Kdo byl dle Alberta Einsteina 'Největší myslí americké historie'?

Na otázku, kdo dle Alberta Einsteina byla největší mysl americké historie, čtenáře těžko napadne správná odpověď. A to ani při nabídnutí legendy k tajence, že se narodila 11. února. Ne, Tomáše Alvu Edisona Einstein na mysli neměl.

Mezi jmény, která se podílela na formování klasické a/nebo statistické termodynamiky - jako Carnot, Clausius, lord Kelvin, von Helmholtz, Maxwell, Boltzmann, Gibbs, van't Hoff, Planck, Nernst, Einstein - onu spojku a asi nejlépe ilustruje Josiah Willard Gibbs. Jeho podíl sumarizoval R. A. Millikan, nositel Nobelovy ceny za změření náboje elektronu, takto: Gibbs vykonal pro statistickou mechaniku a termodynamiku to, co Laplace učinil pro mechaniku nebeskou a Maxwell pro elektrodynamiku, totiž vytvořil pro svůj obor téměř dokončenou teoretickou strukturou. A Albert Einstein jej v polovině dvacátých let přímo označil za největší mysl americké historie. Po dvou desetiletích to vpodstatě zopakoval v odpovědi na otázku, kteří byli největší myslitelé, které znal. Tehdy uvedl Lorentze s dodatkem, že se nikdy nesetkal s Gibbsem, jinak by ho asi zařadil vedle Lorentze. Holandský fyzik Hendrik Lorentz zavedl po něm nazvanou transformaci, která figuruje v teorii relativity. Einstein se i sám též obíral rozvojem statistické mechaniky. Např. ještě před vznikem kvantové mechaniky (pouze s pomocí Planckovy kvantové hypotézy) už v r. 1907 vysvětlil pozorované chování specifického tepla krystalických látek odchylujícího se od pravidla Dulonga and Petita. Nicméně ve vztahu ke svým ranným příspěvkům statistické mechanice Einstein sám uznával superioritu přínosu Gibbse.

Gibbs spatřil světlo světa v r. 1839 ve městě New Haven v americkém Connecticutu. Jeho otec, taktéž Josiah Willard, byl profesorem posvátných textů na tamní Yaleově univerzitě, založené v r. 1701 (v názvu je zvěčněn její významný mecenáš Elihu Yale). V r. 1863 tam mladý Gibbs získává titul PhD, jmenovitě v technických vědách, a to za práci o ozubených soukolích. V té době také získal patent na brzdy železničních vagónů. V r. 1866 vyráží na studijní cestu do Evropy, se svými dvěma sestrami, a pobývá na univerzitách v Paříži, Berlíně a Heidelbergu, kde se setkává např. s přírodovědci Kirchoffem, von Helmholtzem a Bunsenem. V r. 1869 se Gibbs navrátil na Yaleovu univerzitu, kde byl po dvou letech jmenován profesorem matematické fyziky (ač zatím ještě nepublikoval žádnou práci). Univerzita mu sice nevyplácela žádnou gáži, ale to nebylo kritické vzhledem k dědictví po otci. Změnilo se to až v r. 1880, kdy Univerzita Johnse Hopkinse v Baltimore mu nabídla honorovanou pozici, což Yaleovu univerzitu konečně přimělo k vyměření Gibbsova platu [v dnešních (2018) US $ se jednalo o cca 4100 $ měsíčně, Baltimore nabízel 6150 $ měsíčně]. 

Mezitím Gibbs v r. 1873 publikuje svou prvou termodynamickou práci - o fázových diagramech. V práci následující už zavádí termodynamickou veličinu, dnes nazývanou Gibbsova volná energie, umožňující popis rovnováhy v systémech s konstantní teplotou a tlakem. A pak v letech 1875 a 1878 vychází ve dvou částech první z jeho dvou monumentálních děl, nazvané 'O rovnováze heterogenních soustav', s rozsahem nějakých 300 stran, kterým vytvořil základ pro fyzikální i chemické rovnováhy. Protože jeho práce obsahovaly velké množství vzorců, nadto s řeckými symboly, s výhodou je zveřejňoval v médiu místní učené společnosti Transactions of the Connecticut Academy of Arts and Sciences. Jeho editorem byl totiž Gibbsův švagr, jinak filolog a univerzitní knihovník, a též choť sestry Julie. Jednalo se ovšem o bibliofilskou zřídkavost, což Gibbs překonával tím, že sám své reprinty rozesílal potenciálním zájemcům. Později ovšem došlo na překlady v důsledku zájmu evropských kolegů, o což se do němčiny (1892) zasloužil W. Ostwald a do frančtiny (1899) H. Le Chatelier. Nicméně, nadto ale byly Gibbsovy práce též psány velmi kondensovaným způsobem. V reakci na ten styl mu lord Rayleigh, pozdější Nobelista za objev argonu, odepsal, že by měl publikovat srozumitelnějším způsobem, neb jinak je jeho text příliš zhuštěný pro většinu, možná i pro všechny jeho čtenáře. Lord Kelvin šel ještě dále, když v dopise řečenému lordu Rayleighovi se historicky mýlí úsudkem, že v Gibbsovi nevidí žádný užitek pro chemii či termodynamiku. Zatímco Gibbs se setkával jen s prostým neporozuměním, např. jeho součastník Ludwig Boltzmann, obírající se blízkými problémy, byl přímo odmítán. Jeho kritici v kontinentální Evropě totiž nevěřili samé existenci atomů a molekul*. V tom směru k hlavním odpíračům patřil Ernst Mach (před návratem do Vídně působil v letech 1867-95 v Praze; rektor UK 1879/80, rektor německé UK 1883/4). U nás na Gibbse navazoval František Wald, první profesor metalurgie a fyzikální chemie na dnešní VŠCHT, resp. dnešním ČVUT [spis Chemie fasí (čti fází) z r. 1918]; s Gibbsem byl i v korespondenčním kontaktu.

Leč Gibbsův zájem se už přesunul nejprve v osmdesátých letech 19. století k elektromagnetické teorii, a k budování vektorového počtu. A pak v letech devadesátých se obloukem vrací k termodynamice, navazuje na skotského fyzika J. C. Maxwella i rakouského L. Boltzmanna a systematicky buduje statistickou mechaniku (kterýžto název ostatně sám zavedl). V roce 1902, rok před Gibbsovou smrtí, vychází jeho druhé monumentální dílo: 'Základní principy statistické mechaniky rozvinuté se zvláštním zřetelem na racionální základy termodynamiky'. 

Gibbs vedl skromný a poklidný život, po návratu z Evropy již prakticky neopustil New Haven a žil v rodném domě. Sam se nikdy neoženil, a tak žil ve společné domácnosti se svou neprovdanou sestrou Annou, druhou sestrou Julií a jejím manželem. Jeho 180. výročí narození připadá na dnešní 11. únor.

Shodou okolností, v důsledku iniciativy UNESCO z r. 2015 připadá na 11. únor i Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Pochopitelně mne prvně napadlo, že to datum má nějakou vazbu k Marii Curie, ale kupodivu jsem žádné takové spojení nenašel. Jiné vysvětlení je, že to datum prostě ještě bylo volné - žádný mezinárodní den UNESCO či OSN skutečně dosud na ten 11. únor jinak nepřipadal. Jinak alespoň v rámci USA se 11.2. slaví Den vynálezců (tedy korektně Den vynálezkyň a vynálezců), neb 11.2.1847 se narodil Thomas Alva Edison. Ve srovnání s ním je Gibbs, dle Einsteina 'největší mysl americké historie', v širší veřejnosti prakticky neznám. O důvod více zveřejnit právě dnes tento článek, a to ausgerechnet v 19:02:11 (v odkazu na datum 2019-02-11).

Foto u perexu: Medaile Willarda Gibbse udělovaná Chicagskou sekcí Americké chemické společnosti [sekce v této souvislosti uvádí, že Gibbs: 'Je mnohými považován za jediného v Americe narozeného učence, jehož objevy jsou svou podstatou tak fundamentální jako ty, co učinil Newton či Galileo'.]

____________
*Tomuto mylnému názorovému hnutí se říkalo empiriokriticismus. Jeho ústup začal poté, co sir Joseph John Thomson (Nobelova cena 1906) v r. 1897 identifikoval elektron a Jean Baptiste Perrin (Nobelova cena 1926) v r. 1908 v experimentech potvrdil molekulární povahu Brownova pohybu. E. Mach sám odmítání reálné existence atomů neopustil; po odchodu z vídeňské univerzity se tento rodák z brněnského předměstí ještě stal členem horní komory c.k. parlamentu (zemřel 1916; jeho jméno je zachováno v jednotce relativní rychlosti). Jiný původně významný stoupenec machismu, Friedrich Wilhelm Ostwald (Nobelova cena 1909) naopak od něj podle vlivem experimentalních pozorování ustoupil. Pro L. Boltzmanna však tento vývoj - co mu dal za pravdu - přišel už pozdě (pod vlivem deprese spáchal sebevraždu v r. 1906; jeho jméno je např. zachováno v Boltzmannově konstantě).

~~~~~~~~~~~~
PostScript: Toto P.S. sem sice patří, byť znamená drsný propad z ušlechtilých výšin precisní vědy gentlemana Gibbse do temných suterénů české akademické provinční hniloby a neumětelství. Navíc se o tom jinak ještě pořád nesmí mluvit (a taky se  kvůli tomu na některých institucích sleduje email) .....
Leč - in media res.
V osmdesátých letech se v Praze zrodila jistá chemická koncepce, která byla autory rozvíjena v řadě prací, začaly na ně navazovat práce jiných autorů, chystaly se velké sumarizující články, proslovovaly 'objevné' přednášky. Leč byl to celé jen nesmysl založený na učebnicových neznalostech, a to ausgerechnet výsledků J. W. Gibbse. Věc jsem korektně opravil, opublikoval v cizině a chtěl ještě připravit čtivější článek pro americký časopis Journal of Chemical Education (Časopis chemického vzdělávání), a to do jejich série Textbook Errors (dodnes to mimochodem je první takový příspěvek z bývalé Východní Evropy). A zrovna se blížilo 150. výročí Gibbsova narození. A protože to instruktivně ukazovalo, že i po více jak stu letech mají mnozí dál s pochopením Gibbsových výsledků o rovnováze stejné potíže jako měli řečení lordové Kelvin a Rayleigh, tak jsem se rozhodl článek právě tomu výročí i věnovat. Nedocenil jsem však ješitnost autorů té popletené koncepce, tedy hlavně senior-autora (ačkoliv by mi spíš měli poděkovat, že jsem korektně a decentně opravil ten jejich Czech-made nesmysl). A tak článek již nemohl být odeslán, neb před létem 1988 ten senior-autor chybné koncepce situaci psychicky neunesl - a prachsprostě udal moci mou osobní korespondenci s emigrantem. Tedy, šlo mu nadto také o protekci z nejvyšších míst kvůli jedné cestě přes Atlantik, a tehdejší moc ovšem právě takováto udání oceňovala. Mně naopak zakázala kontakty do ciziny, takže bylo nemožné článek včas odeslat. A tak mohl vyjít až v r. 1991. Je to pochopitelně čistě odborný text; z širšího hlediska je zajímavá poznámka pod čarou na prvé straně:
https://www.box.com/s/2senw8zbl3es6jrdidtm
https://www.box.com/s/1pm86gce74x62s2smht3
'Původně byl článek zamýšlen pro věnování 150. výročí narození Josiah Willarda Gibbse (1839-1903). Ačkoliv byl článek v r. 1988 hotov, nemohl už být zavčas odeslán, neb autorovy mezinárodní kontakty byly na dva roky obstaveny tehdejší místní úřední mocí.'

~~~~~~~~~~~~
[hniloba@AVCR  neboli  Akademická špína v krystalicky čisté formě:  Část XII.]
XI. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=628597
XIII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=693139

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | pondělí 11.2.2019 19:02 | karma článku: 37,52 | přečteno: 5828x

Další články autora

Zdenek Slanina

Muž, který dal symbolu @ jeho hezké české jméno zavináč (co pak později zlidovělo)

Počátky emailové komunikace spadají do r. 1971. Již tehdy byl využit symbol @ pro odděleni jmen uživatele a počítače - a slouží podnes. Pro řečený symbol @ se v češtině označení zavináč začalo používat už na přelomu 60. a 70. let.

3.6.2025 v 2:22 | Karma: 13,20 | Přečteno: 522x | Věda

Zdenek Slanina

Nepravděpodobné bizarnosti v povětří: Panel z letadla, teď i ulomený list větrné turbíny

V lednu došlo k vypadnutí dveřního panelu z letounu Boeing 737 MAX 9 během letu Alaska Airlines - naštěstí bez zranění na zemi. Ale nyní 2. května v japonské prefektuře Akita byl při odlomení listu větrné turbíny usmrcen cyklista.

13.5.2025 v 2:22 | Karma: 13,50 | Přečteno: 369x | Věda

Zdenek Slanina

Práce z Univerzity v Cambridge: Acylpyrin by mohl pomáhat i s tlumením rozvoje rakoviny

Po zjištění, že podání aspirinu (tedy acylpyrinu) během začátku infarktu myokardu by mohlo v USA záchránit tisíce životů ročně, se acylpyrin stává potenciálně užitečným i u metastáz rakoviny - zatím tedy u laboratorních myší.

22.4.2025 v 2:22 | Karma: 14,60 | Přečteno: 375x | Věda

Zdenek Slanina

Nepravděpodobný přechod železné opony ANEB akce Mekong

V roce 1996 vyšel v americkém periodiku Vietnam Insight text o nepravděpodobném dění na československo-rakouské hranici v roce 1969. Ten časopis sice už nevychází, ale onen příběh neztratil nic ze své nepravděpodobnosti.

26.3.2025 v 2:22 | Karma: 17,15 | Přečteno: 609x | Věda

Zdenek Slanina

Povel k útoku na Pearl Harbor: Niitakayama Nobore 1208 (Vystupte na horu Niitaka 8.12.JST)

V době japonské okupace ostrova Tchajwan byla jeho nejvyšší hora Yushan současně i nejvyšší horou Japonska. A tak se její japonské jméno Niitakayama objevilo i v dohodnutému kódu pro zahájení útoku na havajský Pearl Harbor.

5.3.2025 v 2:22 | Karma: 16,34 | Přečteno: 512x | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Zásadní průlom. Americký úřad schválil injekci proti HIV, za vývojem stojí Čech

19. června 2025  20:56

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil dvakrát ročně podávanou injekci americké...

Emotivní chvíle. Jediný přeživší havárie Air India pohřbil bratra, který při letu zahynul

19. června 2025  20:50

Z rodinné návštěvy v Indii se měli oba sourozenci vrátit domů do Británie spolu. Pád letu Air...

Trump se rozhodne do dvou týdnů, zda USA udeří proti Íránu

19. června 2025  20:13,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump se v průběhu následujících dvou týdnů rozhodne, zda se Spojené...

SPOLU může kvůli kauze padnout na 17 procent. Průzkum je varováním i pro STAN

19. června 2025  20:29

Podle výzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS bitcoinovou kauzu považuje za závažnou více než...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 14,61
  • Průměrná čtenost 7385x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.