní mu ironicky říkají Čchuan Ťien-kuo
Premium Donald Trump nedá Číňanům spát. Hrozba, že zemi udusí cly, mnohým imponuje, líbí se jim jeho image...
Krutá bolest, náhlá smrt. Lékaři začnou hledat tikající bomby v tělech mužů
Premium Tisíce lidí, hlavně mužů, netuší, že v jejich těle tiká časovaná bomba. Jde o výduť aorty –...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 131
- Celková karma 16,19
- Průměrná čtenost 7723x
Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.