Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bublifuky mediokracie

Mediální zaklínadla bájeslovím. Čeští novináři versus společnost. Strategie a triky mediální manipulace. Mediasféra ve svých osidlech.

Mediální zaklínadla: nezávislost, objektivita, vyváženost

Tzv. média veřejné služby – Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) mají v Zákonu a Kodexu ČT, ČRo výslovně předepsáno, že si zakládají na otevřenosti, nestrannosti, objektivitě a nezávislosti. Praxe vysílání obou institucí ukazuje, že redaktoři a moderátoři ustanovení porušují svévolným přizpůsobováním. Specialista médií Jan Jirák a sociolog médií Jaromír Volek konstatují, že nezávislost, objektivita a neutrálnost je jen líbivá ideologie a mýtus, neboť v tržním prostředí jsou takové instrukce sotva uskutečnitelné. O porušování pravidel ve vysílání zejména publicistických relací v ČT informuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Tištěná média hlavního proudu provozují strategii „nestranného stranění.“ Předstírají, že nic nepředstírají. Mainstream si přisvojuje moc ekonomickou i politickou tím, že ji vyrábí; starají se o to tzv. spin doctors. Jejich úkolem je realitu aranžovat a řídit, aby vyvolávala psychologicky podmíněné reflexy přihrávající tomu, koho si vybrali, aby byl u moci. Např. spin doctor Karl Rove, spolupracovník prezidenta G. W. Bushe v r. 2002 řekl: My jsme nyní mocnost, my tvoříme vlastní realitu. Zatímco vy ji budete zkoumat, my připravíme další nové reality, které budete moci zkoumat, a tak stále dokola (citace Sanguinetti, zdroj dole).

Čeští novináři versus společnost

Čeští novináři ztrácejí u velké části společnosti hodnověrnost. Důvody výzkumně ověřovali mediální oborníci za spolupráce 700 českých novinářů. Na otázku kam se v pětibodové škále na ose pravice – levice umisťujete, se 45% řadilo k pravici, 41% ke středu a 14% k levici. Toto sebezařazení novinářů je rozdílné od sebezařazení celku české společnosti. Autoři výzkumu z r. 2016 uvádějí, že k pravici se hlásí 30%, ke středu 35% a k levici 35% občanů. U novinářů součet pravice + střed vykazuje 86 %. U společnosti součet středu a levice je 70 procent.  V protikladu převažující politické víry dvou táborů můžeme vidět zápletku vzájemné rezervovanosti. V dalším zkoumání etických a profesních hodnot českých novinářů ve srovnání s jejich kolegy z Německa, Rakouska a Švýcarska k výroku: Vyjadřuji názory jen tehdy, pokud mám pro svá tvrzení jasné důkazy a důvěryhodné zdroje, souhlasilo 91% německy píšících žurnalistů, a 60% českých. Když čeští novináři nemají oporu ve faktech, zprávu splácají dojmologicky, tj. ze špekulací, lidově – laciných špeků. Důvěryhodnost je klíčový předpoklad novinářské profesní existence (výzkumná zpráva J. Volek, K. Urbániková, zdroj dole).

Strategie a triky mediálních manipulací

Mediokracie používá strategie i triky k manipulování veřejného mínění. Definuji: Mediální manipulace je snaha ovlivnit cítění a myšlení příjemců informací, vědomým i nevědomým postupem (u řečových rituálů jsou přítomné fráze, např. „vysílat signál“), slovem a obrazem. Připomínám jen část známých fíglů: Selekce témat:  V médiích se určí, o čem se bude mluvit, psát. Rozhodne se, co se zamlčí, tj. co jakoby neexistovalo. Odvětvím komunikace je též „nekomunikace.“ Černobílý svět v prostoduchém určování: hodný – zlý, chytrý – hloupý…, další možnosti neexistují; totalita ulpívá na dualitě světa. Taktika vnucované jednoznačnosti a záruky; z odposlechnutých výroků: „ujišťuji vás, věřte mi, jsem přesvědčen, nepochybuji, zařídíme, můžete se spolehnout, že…“ = papalášské slovní přísliby bez garance. Trik kvantita/kvalita ve výrocích: „Většina rozumných lidí se shodne (kdo se neshodne, není rozumný?); „ všechny seriózní redakce jsou důvěryhodnější, než dezinformační weby“ (které redakce jsou seriózní, určí domácí manipulátoři, anebo hodnotová, pro-transparentní eu-komisarka Jourová?). Předběžně otrávená studna je neférová taktika. Manipulátor předem ohlásí, že názory protivníků jsou motivované zištnými zájmy. Výroky: „Každý, kdo je k sobě upřímný, uzná…, každý komu není vývoj v této zemi lhostejný, s námi souhlasí“ (oponent pak riskuje, že dle kategorického tvrzení není k sobě upřímný a je netečný k vývoji domoviny). Taktika tabu ilustruje autoritářský, mocenský tlak. Výroky: „O tomto problému se nebudeme s vámi bavit (tedy, nemluvíme s vámi ocejchovanými  „nedemokraty, dezoláty, protisystémovými stranami“); „vy můžete akorát šoupat nohama;“ velitelsky: „Maul halten und weiter dienen! To je nejlepší a nejkrásnější“ (J. Hašek: Švejk).

Akční mediální manipulátoři

Cílem médií státních či soukromých není jen občany informovat, ale spolu s tím vyrábět a též  manipulovat veřejné mínění, neboli provozuje se speciální druh převýchovy lidí. Propagandisté mají předpřipravenou materii, jež je slepena z dogmat byznysových, mediálních i partajních věrouk. Agitující propagandisté ve své zaslepenosti z jednostranných jedině správných ideologií se takto stávají zajatci své ziskuchtivosti a lživosti. Petr Nutil, novinář, zakladatel a šéfredaktor webu Manipulátoři.cz ve své knize napsal, že pro pochopení světa médií jsou podstatné čtyři faktory; první zní: Média nejsou arbitrem pravdy. Půvabný úsudek mediálních manipulátorů.

Před koncem dřívějšího režimu se říkávalo: (Československá) Televize lže, jako když Rudé právo tiskne (RP byl tisk KSČ). Dnes Česká televize (část jejích aktivistických redaktorů) nelže, jen různě manipuluje veřejné mínění. Mediálně manipulačním schématem státní TV je známá nedělní relace OVM (Odpovědi Venouše Manipulátora). Ze staronové suroviny Venouš předpeče a spotřebitelům nabídne sváteční pišingr. Lační TV konzumenti se pak ládují jalovými oplatkami bez náplně. Venouš žvaní, pozvaným oponentům vstupuje do promluv, neboť nejsprávnější odpovědi předkládá jen on. Oponentům neumí, ani nechce naslouchat. Je mistrem v manipulativních tricích, jak jsou některé v textu výše zmíněné. V redakci zpravodajství ČT objevili zprávu, že se našel lék proti dýmějovému moru. Před vysíláním se redaktoři ptají: Nevíte, zda je námi podporovaná TOP partaj pro mor, anebo proti?

Citované i další studijní zdroje:

Jan Jirák, Barbora K?pplová: Masová média. Portál, 2015; 2. vydání.

Petr Nutil: Média, lži, příliš rychlý mozek; průvodce postpravdivým světem. Grada Publishing, 2018.

Jaromír Volek, Martina Urbániková: Čeští novináři v komparativní perspektivě; hybridní, virtuální a mizející žurnalisté v posttransformační fázi. Academia Praha a Masarykova univerzita, 2017.

Zbyněk Vybíral: Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci. Portál, 2003.

Gianfranco Sanguinetti: První, kteří zemřou, nebo… Literární noviny 4/2016, s. 8.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 23.5.2023 11:30 | karma článku: 25,34 | přečteno: 488x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

Identitární politika levých liberálů. Genderová lingvistika a sociální konstrukty sexuality. Módní ideologie transgender žáci.

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82 | Přečteno: 1190x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Moldaublick

Ještě jedna výprava na pravý břeh vodní nádrže Lipno s cílem navštívení rozhledny Moldaublick. Vltavská vyhlídka, aneb jak můžeme vidět Lipensko z Rakouska. Fotoblog.

1.8.2023 v 10:11 | Karma: 25,65 | Přečteno: 1122x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Smrčina i Hochficht

V okrsku Trojmezenské hornatiny. Na vrcholu česko-rakouského rozhraničení; mezi mrtvým a živým lesem. Fotoblog.

12.7.2023 v 9:42 | Karma: 23,77 | Přečteno: 464x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

Pokrokářská novořeč. Loutkohra principála F – frazéra. Petrův princip nekompetentnosti v byrokracii.

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 36,08 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Hosman

O žvanění v politice a mediasféře

Prožvanit se k moci a ke korytu. Komunikační pakultura mocí a její triky. Existenciální obrana jedince.

3.5.2023 v 10:32 | Karma: 38,34 | Přečteno: 2256x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

30. května 2024

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 111
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 853x
Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Pokračování blogů: Zdeněk Hosman – literární kovárna (litterator.cz)

Seznam rubrik