Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Agorafobie (5. díl - Příprava na těhotenství)

I přesto, že můj život není jako běžné populace, rozhodla jsem se, že se v rámci několika měsíců pokusíme stát se s partnerem rodiči. Chci podniknout pár kroků, které, jak doufám, vyrovnají to, že budu asi pořád "zobat" pilule.

Snižování antidepresiv

Již minulý rok v únoru jsem pomaličku začala upravovat množství léků, které beru. Postupuji opravdu po kouskách. Nechci, aby se stalo to, co se stalo před cca čtyřmi lety, kdy jsem si myslela, že stačí, když budu prášky přestávat brát dva týdny. Nejprve se zdálo, že mám vyhráno. Bylo mi dobře. Ten pocit, že žiju bez berliček, mi dokonce dodal tolik sebevědomí a síly, že jsem zvládla projít Obchodní centrum Nový Smíchov, které je pro mě dost vysokou laťkou. Radost ale netrvala dlouho - skoro ze dne na den se stav prudce zhoršil. Naštěstí jsem zrovna byla v přítomnosti mého milovaného šéfa, který je pro mě velkou oporou. Hned našel souvislost a vysvětlil mi, že tělo je teď v šoku, přirovnal to k abstinenčním příznakům narkomana. I když na antidepresivech by neměla vznikat závislost - tedy alespoň tak to říkal doktor, přeci jen tam jistá navyklost těla je, a ne že ne! Hned jsem si poslušně nechala přivézt Lexaurin, aby povolily ty nejhorší stavy a naklusala k doktorovi. Vysvětlil, že snižování léků musí být postupné, každý měsíc ubrat čtvrtku léku! Já jsem velký hypochondr a bojím se:), a tak jsem si to prodloužila na čtvrt roku. V únoru 2016 jsem brala dvě celé tablety, teď jsem na jedné a čtvrt a snižuji na jednu. Mám takový čtvrtletní rozpis, kdy první měsíc novou sníženou dávku užívám jen každý třetí den, ostatní dva dny jedu staré dávkování, druhý měsíc obden a poslední měsíc už každý den. Kdybych kdykoli cítila, že se stav zhoršuje, nemám problém lhůtu prodloužit. Stává se dost často, že některé dny jsou pohodové - dokážu projít doslova každý regál v Tescu. Jiné dny ale nedávám ani zeleninu v Lidlu. To plně respektuju a nehroutím se z toho.

Jídelníček

Velkou většinu svého života jím nevyváženě, mám problém se sebeovládáním. Velkým krokem pro mě bylo objevení stravování podle Antonie Mačingové, které jsem v roce 2015 zkusila. Od té doby se zásad víceméně držím, ale sladkosti a pečivo jsou pořád mojí slabostí. Až moc často se mi stává, že se neudržím a utrhnu se ze řetězu. Vidina miminka mi ale pomáhá přehodnotit priority. Sakra, jeho tělíčko se přeci bude tvořit z mého! Jak kvalitní tkáně, krev, kosti mu asi vzniknou ze stravy plné cukrů a mouky? Nechci s rozumným jídelníčkem čekat, až budu těhotná. Tělo určitě potřebuje nějaký čas na to, aby se zbavilo škodlivin. Takže jsem začala už teď - půl roku před plánovaným začátkem "střiků naostro":)

Pročištění těla

Tento týden jsem navštívila endokrinoložku (endokrinologie se zabývá hormony), která svou léčbu doplňuje i tradiční čínskou medicínou. Zatím mě čekají klasické krevní testy (musím na ně přesně třetí den od začátku menstruace). Paní doktorku jsem navštívila primárně kvůli velmi špatné pleti, ale jelikož o mých plánech na rozmnožení ví, hodí se to všechno krásně spojit. Podle výsledků uvidíme, zda mám nějaké vnitřní problémy, popř. nasadíme ty čínské přípravky. Mezitím si mám pročistit střeva - doporučila, ať si koupím dva druhy probiotik - jedna taková, která obsahují Lactobacillus sporogenes a druhá s kmenem Saccharomyces boulardii. Mám je každý den střídat. Druhým tipem bylo na večer spolknout prášek z aktivního uhlí. Koupila jsem si přípravek Carbofit - tobolky - které rozdělám a ten prášek vysypu do maličkého množství vody a vypiju. Myslela jsem, že kapsle normálně mám polykat, ale prý je lepší je rozdělat a už v ústech prášek nechat působit, aby do sebe natáhl toxiny i z dutiny ústní. Pozor - určitě si prášek samotný nesypte do pusy - já se skoro udusila.

Fyzička

Mám ji téměř nulovou. Tohle jsem nevychytala. Miminko bychom chtěli začít vyrábět za dva měsíce, a tak nevím, zda již není pozdě něco měnit? Kdybych bývala byla chytrá, drobně cvičit a posilovat bych začala aspoň rok předem. Zase si ale na druhou stranu říkám, že pořád lepší začít a trochu tělo potrápit teď než vůbec. Nejsem sportovní typ, nemám pohyb moc ráda, takže nehrozí, že bych se strhala. Minimálně protažení každý den by bodlo.

Kyselina listová

Kyselina listová se podílí na krvetvorbě, na procesu dělení buněk a na růstu zárodečných tkání (pro budování nového tělíčka je to zásadní). Užívám jednu tabletu po obědě.

Informace o tom, co to vlastně porod je?

Je dobré vědět, co přibližně co se při porodu bude dít. Já třeba fakt až donedávna nevěděla, že se ještě pak musí rodit placenta! :) Projít si možnosti, jak porod může být veden, jak může dopadnout. Ujasnit si s partnerem, jestli chce být při porodu. Přemýšlet, kde by se mi asi líbilo rodit a s kým. Pomaličku také koukám na profily dul. Každý, kdo u porodu v nemocnici dulu měl, si ji nemohl vynachválit. Mám v plánu, že jakmile semínko oplodní vajíčko, nebudu si nic zjišťovat a po ničem pátrat. Budu si jen užívat a v případě nepříjemností jednat tak, jak budu cítit. Věřím, že mi dula a doktoři vysvětlí vše, co v tu chvíli bude nutné.

Práce a finance

Téměř hned po rozhodnutí, že bychom rádi měli brzy miminko, jsem tuto věc řekla svému nadřízenému. Nastínila jsem mu, kdy přibližně bychom se s přítelem rádi rozmnožili a dala mu vědět, jak si představuji dobu kolem a po porodu. On se vyjádřil také. Společně jsme si vytvořili představu, která oběma vyhovuje, i když ústupky z jeho i mojí strany byly nutné. Jiná věc samozřejmě je realita jako taková - ani jeden nevíme, co bude. Ale je velmi úlevné vědět, jaké možnosti se nabízejí. Také jsem si posledních pár měsíců začala dávat tisíc korun stranou na nenadálé situace s těhotenstvím spojené. Jsem pečlivá a mám za sebe zodpovědnost, a tak si z každé výplaty už několik let dávám stranou pět set korun, které mám na opravdu krajní situace (ztráta zaměstnání, operace pejsků, apod.). Ta tisícovka stranou je ale na miminko - nevím teď přesně, na co, ale vím, že je moc ráda využiju.

Změna negativních vzorců chování

S myšlenkami na škvrně jsem začala vidět své chování jinak. Najednou je pro mě velmi jednoduché pojmenovat nezdravé vzorce mého chování. Cítím, že mám k mnoha věcem pokřivený přístup. Úplně mě děsí, jak se nechávám druhými využívat, jak se často usmívám, když se chci mračit. Jsem přeci slušná a milá holka, které dobrá nálada tak sluší. Nasrat! Chci snad, aby moje děťátko bylo neupřímné,  ale přesto přijímané okolím? Není lepší, když bude samo sebou a ti, kteří o něj stojí, zůstanou a ostatní, kteří hledají jen falešné úsměvy, mu ze života zmizí? Začala jsem odmítat schůzky s lidmi, kteří mi nic nedávají a v jejichž přítomnosti jsem jen z povinnosti. Je načase být pravdivá. Úkoly, které přede mě staví blízcí, poměřuji podle pocitů. Mám upřímnou radost, chuť, energii a čas to pro ně udělat? Ne? Odmítnu! Buduji hranice, za které druhé nepustím. Potřebuji být pevná. Ne pro miminko, ale pro sebe! Vědět, že dávám maximum, že jsem přesně taková, jaká chci být - a zbytek (včetně mého dítěte) to musí respektovat a akceptovat.

Přeju lásku všem čtenářům mého příspěvku a posílám energii mít se rád i v momentech, kdy jsme sami sobě protivní.

 

Autor: Berta Zázvorková | sobota 15.4.2017 20:53 | karma článku: 7,32 | přečteno: 393x
  • Další články autora

Berta Zázvorková

Není potřeba nikoho ohromit, nikomu podlézat

Tím, co píšu v nadpise, jsem si jistá. Jsem typ člověka, který věří, že když budu sama sebou (a dovolím si být sama sebou), moje okolí se pročistí, oddělí se zrno od plev a zbydou mi v něm tak jen lidé, kteří za to stojí.

27.6.2018 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 322x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Můj názor na duchovní průvodce transformací života

Kurz, který ve mně spustil drobnou nechuť ke všem těm osvíceným lidem, kteří "vědí" něco víc a mají "dar" v druhých objevovat příčiny chmur, trval několik měsíců a byl dost intenzivní. Jednou týdně se skupinka asi dvanácti osob

23.6.2018 v 20:42 | Karma: 15,28 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (4. díl - Je sobecké chtít děti?)

Jsem žena, která kromě toho, že trpí agorafobií s panickými záchvaty, tak chce brzy miminko. Jsem zamilovaná a milovaná, mám kde bydlet, mám práci, která jde skloubit s mateřstvím, už vím, co chci - podmínky by nemohly být lepší.

15.4.2017 v 14:52 | Karma: 10,63 | Přečteno: 452x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb pravopis, negativita, fňukání a nedostatek fotek

Chceš si najít přes internet holku? Tak se nauč český pravopis, nešiř negativitu, nefňukej a udělej si alespoň dvě selfie ... obličeje:) Předkládám další čtyři projevy, které mě na profilech na seznamce hned odradí.

10.6.2016 v 21:10 | Karma: 22,58 | Přečteno: 1507x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb striptéři, pasáci a prázdné fráze

Mám se seznamováním po internetu zkušenosti. Bohaté a dobré zkušenosti. Teď jsem nějaký ten pátek zase sama, a tak se vracím opět na místo činu. Co ale určitě (minimálně na mě) neplatí? Zde jsou první tři nešvary mužů na netu.

29.5.2016 v 20:14 | Karma: 18,91 | Přečteno: 1762x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Biden učinil nejtěžší rozhodnutí, odstupuje jako hrdina, reagují politici

21. července 2024  20:17,  aktualizováno  20:33

Americký prezident Joe Biden v neděli večer oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení...

Biden odstoupil z prezidentských voleb „v zájmu země“, podpořil Harrisovou

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  20:22

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Joe Biden: muž stíhaný tragédiemi, který se prezidentem stal příliš pozdě

21. července 2024  20:12

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Zasahují hasiči i záchranáři

21. července 2024  19:51

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1413x
Považuji se hlavně za lidskou bytost, potom za ženu, dceru, sestru, kamarádku, kolegyni. Mám i další role - zákaznici, čtenářku, posluchačku, Evropanku, pacientku.. ale tyto role neberu jako svoje životní, jsou jen vedlejší:) Snažím se pochopit svět kolem mě i svět ve mně. Zjištuji, že je to sakra propojené:), a že se rozdíl mezi "venku" a "vevnitř" stírá. Rezignuji na to, že má vše nějakou univerzální logiku, že existuje spravedlnost, pravda. Já jsem jediná, kdo může nastavit, co PRO MĚ bude logické, spravedlivé a pravdivé. Zbytek je jedno. Bytostně toužím jen BÝT.