Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

107. výročí narození filozofky Ayn Rand

V ČR méně známá Ayn Rand  (2.2.1905 až  6.3.1982), vlastním jménem Alisa Zinověvna Rosenbaum, byla americká spisovatelka a filozofka ruského původu, která se proslavila především díky svým románům Altas Shrugged a Fountainhead, které dle amerického magazínu ShortList patří mezi nejlepších 50 románů všech dob, a definováním nového filosofického směru – objektivismu.

Svůj postoj a pohled na svět charakterizovala jako „filosofii pro život na zemi“ a snažila se definovat principy, jimiž by se měl člověk řídit ve svém myšlení a jednání, má-li žít životem hodným člověka. Člověk podle ní žije z hodnot získaných vlastní prací nebo dobrovolnou směnou a dosahování vlastního štěstí je jeho nejvyšším morálním cílem. Člověk podle této filozofie nežije jako člověk, pokud se rozhodne nepoužívat svůj rozum či pokud nemá možnost závěry svého rozumu prakticky uplatňovat.

10 vybraných citátů Ayn Rand:

1) A creative man is motivated by the desire to achieve, not by the desire to beat others. - Kreativní člověk je motivován touhou něčeho dosáhnout, nikoli touhou porazit ostatní.

2) Force and mind are opposites; morality ends where a gun begins. - Síla a mysl jsou protiklady; morálka končí tam, kde začíná zbraň.

3) From the smallest necessity to the highest religious abstraction, from the wheel to the skyscraper, everything we are and everything we have comes from one attribute of man - the function of his reasoning mind. - Od nejmenších nezbytností po nejvyšší náboženské představy, od kola po mrakodrap, všechno co jsme a vše co máme pochází z jedné vlastnosti člověka – schopnosti uvažovat s rozumem.

4) Individual rights are not subject to a public vote; a majority has no right to vote away the rights of a minority; the political function of rights is precisely to protect minorities from oppression by majorities (and the smallest minority on earth is the individual). - Práva jedince nejsou předmětem pro veřejné hlasování; většina nemá právo hlasovat o odebrání práv menšinám; politickou funkcí práva je důsledná ochrana menšin proti útlaku většiny (a nejmenší menšina na světě je jedinec).

5) The worst guilt is to accept an unearned guilt. - Nejhorší vinou je přijmout nezaslouženou vinu.

6) There are two sides to every issue: one side is right and the other is wrong, but the middle is always evil. - Každý problém má dvě možnosti: jednu správnou a druhou špatnou, ale střed je vždy zlo.

7) Upper classes are a nation's past; the middle class is its future. - Vyšší třídy jsou minulostí národa, střední třída je jeho budoucnost.

8) Wealth is the product of man's capacity to think. - Bohatství je produktem lidské schopnosti myslet.

9) Potentially, a government is the most dangerous threat to man's rights: it holds a legal monopoly on the use of physical force against legally disarmed victims. - Potenciálně je vláda nejvážnější hrozbou pro lidská práva: má legální monopol na použití fyzické síly proti legálně neozbrojeným obětem.

10) So you think that money is the root of all evil. Have you ever asked what is the root of all money? - Takže si myslíte, že peníze jsou kořenem všeho zla. Už jste si někdy položili otázku, co je kořenem všech peněz?

Kromě těchto citátů je také rozšířen a oblíben text z knihy Fountainhead (Zdroj):

Throughout the centuries there were men who took first steps down new roads armed with nothing but their own vision. The great creators (thinkers, artists, scientists, inventors) stood alone against the men of their time. Every great new thought was opposed. Every great new invention was denounced. But...the men of unborrowed vision went ahead. They fought, they suffered and they paid. But they won. - V průběhu staletí zde byli lidé, kteří učinili první kroky novými cestami, vyzbrojeni pouze vlastními vizemi. Velcí tvůrci (myslitelé, umělci, vědci, vynálezci) stáli osamoceni proti lidem své doby. Každá nová velká myšlenka čelila odporu. Každý nový velký vynález byl odsuzován. Ale...lidé s vlastní vizí šli dál. Bojovali, trpěli a platili za to. Ale vyhráli.

V současné době roste v USA i ve světě zájem o její myšlenky a pohled na svět, především o její román Atlas  Shrugged. Toho se od roku 1957 prodalo více než 7 milionů výtisků (v roce 2007 - cca 125 tisíc, 2008 - cca 250 tisíc a v roce 2009 - cca 500 tisíc).

Čtěte také na toto téma:

"Atlas Shrugged" od Ayn Rand - 2. nejinspirativnější kniha v USA

Autor: Josef Zbořil | čtvrtek 2.2.2012 6:00 | karma článku: 16,81 | přečteno: 1365x
  • Další články autora

Josef Zbořil

PSYOPS pro posílení důvěry vlády jako součást při zadržení podezřelého z terorismu

Prezentace zadržení podezřelého z teroristického útoku bývá využita jako součást psychologických operací (PSYOPS) vlády.Podívejme se na obecné způsoby,jak funguje,přičemž PSYOPS může být hypoteticky až 100% komunikovaného příběhu.

9.6.2024 v 19:14 | Karma: 11,48 | Přečteno: 206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Bude do sportu zaveden pojem „smíšený jednotlivec“?

V týmových sportech existují „smíšená družstva“ složená z mužů a žen. Jelikož dochází ke změnám pohlaví, což způsobuje minimálně rozpaky nad férovostí, tak řešením by byla v jednotlivcích obdoba jako „smíšený jednotlivec“.

6.6.2024 v 20:11 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse| Miniblogy

Josef Zbořil

Segregace černých… „česko-sodních“ humorů „pseudo-nacisty“ Filipa Turka

Konkurence Turka má právo na svobodu slova a vykreslovat jej pro své zájmy zisků mocenských pozic jako „pseudo-nacistu“, stejně jako on má právo na „humory“ jako z pořadu ČT Česká soda s hitlerovsko-nacistickými přirovnáními.

6.6.2024 v 19:03 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Po lžích k Turkovi: Danuše Nerudová výkonným marketingem pro Filipa Turka

Tři reflexe z debaty z 3.6.2024 mezi lídry kandidátek do evropského parlamentu Filipem Turkem (Přísaha a Motoristé) a prof. Ing. Danuší Nerudovou, Ph.D. (Starostové a osobnosti pro Evropu).

4.6.2024 v 17:46 | Karma: 32,28 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Hrozba armádní „PSYOPSkracie“ aneb amplifikace, de-amplifikace a síťová neutralita

Armádní psychologické operace PSYOPS jsou zbraní, jejíž použití proti vlastnímu obyvatelstvu je pučem junty. Síťová neutralita (otevřený internet) bez inkviziční de-amplifikace je esenciálností v rovnosti demokratické společnosti.

1.6.2024 v 19:39 | Karma: 13,94 | Přečteno: 324x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  11:32

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Ve vyhořelém bytě našli mrtvého člověka. Policie pátrá po možné žhářce

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  11:30

V Klatovech dnes časně ráno hořel byt ve výškové budově, hasiči v něm našli jednoho mrtvého, další...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Válka mi zbystřila smysly, směr letadla poznám podle zvuku, říká Stomatová

14. června 2024

Rozstřel „Na Ukrajině se bojíte o svůj život téměř neustále, ale snažíte se to upozaďovat“, říká v...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,85
  • Průměrná čtenost 1724x
Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda a lídr Strany svobodných občanů (2012-2015), překladatel a autor americko-izraelského Gatestone Institute (2015-2022), zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu. Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky".