Upřímný deníček Danuše Přímé .. Nesnáším svoje jméno! Jo, a taky nemám žádné neřesti.

Jmenuju se Danuše. Mám divné jméno, záliby, zvyky. Alespoň podle okolí. Je mi 23 let a ještě nikdy jsem nebyla opilá. Trošku exot, co? Nekouřím, nikdy jsem nezkusila drogy, měla jsem jen jednoho kluka. Nepiju kávu, nejím maso.

Moje jméno

 Danuše Přímá. Moje jméno a příjmení. Neznám žádné ošklivější jméno a příjmení pro holku. Pro kluka jo, to si vzpomenu rychle - kamarád měl kamaráda, který se jmenoval Slobodan Meloun.

 Moje křestní jméno je neženské, vůbec v něm není něha a cit. Co bych dala za pravý opak - Jindřišku nebo Štěpánku? Změnit křestní jméno si nejde. Zjišťovala jsem si to. Co ale můžu udělat, je přidat si druhé křestní jméno. Líbí se mi třeba Danuše Ester Přímá. Předtím bylo mým favoritem jméno Danuše Helena Přímá. Pořád se to ale mění, chvilku se mi líbí to a pak ono. Až se to ustálí alespoň na půl roku, hned poběžím na matriku (ta poslední věta je rým, přečti si ji znovu a nahlas a prožij ji - je to vrchol mé poezie).

 Příjmení taky bída. Někdy to zní jako slovo "přijímá". Ve škole si z toho dělali srandu. Že prý jsem davačka (no, říkali ještě horší slovo od stejného písmene), protože každého přijmu. Danuše přijímá. Pořád to slyším!

 Možná (ale to je spíš blbost) bych svoje jméno nesnášela, i kdyby znělo jinak. Moc se totiž nemusím. Teda někdy jo, když se mi něco povede, ale většinou se snažím se sebou moc nebýt a nějak moc se neřešit.

Nepiju alkohol. Ne, ani kapku. Fakt ne! Prostě ne!

 Nevím, co všichni maj na alkoholu. Vůbec mě to neláká. Nechutná mi to. Umím se bavit i bez toho. Miluju lidi. Kdykoli jsem v dobré společnosti, umím se skvěle uvolnit. Kolikrát se mi stalo, že se moji přátelé ptali, jestli jsem si nedala nějakou drogu, ale to fakt nehrozí. Nevím, co to je, ale vždycky se tak odvážu, že bych klidně tančila, všelijak blbla. Jsem vtipná, pohodová. Je to moje velké plus. Utratím jen dvacku za obyčejnou vodu, ale srandy si užiju víc, než všichni ostatní. A taky si to ráno pamatuju!

 V pubertě se mi nechtělo pít alkohol s ostatníma proto, že jsem si říkala, že asi musí mít nějakou logiku to, že se nemá nalévat dětem do 18 let. Tělo se přeci vyvíjí, ne? A moc inteligence jsem nepobrala, tak proč si ještě ničit těch pár osamocených mozkových buněček? Potom se mi příčilo, jak se hodně opilí mladí chovají. Z holek se stávají trapky, které sice díky alkoholu mají dřívější (a četnější) sexuální zážitky, ale když pak blily venku před hospodou, bylo mi jich líto. Někde jsem četla, že prý alkohol nemění člověka. Že jen vytáhne to, co v sobě skrývá a co nechce dostat na veřejnost. Takže se většina lidí mění v trapný frajírky. Kecám - třeba Alois Kašička byl ve třídě tichý, takový nemastný neslaný. Ale když se napil, stal se z něj lev salónů. To bylo skvělý, moc jsem mu fandila a v duši mu přála, aby byl opilý pořád. Celý zářil, vyprávěl úplně dokonalý stórky. Jako kdyby měl dvě tváře. Holky, které ho znaly ze třídy, tuhle proměnu nemohly pochopit a tak ho docela trápily a dělaly si z něj srandu. Ale když se k nám přichomýtla nějaká cizí holka, která neznala jeho osobnost za střízliva, tak ta byla rázem chycená. Bylo jedno, jestli přišla s největším frajerem v okolí, Alois neměl konkurenci.

