Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak moderní trendy změní politiku? Digitální projektování programů a správy věcí veřejných

Politické programy a správa věcí veřejných stojí na prahu zásadních změn. Jak bude politika občanské vlády a výkon úřadů vypadat v budoucnu? Představme si trendy naznačující možný směr, kterým se politika bude ubírat.

Digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných

Digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných pomocí informačního modelování nabídne občanům mnohem větší kontrolu nad svými cíli. Politické programy se budou utvářet nadvakrát – nejprve v počítači a následně v reálném světě. S využitím počítačového modelu si občané budou moci politický program virtuálně projít už ve fázi návrhu, a to do účelných podrobností digitálního dvojčete využívající data z informačního modelu. Virtuální model umožní občanům posoudit varianty realizace a poskytnout zpětnou vazbu. Budou moci rovněž zohlednit finanční faktory, jelikož v digitálním dvojčeti se budou ukládat i náklady na jednotlivá politická opatření. Díky tomu bude moci snadno zjistit, jak konkrétní politická změna ovlivní náklady a cenu. Na základě zpětné vazby od občanů a dalších zúčastněných stran provedou navrhovatelé politických programů úpravy, které budou moci následně znovu přezkoumat. Tyto opakovací cykly budou krátké a nákladově úsporné, neboť algoritmy ušetří navrhovatelům spoustu práce. Pokud se například při projektování správní oblasti zmenší její velikost, algoritmus ve virtuálním modelu jej automaticky upraví na základě předem definovaných kritérií. To samé platí i pro další detaily, jako jsou například dojezdové vzdálenosti složek IZS či počtu místních a regionálních samospráv, což zvýší spolehlivost a efektivitu plánování. Digitální dvojče umožní transparentní projektování napříč politickými filozofiemi. Tím pomůže předcházet chybám, optimálně koordinovat jednotlivé oblasti a poskytovat vždy aktuální informace o nákladech. Tento trend se bude stále výrazněji prosazovat, díky čemuž bude projektování politických programů transparentnější, efektivnější a hospodárnější.

 

Digitální dvojče politických programů a správy věcí veřejných

Aby digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných přineslo potřebné výhody, musí subjekty zapojené do tvorby programu sdílet svá data. Jen tak lze zajistit transparentnost celého procesu návrhu a tvorby. Tyto procesy budou modelovány na interoperabilních platformách, které umožní spolupráci několika programátorů na kterémkoli programu. Software bude spravovat veškeré vstupy a změny budou viditelné pro všechny. Politika a správa věcí veřejných však bohužel do této fáze zatím ještě nedošla. Občané stále pracují se samostatnými nedigitalizovanými plány programů a potřebná transparentnost celého procesu projektování politických programů a správy věcí veřejných je v současné době stále jen nesplnitelným snem. Kromě toho se teprve ukáže, jakým způsobem bude u tohoto nového přístupu probíhat kompenzace výdajů, pokud se jednotliví účastníci celého procesu podílejí na návrhu ve spolupráci s ostatními. Například občan, který získá výhody z digitálního dvojčete politických programů a správy věcí veřejných v podobě optimalizace svého času a aktivit, by mohl občanům, jež ho vytvořili, tuto přidanou hodnotu kompenzovat.

 

Digitální řízení politického programu a správy věcí veřejných

Až bude digitální dvojče politického programu a správy věcí veřejných hotové, je další otázkou, v jakém pořadí bude reálný program realizován. Zatím tuto posloupnost určují zvolení zastupitelé. Odvíjí se od zkušeností, bývá však nepřesná a obtížně se upravuje v případech, kdy v některém dílčím kroku nastane zpoždění. Digitalizace slibuje výrazné zlepšení řízení realizace umožňující i kompletní automatizaci tohoto procesu. Počítač se naučí ideální posloupnost politických kroků a na základě dat sám vytvoří projektové plány. Ty bude moci okamžitě aktualizovat, pokud dojde ke zpoždění. Tím se zajistí nejlepší možná posloupnost a ušetří náklady a čas. V budoucnu bude počítačem podporované řízení politických programů a správy věcí veřejných možná ještě dokonalejší. Mohl by například změnit způsob zadávání veřejných zakázek: I malé zakázky by se mohly zadávat prostřednictvím aplikace jako balíčky prací za předem stanovenou cenu – podobně jako Uber nabízí jízdy svým řidičům s podílením se místních řemeslníků a firem menší velikosti se zajištěním kvality prostřednictvím recenzí a zpětné vazby.

 

Politické programy a správa věcí veřejných šetřící zdroje

Realizace politických programů a správy věcí veřejných jsou náročné na zdroje a bující byrokracie s jejími náklady rozhodně není šetrná k životnímu prostředí. Aby se snížila ekologická stopa úřadů a veřejných služeb, je nezbytná udržitelnost, kdy se stávající stav vhodně začlení do nové koncepce či se více použijí alternativní přístupy šetrnější ke klimatu. Díky novým technologiím může realizace politických programů a správa věcí veřejných šetřit i zdroje a snížit ekologickou stopu, aniž by byla ohrožena stabilita společnosti.

 

Umělá inteligence v politice

Dalším trendem, který můžeme pozorovat již dnes, je využívání umělé inteligence. V současné době se používá například ChatGPT a zvýšený tlak na hospodářsko-ekologické náklady společnosti povede také k přirozeně většímu rozšíření umělé inteligence i v politice. Pomocí nových digitálních postupů se budou dílčí části realizovat individuálně i zakázkově. Vzhledem k tomu, že stále více dílčích částí bude integrováno do prefabrikovaných řešení politických programů a správy věcí veřejných bude politika budoucnosti stále více zaměřena na tvorbu prefabrikovaných řešení pro politické programy a správu věcí veřejných.

 

Provoz úřadů na základě dat

Inteligentní úřady budoucnosti budou optimalizovány, aby byl jejich provoz co nejefektivnější. Budou zohledňovat chování a potřeby občanů a eliminovat všechny náklady z právě neobsazených agend správy věcí veřejných. Inteligentní úřady budou počítat i s demografií a plánovat dostupnost budoucích veřejných služeb. Data shromážděná v inteligentním úřadě budou analyzovány pomocí algoritmů a optimalizovat tak i vlastní správu úřadu. Data budou k dispozici ve standardizované podobě a budou existovat aplikace, které data zpracují a nabídnou přidanou hodnotu, jako úspory energií a ekologického dopadu na přírodu. Tyto aplikace budou k dispozici na trhu a občané si budou moci vybrat ty, které nejlépe vyhovují jejich potřebám.

 

Výhled do budoucna

Přestože již v současné době máme k dispozici technologie pro udržitelnější a inteligentnější projektování politických programů a správy věcí veřejných, tak cesta do budoucnosti politiky zůstává poněkud trnitá. Řada dnešních politiků není aktuálně motivována k aktivnímu prosazování změn. Pokroku částečně brání aktuální regulační požadavky a historicky vytvořené struktury. Dokud nebude tlak na náklady dostatečně vysoký, neposune se digitalizace politiky a správy věcí veřejných nijak dál. Z dlouhodobého hlediska se však tento přístup neudrží. I zde zvítězí pokrok a digitalizace, jak ostatně jasně ukazují příklady z ostatních oblastech lidské činnosti jako pro videa (Muse AI, Visla AI, TOPAZ AI), texty (ChatGPT, Notion AI, COmpose), obrázky (Midjourney, Magic Studio, Pebblely), navrhování (Viesus, Piggy AI, Galileo), kódování (Bugasura, CodeGPT, Replit Ghostwriter), audio (FineShare, Boomy AI, Playlist AI) či osobní produktivita (Briefly AI, Socra AI, Leexi AI).

 

 

Čtěte na podobné téma:

Politika v době umělé inteligence #1: "Senát zesnulých osobností" udržitelné společnosti

Politika v době umělé inteligence #2: "Česká identita" skrze synergii "českých prezidentů"

Politika v době umělé inteligence #3: Koncipování „paralelní kyber-polis“

Autor: Josef Zbořil | sobota 27.5.2023 11:10 | karma článku: 0 | přečteno: 82x
  • Další články autora

Josef Zbořil

PSYOPS pro posílení důvěry vlády jako součást při zadržení podezřelého z terorismu

Prezentace zadržení podezřelého z teroristického útoku bývá využita jako součást psychologických operací (PSYOPS) vlády.Podívejme se na obecné způsoby,jak funguje,přičemž PSYOPS může být hypoteticky až 100% komunikovaného příběhu.

9.6.2024 v 19:14 | Karma: 11,48 | Přečteno: 206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Bude do sportu zaveden pojem „smíšený jednotlivec“?

V týmových sportech existují „smíšená družstva“ složená z mužů a žen. Jelikož dochází ke změnám pohlaví, což způsobuje minimálně rozpaky nad férovostí, tak řešením by byla v jednotlivcích obdoba jako „smíšený jednotlivec“.

6.6.2024 v 20:11 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse| Miniblogy

Josef Zbořil

Segregace černých… „česko-sodních“ humorů „pseudo-nacisty“ Filipa Turka

Konkurence Turka má právo na svobodu slova a vykreslovat jej pro své zájmy zisků mocenských pozic jako „pseudo-nacistu“, stejně jako on má právo na „humory“ jako z pořadu ČT Česká soda s hitlerovsko-nacistickými přirovnáními.

6.6.2024 v 19:03 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Po lžích k Turkovi: Danuše Nerudová výkonným marketingem pro Filipa Turka

Tři reflexe z debaty z 3.6.2024 mezi lídry kandidátek do evropského parlamentu Filipem Turkem (Přísaha a Motoristé) a prof. Ing. Danuší Nerudovou, Ph.D. (Starostové a osobnosti pro Evropu).

4.6.2024 v 17:46 | Karma: 32,28 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Hrozba armádní „PSYOPSkracie“ aneb amplifikace, de-amplifikace a síťová neutralita

Armádní psychologické operace PSYOPS jsou zbraní, jejíž použití proti vlastnímu obyvatelstvu je pučem junty. Síťová neutralita (otevřený internet) bez inkviziční de-amplifikace je esenciálností v rovnosti demokratické společnosti.

1.6.2024 v 19:39 | Karma: 13,94 | Přečteno: 324x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Dramatizujete, kritizoval opozici Fiala. Strašíte lidi terorismem, reagoval Babiš

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  10:51

Přímý přenos Opozice kritizuje vládu za nedostatek informací o teroristickém útoku na pražské MHD. „Kdo byl ten...

V pražských Vršovicích srazilo seniora na přechodu auto, na místě zemřel

14. června 2024  10:50

Ráno došlo ve Vršovické ulici v Praze 10 ke střetu osobního vozu s chodcem. Přibližně 70letý muž...

Chybí krev. Novými dárci mohou být od července i gayové, kteří mají sex

14. června 2024  10:33

V Česku chybí nejméně 70 tisíc dárců krve. Jen Všeobecná fakultní nemocnice v Praze by potřebovala...

Ve vyhořelém klatovském bytě našli mrtvého člověka. Policie vyhlásila pátrání

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  10:27

V Klatovech dnes časně ráno hořel byt ve výškové budově, hasiči v něm našli jednoho mrtvého, další...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,85
  • Průměrná čtenost 1724x
Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda a lídr Strany svobodných občanů (2012-2015), překladatel a autor americko-izraelského Gatestone Institute (2015-2022), zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu. Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky".