Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Mandelsteinu

Navštívení česko-rakouského pomezí Vitorazska. Podzimní čas s výhledy z hory Mandelstein nad Novohradskem do části prostoru jižních Čech. Fotoblog.

Vitorazsko – pomezí Čech a Rakouska

Dávný název oblasti Vitorazsko má asi keltský původ. Wittraha bylo označení klikatého toku řeky Lužnice (německy Lainsitz), která pramení v Rakousku a do Čech přitéká při státní hranici u Českých Velenic. Původní osídlení pomezí bylo slovanské; svědčí o tom jak název Vitoraz, tak i další pojmenování sídel, např. Litschau (Ličov), Zwettl (Světlá). Roku 1185 český kníže Bedřich udělil Vitorazsko, území mezi řekami Lužnice a Stropnice, v léno Hadmarovi II. z německého rodu Kuenringů. Hadmar nechal postavit rodové sídlo, hrad Weitra (Vitoraz). Od 12. do 13. století byla oblast kolonizována německým obyvatelstvem. Po bitvě na Moravském poli Vitorazsko roku 1280 přestalo být lénem Koruny české a bylo připojeno k Dolnorakouskému arcivévodství.

Novohradské hory

Horské seskupení mezi Dolním Dvořištěm a Českými Velenicemi tvoří přírodní hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. V Rakousku se Novohradské hory označují Freiwald (Svobodný les).  Novohradské hory se rozléhají v nejvýchodnější části Šumavské subprovincie a v Čechách mají rozlohu 162 km2.  V geomorfologickém členění se Novohradské podhůří vymezuje od Vyšebrodského průsmyku v severní linii oblastí Kaplicko, Velešínsko až k Českobudějovické pánvi a odtud jihovýchodním směrem okolo měst Borovany a Trhové Sviny až na hranici v Českých Velenicích, v celkové rozloze přes 700 km2. Porovnávat výšky Novohradských hor se sousedící Šumavou je nesmyslné. Horské tisícovky jsou tu tři a ostatní významné vrcholy mají výšku přes 900 m n. m. Kouzlo novohradské krajiny spatřuji v jejím menším dotčení civilizací a v prozatímním neničení přebujelým turismem.

S kamarádem Jaromírem jsme na Novohradsko letos v říjnu jeli k hraničnímu přechodu Šejby autem a odtud na e-bicyklech do Dolního Rakouska přes obec Moorbad-Harbach na vrchol hory Mandelstein, 874 m n. m.

Nedaleko vyhlídky Hut (hučka, klobouk, 838 m) náhled k jihu do rakouské oblasti Waldviertel (Lesní čtvrť) do okresu Gmünd. Vlevo nahoře okresní město Weitra.

Začínáme obchůzkou pod skaliskem Mandelsteinu. Název prý vznikl podle forem balvanů, které připomínaly skořápky plodů mandlovníku. V podhledu sledujeme charakteristické projevy mrazového zvětrávání v pleistocénu (období starších čtvrtohor), tj. morfoskulptury – skalní hradbu, mrazové sruby.

Před chodcem se zjevuje chráněný přírodní výtvor, skalní brána Mandelsteintor. Napravo příklad mrazového zvětrávání granitu a pozice skalního řícení.

V podhledu zaznamenáváme část předsunuté vyhlídkové plošiny na vrcholu Mandelsteinu.

Po průchodu skalní bránou zpětné ohlédnutí.  Po obchůzce kolem skaliska jsme 100 metrů pod ním našli tabuli s vymezením česko-rakouské státní hranice. Následoval výstup na vrchol.

Před vrcholem je otevřená kaple, památník vyhnání německých obyvatel z Československa po r. 1945. Na desce je citována moralita šumavského rodáka a spisovatele 19. století Adalberta Stiftera:  Uchovávat v sobě nenávist a hádky, nebo je opětovat, je slabost – přehlížet je a láskou oplácet, je síla.

V popředí přírodními procesy vzniklá skalní mísa se zlatem listů. Výběžek skaliska s příslibem výhledů do prostoru krajiny jižních Čech (zalesněný hřeben neumožňuje vyhlídky do Rakouska jižním a východním směrem).

Pro bezpečný pohyb na skále při prohlížení okolního terénu vznikla r. 2013 vyhlídková plošina se čtyřmi vysunutými ohrádkami.

Částečné panorama Novohradska. Na horizontu s horami Šumavy a jejím podhůřím. Uprostřed výrazný masiv Blanského lesa s horou Kleť.

Severozápadním směrem jsou nepřehlédnutelné věže jaderné elektrárny Temelín; vzdušná vzdálenost 60 km (dále uváděné vzdálenosti jsou téhož určení).

Město Trhové Sviny, prvně zmiňované r. 1260 jako už existující osídlení; vzdálenost 18 km.

Horní Stropnice je historicky prvně zmiňovaná roku 1185; vzdálenost 6 kilometrů. Údolí pod Mandelsteinem klesá do hloubky 250 metrů.

Západním směrem se klene Kraví hora, 953 m; vzdálenost 6,5 km. Vlevo za ní ční Kuní hora, 925 m. Pod horou je osada Hojná Voda.

V krajině Novohradska je z různých míst viditelný barokní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě; vzdálenost 6 kilometrů. Na snímku nejvýše je vrchol šumavské hory Špičák (1221 m); vzdálenost 58 km (Špičák se klene severně nad Horní Planou u Lipna).

V širším záběru výhledu jako předchozí, zaznamenáváme uprostřed Vysoký kámen (Slepice), 865 m, vpravo od něj část Kohouta, 871 m (oba vrcholy jsou Slepičí hory). V pozadí vlevo již zmíněný Špičák a vpravo na okraji Knížecí stolec, 1226 m a Lysá, 1228 m. Všechny tři vrcholy patří k význačným bodům Želnavské hornatiny (Knížecí stolec a Lysá jsou součástí Vojenského újezdu Boletice).

V posledním výhledu v zadním plánu je Chlum, 1191 metrů; vzdálenost 55 km (je součástí vojenského výcvikového prostoru Boletice). Uprostřed (přehoří Šumavy) je protáhlý masiv Blanského lesa s horou Kletí, 1083 m; vzdálenost 41 – 42 km. Vpravo na okraji snímku je Buglatská vrchovina 832 metrů (východní část Prachatické hornatiny).

Fotografie: Zdeněk Hosman

Informace k textu:

Kolektiv autorů – Novohradské hory a Novohradské podhůří – příroda – historie – život. Baset 2006.

Milan Koželuh: Kraj pod Mandelsteinem. Vydalo Město Nové Hrady 2019 (autor uvádí vzdálenosti míst vzdušnou čarou; jeho údaje jsem zkontroloval a jsou přesné).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Hosman | pondělí 24.10.2022 17:22 | karma článku: 28,14 | přečteno: 695x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

Identitární politika levých liberálů. Genderová lingvistika a sociální konstrukty sexuality. Módní ideologie transgender žáci.

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82 | Přečteno: 1190x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Moldaublick

Ještě jedna výprava na pravý břeh vodní nádrže Lipno s cílem navštívení rozhledny Moldaublick. Vltavská vyhlídka, aneb jak můžeme vidět Lipensko z Rakouska. Fotoblog.

1.8.2023 v 10:11 | Karma: 25,65 | Přečteno: 1122x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Smrčina i Hochficht

V okrsku Trojmezenské hornatiny. Na vrcholu česko-rakouského rozhraničení; mezi mrtvým a živým lesem. Fotoblog.

12.7.2023 v 9:42 | Karma: 23,77 | Přečteno: 464x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

Pokrokářská novořeč. Loutkohra principála F – frazéra. Petrův princip nekompetentnosti v byrokracii.

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 36,08 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

Mediální zaklínadla bájeslovím. Čeští novináři versus společnost. Strategie a triky mediální manipulace. Mediasféra ve svých osidlech.

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,34 | Přečteno: 488x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě, řekl Zeman

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  21:30

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Hamás je připraven k úplné dohodě, pokud Izrael ukončí válku v Gaze

30. května 2024  21:23

Hamás sdělil zprostředkovatelům, že je připraven uzavřít úplnou dohodu, pokud Izrael ukončí válku v...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41,  aktualizováno  21:08

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Fica převezli z Banské Bystrice, premiér chtěl do svého bytu v Bratislavě

30. května 2024  19:56,  aktualizováno  20:57

Zdravotníci ve čtvrtek převezli slovenského premiéra Roberta Fica z nemocnice v Banské Bystrici do...

  • Počet článků 111
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 853x
Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Pokračování blogů: Zdeněk Hosman – literární kovárna (litterator.cz)

Seznam rubrik