 Alkohol mi nechutná. Další důvod, proč nepiju. Když mám chřipku, dávám si echinaceové kapičky, a to alkohol snesu. Ale jinak bych ho do huby nedala. Nechápu, že kolem něj dělaj všichni takový haló? Někdy koukám na český seriály a úplně se divím (no, přiznávám, na alkohol jsem zaměřená, možná dělám z komára velblouda), protože tam se chlastá pořád! Něco se povedlo - dáme si panáčka. Něco se nepovedlo - dáme si panáčka. Je ti smutno, veselo? Udělala jsi ve škole zkoušku, rupla si? Ať už je výsledek jakýkoli, každý důvod je pro chlast dobrej. Co z toho ty pubertální děti budou mít za příklad? Nebo se sejdou dvě kámošky a nalijou si vínko. To samý pár, který si chce užít krásný večer. Snad jediný okamžik, kdy se ve seriálech nepije, je když běžej závěrečný titulky. Ne ne, děkuj pěkně. Do téhle závislosti jsem se nedostala ani v šestnácti, tak teď skoro ve 24 nebudu začínat. A to samý platí o drogách.

Autor: Berta Zázvorková | neděle 30.8.2015 20:00 | karma článku: 8,03 | přečteno: 378x
  • Další články autora

Berta Zázvorková

Není potřeba nikoho ohromit, nikomu podlézat

Tím, co píšu v nadpise, jsem si jistá. Jsem typ člověka, který věří, že když budu sama sebou (a dovolím si být sama sebou), moje okolí se pročistí, oddělí se zrno od plev a zbydou mi v něm tak jen lidé, kteří za to stojí.

27.6.2018 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Můj názor na duchovní průvodce transformací života

Kurz, který ve mně spustil drobnou nechuť ke všem těm osvíceným lidem, kteří "vědí" něco víc a mají "dar" v druhých objevovat příčiny chmur, trval několik měsíců a byl dost intenzivní. Jednou týdně se skupinka asi dvanácti osob

23.6.2018 v 20:42 | Karma: 15,28 | Přečteno: 507x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (5. díl - Příprava na těhotenství)

I přesto, že můj život není jako běžné populace, rozhodla jsem se, že se v rámci několika měsíců pokusíme stát se s partnerem rodiči. Chci podniknout pár kroků, které, jak doufám, vyrovnají to, že budu asi pořád "zobat" pilule.

15.4.2017 v 20:53 | Karma: 7,32 | Přečteno: 393x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (4. díl - Je sobecké chtít děti?)

Jsem žena, která kromě toho, že trpí agorafobií s panickými záchvaty, tak chce brzy miminko. Jsem zamilovaná a milovaná, mám kde bydlet, mám práci, která jde skloubit s mateřstvím, už vím, co chci - podmínky by nemohly být lepší.

15.4.2017 v 14:52 | Karma: 10,63 | Přečteno: 452x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb pravopis, negativita, fňukání a nedostatek fotek

Chceš si najít přes internet holku? Tak se nauč český pravopis, nešiř negativitu, nefňukej a udělej si alespoň dvě selfie ... obličeje:) Předkládám další čtyři projevy, které mě na profilech na seznamce hned odradí.

10.6.2016 v 21:10 | Karma: 22,58 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Čeští žáci si podle výsledků mezinárodního testování nevěří v kreativitě

18. června 2024  15:58

Čeští žáci prokázali v testování PISA třetí nejnižší míru sebedůvěry ze všech zúčastněných zemí...

Zelené po volebním debaklu opouští spolupředseda, věří v Okamuru

18. června 2024  15:44

Debakl v eurovolbách výrazně poznamenal vedení strany Zelených. Na post spolupředsedy totiž...

Udělejme Evropu opět skvělou, vybízí maďarské předsednictví s Rubikovou kostkou

18. června 2024  15:34

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, jež začíná 1. července. Jeho logem je...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1413x
Považuji se hlavně za lidskou bytost, potom za ženu, dceru, sestru, kamarádku, kolegyni. Mám i další role - zákaznici, čtenářku, posluchačku, Evropanku, pacientku.. ale tyto role neberu jako svoje životní, jsou jen vedlejší:) Snažím se pochopit svět kolem mě i svět ve mně. Zjištuji, že je to sakra propojené:), a že se rozdíl mezi "venku" a "vevnitř" stírá. Rezignuji na to, že má vše nějakou univerzální logiku, že existuje spravedlnost, pravda. Já jsem jediná, kdo může nastavit, co PRO MĚ bude logické, spravedlivé a pravdivé. Zbytek je jedno. Bytostně toužím jen BÝT.