Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak - vzdor požáru obou kolidujících letadel, došlo jen ke ztrátě pěti lidských životů. Zatím pořád jen neúplné jsou však informace o příčinách. Nyní se zdůrazňuje možný aspekt lidské chyby včetně možného podcenění varovných signálů, podíl posádky a řízení provozu je však nejasný. Tato událost mi připomenula dokonce několik jiných zázraků na leteckém nebi nad Pacifikem (neb s tímto nebem mám několik desetiletí zkušeností). Jeden z těch zázraků připadl na 28. dubna 1988. Den s třemi osmičkami je nutně šťastný, neb na Dálném východě osmička je za šťastné číslo (naopak, nešťastné číslo je 4 - třeba 24.4.2024 bude nejrozumnější vůbec ráno nevstávat). Byl to let mezi dvěma letišti na Havajském soustroví, z města Hilo do tamního hlavního města Honolulu. Šlo o let Aloha Airlines, číslo 243, s letounem Boeing 737. To Aloha je havajské slovo - dnes by se řeklo, že s pozitivním nábojem - používané i jako pozdrav na uvítání či rozloučení. Možná by se mohlo přeložit třeba jako Mír s tebou, nebo Pohoda až na věky.

Když se letoun vyšplhal do výšky nějakých 7000 metrů, došlo na palubě k výbuchu, tak se to aspoň jevilo cestujícím. Ve skutečnosti šlo o obdobu nehody, která letošního 5. ledna postihla let Alaska Airlines číslo 1282, kdy letadlu vypadl panel s jedním oknem, takže následoval okamžitý pokles tlaku v kabině. Ze stropu však popadaly kyslíkové masky, takže cestující mohli relativně normálně dýchat. Celkem došlo jen ke třem lehčím zraněním, a k nějakým ztrátám osobních předmětů cestujících, které vzdušné víry vysály (ty předměty) ven. Let 1282 pak skončil po dvaceti minutách bezpečným nouzovým přistáním na výchozím letišti v Portlandu.

Leč zpět k letu  Aloha Airlines 243 - 28. dubna 1988 z havajského Hilo do havajského Honolulu. Po nějakých dvaceti minutách letu, ve výšce už kolem 7000 metrů, se ozvalo to třesknutí - jak se ukázalo související s oddělením se horní části trupu. Dveře do pilotní kabiny se otevřely a piloti mohli při pohledu dozadu uvidět modrou oblohu v místech, kdy bývával strop nad první třídou. Šlo o odtržení horní části trupu v délce přes pět metrů - stroj po přistání tak připomínal vyhlídkový autobus.

Ježto zmizel kus střechy, nemohly ovšem ze stropu popadat ony kyslíkové masky. Posádka proto okamžitě provedla nouzový sestup do nižší výšky, a zahájila přípravu na nouzovém přistání na nějakých čtyřicet kilometrů vzdáleném letišti v Kahului. Při přibližování se k přistávací dráze navíc začal selhávat levý motor. Nicméně po třinácti minutách od odtržení časti střechy letoun bezpečně přistál, cestujíci jej pak spořádaně opustili po skluzavkách.

Na 65 cestujícících bylo ovšem zraněno, z toho osm vážněji. Nicméně jedinou fatalitou byla letuška C. Lansing, kterou větrné poryvy vymrštily do prostoru - její tělo nebylo nikdy nalezeno. Šťastnou shodou okolností však všichni cestující byly řádně připoutáni bezpečnostními pásy. Turbulence nad Pacifikem jsou hojné a nečekané, proto je zde radno vždy mít  bezpečnostní pás nasazen. Tuto nezbytnost pochopíte hned při vaší první prožité pacifické turbulenci.

Příčinou odseparování horní části trupu měla být vodorovná prasklina v oblasti nýtového spoje, což nakonec vedlo k tomu oddělení přes pěti metrů střechy. Letoun byl poškozen v rozsahu vylučujícím možnost jeho opravy, a musel být sešrotován. Došlo na něm i k sekundárním poškozením odlétávajícími troskami.

Na mezinárodním letišti v Honolulu lze nalézt pomníček letušce C. Lansing: https://xgress.com/p/5c223519816b24316308b20c

Foto u perexu: Pohled na příď letounu (s chybějící horní částí trupu) z letu Aloha Airlines 243 po nouzovém přístání na letišti v havajském Kahului 28.4.1988 (foto z Wikipedie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloha_Airlines_Flight_243_fuselage_left_side.jpeg ).

____________

XXV. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]
XXIV. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=811197
XXVI. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=813863

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | úterý 6.2.2024 5:22 | karma článku: 42,03 | přečteno: 1036x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Zajímavá teorie o příčině smrti zastupujícího protektora Reinharda Heydricha

Před časem v odborném časopise Neurology vyšel článek o možných bezprostředních příčinách smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten vpodstatě vylučuje teorii, že by šlo o otravu botulinovým jedem z bomby.

3.6.2024 v 5:22 | Karma: 16,01 | Přečteno: 658x | Věda

Zdenek Slanina

A zázraky se dějí i nad Atlantikem - třeba 24. srpna 2001

U letu společnosti Air Transat směřujícímu 24.8.2001 z Toronta do Lisabonu došlo ke ztrátě paliva v důsledku prasknutí palivového potrubí. Posádce se však podařilo po 20 minutách doplachtit na letiště Lajes na Azorských ostrovech.

12.5.2024 v 5:22 | Karma: 16,32 | Přečteno: 501x | Věda

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 17,33 | Přečteno: 560x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 34,64 | Přečteno: 988x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 40,02 | Přečteno: 857x | Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putin dorazil do Vietnamu, předtím podepsal dohodu s KLDR

19. června 2024  21:31,  aktualizováno  21:55

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června....

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

  • Počet článků 123
  • Celková karma 21,07
  • Průměrná čtenost 8098x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik